Genetik Danışmanlık Nedir?
2021

Genetik Danışmanlık Nedir?


Genetik Danışmanlık nedir, genetik danışmanı nasıl olunur gibi soruların cevabını bu içeriğimizde yanıtlayacağız. Kalıtsal hastalıklar, toplumun yüzde 10’luk kesimini direkt olarak etkiler. Hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar uzanan geniş bir araştırma alanında kalıtsal hastalıkların analizleri yapılır. Kalıtsal hastalıkların araştırılması ve ailelerin bilgilendirilmesi ise büyük önem arz eder. Genetik Danışmanlık ile birey, aile ve toplum sağlığını tehdit eden bu hastalıklar ve hastalıklara neden olan kalıtsal faktörler analiz edilerek, hastalıkların etkisi azaltılmaya çalışılır. 

Genetik Danışmanlık Nedir?

Kalıtsal bir hastalığa sahip ya da risk altında olan bireyler ile bu bireylerle kan bağı bulunan tüm aile üyelerinin belirlenerek riskler ve tedavi yöntemlerine ilişkin detaylı bir rapor sunan kişilere Genetik Danışman adı verilir. Genetik Danışmanlık özel kurum ve laboratuvarlarda yürütülebildiği gibi kamu kurumları tarafından da hizmet olarak sunulabilir. Her olgu ve detay üzerine geniş çaplı bir araştırma yapan Genetik Danışman, aileleri de hangi testlerin ne zaman yapılması gerektiği konusunda önceden bilgilendirir.

Soyağacı çıkararak ailedeki mevcut hastalıkların ve tüm aile üyelerinin sağlık durumuna ilişkin verilerin analizi ile çalışmasına başlayan Gen Danışmanı, tanı koymak veya sonuçları doğrulamak amacıyla gen testleri uygular. Hastalığın tekrarlanması olasılığını da saptayan Genetik Danışman, aileyi konuya ilişkin bilgilendirerek gerekli yönlendirmeleri yapar. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Genetik Danışmanlık, 2000’li yılların ardından en fazla tercih edilen alanlardan biri olmuştur. Mikrobiyoloji ve Genetik lisans programlarının sayısının artmasıyla Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde kendisine yer bulan bu alanın, önümüzdeki yıllarda da etkisini sürdürmesi beklenmektedir. 

İnsan genom projesinin başlamasıyla tüm ülkelerde yaygın bir biçimde başvurulan Genetik Danışmanlık reaktif bir hizmettir. Ülkemizde genel olarak Akraba evlilikleri, hamilelik döneminde yaşanan problemler ya da sık fetüs kaybı, ileri anne yaşına bağlı faktörlerin belirlenmesi ya da kısırlık durumunda Genetik Danışmanlık hizmeti alınır. Ailelerin tıbbi geçmişleriyle doğru orantılı hastalıkların analiz edilerek toplum sağlığının gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen Genetik Danışmanlık, yüksek risk grubundaki bireylerin tespit edilmesi açısından da büyük önem arz eder. 

Genetik Danışman Ne Yapar?

 • Ailenin soyağacını çıkarır.
 • Aile üyelerinden yüksek risk altında olanları tespit eder.
 • Aileye genetik hastalıklar ile ilgili bilgi verir.
 • Uygulanması gerekli testler hakkında bilgilendirme yapar.
 • Testlerin uygulanması sürecini yönetir.
 • Sorunların tespit edilmesinin ardından ailenin tedavi için izlemesi gereke yol haritasını çıkarır.

Nasıl Genetik Danışman Olurum?

Biyoloji, Tıp ve Mikrobiyoloji ve Genetik Bölümü mezunlarının alanlarından olan Genetik Danışmanlık, sayısal öğrencilerinin ilk beş tercihi arasında kendisine yer bulur. Tıp eğitiminin ardından bu alana yönelebileceğiniz gibi biyoloji ve Mikrobiyoloji ve Genetik Bölümü’nü de tercihleriniz arasında değerlendirebilirsiniz. Genetik Danışmanlık görevi üstelenebilmek için mutlaka lisans eğitimi almanız gerekir. Ülkemizde üniversiteler dışında uzaktan ya da online Genetik Danışmanlık Eğitimi verilmemektedir. Teknoloji alanında yaşanan dönüşüm ile birlikte ön plana çıkan mesleklerden birisi olan Genetik Danışmanlık, kök hücre çalışmalarının artmasıyla ivme kazanmıştır. Yalnızca bireysel düzlemde değil, ülkeler bazında da önemli genetik çalışmalar yürütülmekte ve modern yüzyılın hastalıklarına kalıcı çözümler aranmaya devam edilmektedir. 

Bütün bu çalışmalar Genetik Danışmanları’nın hem kamu kurumlarında hem de özel laboratuvarlarda istihdam edilmesini kolaylaştırırken, insanlığın geleceğine dair atılan adımların temeli de bu çalışmalarla şekillenmektedir. Geniş bir perspektiften bakıldığında enerji, tarım ve çevre gibi bireysel ve toplumsal sağlığı doğrudan etkileyen faktörlerin araştırılmasında da görev alan Genetik Danışmanlar, 2050 yılında dokuz milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun en yaşanabilir ortamlarda hayatını sürdürebilmesi için önemli projelere imza atar. Birbirinden farklı disiplinlerin ortak paydası haline gelen Genetik Danışmanlık, ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı istihdam verilerine göre 2026 yılına kadar da en çok tercih edilen mesleklerden birisi olacaktır. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}