Anaokulu Psikologu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Anaokulu Psikologu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?


Anaokulu çocukluğu yani 0 – 6 yaş süreci. Diğer bir ifadeyle erken çocukluk dönemi. Bu dönem küçük çocukların yetişkin birey olma yolundaki yapısının oluşturulduğu dönem olarak da ifade edilmektedir. Çocuğun bu ilk gelişim sürecinde yaşayacağı olumlu yada olumsuz durumlar sonraki dönemlerininde alt yapısını oluşturacak. Dolayısı ile yetişkinlik öncesi dönem çok önemli. Çocukların genellikle bu dönemleri ana okulu hayatı ile kesişmekte. Dolayısı ile  bu süreçte çocukların duygusal ve fiziksel gelişimlerinin aksamaması, bilinçaltlarında sorunlar bulunmaması için günümüzde Anaokulu ve Kreş psikologları devreye girmekte.  

Bizim amacımızda oldukça kariyerli bir meslek olan Anaokulu Psikologu gibi etkili bir meslek dalının çocuklar, anne babalar ve okul üzerindeki rolü nedir? Anaokulu Psikologu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir sorularına detaylı cevaplar sunarak bu konudaki yoğun merakı gidermek ve kariyerini Anaokulu Psikologu olarak devam ettirmek isteyenlere destek sunmak.

 

Anaokulu Psikologu Kimdir

Henüz çocukluk dönemindeki küçük bireylerin psikolojik olarak sağlıklı büyümeleri için gereken kaliteli ortamı oluşturmak, onların muhtemel sorunlarını dikkatli bir şekilde gözlemlemek, okuldaki tüm çocukları sevgi ve ilgi ile yakından  takip ederek problemlere çözümler sunmak amacıyla ana okullarında görev alan psikologlardır.

Anaokulu psikologları her yönden sağlıklı çocuklar ve kaliteli bir okul ortamı oluşması için çalışmalar yaparken aynı zamanda, minik öğrencilerin öğrenme yeteneklerini artırmak, onların dışa dönük, sağlıklı, iyi birer birey olarak topluma katılmalarını sağlamak için faaliyetler yürütür. Öğretmenler, okul yöneticileri ve ebeveynlerle yakın işbirliği içinde çalışan anaokulu psikologlarının rolü, öğrencilerin okulda ve yaşamda başarıya ulaşmak için akademik, sosyal, duygusal ve davranışsal beceriler geliştirmelerine yardımcı olmayıda kapsar.

 

Anaokulu Psikologu Hangi Görevleri Yürütür

Anaokulu psikologları görev yaptıkları okulda aşağıdaki görevleri profesyonel olarak yürütürler;

» Miniklerin psikolojik yönden karşılaştıkları sorunları yakından gözlemlemek,

» Gerekli testleri uygulamak, ölçme değerlendirme sonuçlarını analize tabi tutmak.  

» Çocuk sağlığı verilerini anne baba, okul yönetimi ve öğretmenlerle paylaşmak,

» Profesyonel aile danışmanlığı hizmetleri sunmak

» Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik stratejiler geliştirmek.

» Özel eğitim gereksinimi duyan çocuklara özel çalışma yürütmek,

» Teknolojiyi, mesleki alandaki gelişmeleri takip ederek çalıştığı okula uygulamak

» Görev yaptıkları okul çapında akıl sağlığı programları uygulamak

» Risk altında olan öğrencilerin gereksinimleri için kurulan ekipte yer almak

 

Anaokulu Psikologunda Olması Gereken Özellikler

Bir anaokulu psikoloğu almış olduğu eğitimin haricinde bazı önemli özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri şöyle belirtebiliriz;

» İyi bir dinleyici olma

» Etkili ve hızlı karar verme

» Güçlü algılama özelliği

» Karmaşık sorunları çözebilme

» Etkili zaman yönetimi

» İkna kabiliyeti

» Öğretim yeteneği

» Sistem Analizi ve Değerlendirme

» Düzenli yaşam biçimi ile örnek olma

» Yüksek motivasyon

 

Bütün bu maddeler bir anaokulu psikologunda olması gereken en önemli özelliklerdir.

 

Nasıl Anaokulu Psikologu Olunur

Günümüzde Anaokulu Psikologu Olmak İçin yıllarca eğitim almanıza, yaşadığınız şehirden kalkıp bir başka şehire taşınmaya, maddi ve manevi masraf yükü içine girmenize gerek kalmadı.  Bu kuşkusuz içinde bulunduğumuz yüzyıl açısından oldukça büyük bir gelişme. Sizde kariyerinizi Anaokulu Psikoloğu olarak devam ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem, online eğitim teknolojisi ile eğitim veren uzaktan eğitim kurumlarına başvurmak.

Bu konuda Boğaziçi Enstitüsü olarak profesyonel eğitmenlerimiz beraberliğinde sunduğumuz Anaokulu Psikolog Eğitimi için kurumumuza başvuruda bulunabilir, Anaokulu ve Kreş Psikologu Sertifikası alarak iş hayatınızı farklı bir yöne çevirebilir, eğitim kapsamında almış olduğunuz Eğitim ve Gelişim Psikolojisi, Gelişim Takibi, Okula Uyum ve Ayrılık Kavgası, Zor Çocuklarla Çalışmak, Aşırı Hareketlilik ve Dikkat Eksikliği gibi kritik derslerle konum olarak bir adım öne çıkarken, geleceğin yetişkinlerinin sağlıklı gelişiminde etkin rol oynayabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}




  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}