Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-23T00:00

Ailemiz, arkadaşlarımız, en sevdiklerimiz… Hepimiz bir gün hastanelerin kasvetli havasını soluyabilir ya da evimizde yatağa mahkûm kalabiliriz... Düşünün lütfen, en sevdiğiniz insanın hastanede tedavi gördüğünü, sizin de onun yanında olmanız gerektiğini. Peki onun yanındayken ona nasıl sahip çıkacaksınız? O size güveniyor ve siz ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Ya onun başına bir şey gelirse? Kime haber vereceksiniz? Doktoru mu arayacaksınız, hemşireye mi? Ne yapacaksınız? İçinizi rahatlatalım, Hasta Refakatçi Eğitimimiz ile en sevdiklerinizi zor zamanlarında koruyup kollayabileceksiniz. Artık size tam anlamıyla güvenebilecekler çünkü hastanede ona refakat ederken neleri yapmanız gerektiğini iyi bileceksiniz. Boğaziçi Enstitüsü Hasta Refakatçi Eğitim ile tüm bunlar mümkün olacak, bu eğitimi kaçırmayın!

 

Bu eğitimle;

Refakatçi haklarını öğrenecek,

Hasta haklarını bilecek,

Sevdiklerinize en doğru şekilde sahip çıkabileceksiniz.

 

 

Hasta Refakatçi Eğitimi Nedir?

 

Hasta Refakatçi Eğitimi nedir? sorusunun yanıtını vermeden önce refakatçi kavramını açıklayarak başlayalım. Refakatçi, hasta bir kişinin yanında bulunup ona eşlik eden, bakımına yardım eden kişilere denir. Refakat kelimesi, birlikte bulunma anlamı taşır, dolayısıyla refakat eden kişiler de refakatçi adını alır. Refakatçi kelimesinin alıştığımız karşılığı, hastanelerde hastaya eşlik eden hasta yakınıdır. Günümüzde hasta refakatçisi, bu alanda eğitim gören yetkili kişilere denir. Hasta refakatçiliği yaşlı bakımı ile karıştırılmamalıdır. Refakatçinin bakımını üstlendiği hasta, genç, yetişkin ya da yaşlı olabilir. Hasta Refakatçi Eğitimi ile refakatçinin görev ve sorumluluklarını öğrenerek refakatçi kavramının bildiğimizden çok daha geniş kapsamlı olduğunu göreceğiz.

 

Hasta ve Yaşlı Bakım Refakatçısı Eğitimi

 

Ailemiz, arkadaşlarımız, değer verdiğimiz yakınlarımız sağlık problemi yaşadığında en iyi şekilde tedavi olmalarını isteriz. Sağlık probleminin boyutuna göre tedavi süreci uzadığında ise onlara göz kulak olacak güvenilir kişilerin yanlarında olmasını arzu ederiz. Bu gibi durumlarda hastalara yardımcı olmak üzere eğitim alan hasta refakatçileri en güvenilir çözümdür. Sevdiklerimizin yanında olamadığımız zamanlarda yanlarında olacak hasta refakatçileri, tedavi ve destek sürecini gerektiği şekilde yönetmek üzere eğitim alan alanında uzman kişilerdir. Hastanın temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda gerekli desteği sağlayarak bakım sürecini etkili şekilde yönetirler. Bu süreçte sağlık personelleri ile koordine şekilde çalışarak hastaya destek olurlar. 

 

Hasta Refakatçisi Ne İş Yapar?

 

Hasta refakatçisi, hasta kişilerin günlük bakım ve ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir. Hastaya refakat etme durumu, hastanelerde olduğu gibi evlerde de gerçekleştirilebilir. Hasta kişi kendi bakımını üstlenemediği için hasta refakatçisi kendisine gerekli desteği sağlar. Hastanın hastalığının boyutuna bağlı olmak üzere yemek, temizlik ve kişisel bakım gibi pek çok temel ihtiyaç hasta refakatçisi tarafından karşılanır.

 

Hasta Refakatçisinin Sorumlulukları Nelerdir?

 

Hasta refakatçisi, görevi süresince hastanın beslenme, giyinme, soyunma, banyo, tuvalet ve diğer temizlik ihtiyaçlarına yardım eder. Günlük aktiviteler esnasında yardım gereken her durumda hastaya destek olur. Hastanın doktoru tarafından kendisine bildirilen görevleri doğru şekilde yerine getirmek, ilaç ve gerektiğinde egzersiz takibi yapmak, hastanın bulunduğu odanın temiz ve düzenli tutulmasını sağlamak refakatçinin temel görevleri arasındadır. Kendi bakımı konusunda yeterli olamayan hasta, temizlik, beslenme ve ilaç desteği konusunda kendisine yardımcı olan hasta refakatçisi sayesinde tedavi sürecini en doğru ve en hızlı şekilde geçirir. Refakatçi, hastanın sağlığına dikkat ettiği gibi kendi sağlığına da dikkat ederek hastayı olası bulaşıcı hastalıklardan korumalıdır. Bununla birlikte hasta refakatçisi, bedensel, ruhsal ve zihinsel olarak hastanın bakımını üstlenecek yeterlilikte olmalıdır.

 

Hasta Refakatçisinin Görevleri Nelerdir?

 

 • Hasta refakatçisi, ilgilendiği hastanın kişisel bakımını ve günlük ihtiyaçlarını karşılamasına yardım etmelidir. 
 • Hasta refakatçisi, hastanın kullanması gereken ilaçları, hastaya zamanında ve eksiksiz şekilde vermelidir.
 • Hasta refakatçisi, hastanın düzenli yapması gereken egzersizler varsa bu egzersizleri doktorunun önerdiği şekilde yapması için kendisine yardımcı olmalıdır.
 • Hasta refakatçisi, hastanın özel bir beslenme düzeni varsa bu programa uygun şekilde beslenmesi sağlamalıdır.
 • Hasta refakatçisi, hastanın sorumluluğunun kendisinde olduğunun bilincinde olmalıdır.
 • Hasta refakatçisi, hastalığın türüne uygun hassasiyeti göstermeli, farklı durumlara özel davranış ve tutum sergilemelidir.
 • Hasta refakatçisi, hastanın kişisel temizlik, yemek ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesine yardım etmelidir.
 • Hasta refakatçisi, hasta ile sürekli iletişim halinde olmalı, kendisiyle sohbet ederek hastaya destek olmalıdır.
 • Hasta refakatçisi, hastaya refakat ve yardım ettiği bütün bu süre zarfında, hastanın doktorları ve hastanın ailesi ile iletişim halinde olmalıdır.

 

Hasta Refakatçi Eğitimi Nasıl Alınır?

 

Hasta refakatçiliği, genç ya da yaşlı fark etmeksizin hasta kişilere yardım etmeyi amaçlayan insanların edindiği bir meslek koludur. Hasta refakatçi eğitimi kapsamında, hasta ve refakatçi süreçleri, günlük bakım işlemleri, hastalıklardan korunma gibi önemli bilgiler verilir. Hasta refakatçisi adayına, yaşanabilecek tüm sağlık sorunları ve olası durumlar ile ilgili eğitim verilir. Mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri kazanan bireyler hasta refakatçisi olarak çalışma hayatına başlayabilirler.

 

Hasta ve Yaşlı Bakım Refakatçısı Çalışma Alanları Nerelerdir?

 

Hasta refakatçiliği, günümüzde çok fazla yaygınlaşan ve istihdam alanı gün geçtikçe artan bir meslek koludur. Hastaya refakat etme durumu, bildiğimiz üzere daha çok hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Her geçen gün daha da rağbet gören hasta refakatçiliği mesleği, artık yoğun şekilde evlerde de uygulanmaktadır. Evlerde ve çeşitli kurumlarda talep gören hasta refakatçisinin çalışma alanları şu şekildedir:

 

 • Hastaneler
 • Bakım evleri
 • Rehabilitasyon merkezleri
 • Huzurevleri
 • Psikiyatri klinikleri

 

 

 

Hasta Refakatçi Eğitimi alarak hastanın tedavi sürecini daha kolay ve hızlı şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz. Hem kendiniz hem de yardıma ihtiyaç duyan kişiler için güzel bir şey yapın, Hasta Refakatçi Eğitimi ile kariyerinize iyiliğe uzanan bir yol çizin!

 

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 5.00 Eğitimci Puanı

  info@istanbulbogazicienstitu.com

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum

  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  5.00

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    699.00 TL
  499.00 TL