Yaşam Koçu Eğitimi Nasıl Alınır?
2021

Yaşam Koçu Eğitimi Nasıl Alınır?


Yaşam Koçu Eğitimi Nasıl Alınır?

Yaşam Koçu, kişinin hayatını başarılı ve mutlu bir yöne doğru çeken kişilere denir. Yaşam Koçları aldıkları özel dersler ile Yaşam Koçluğu sertifikası alarak kişilerin hedeflerine ulaşmasında yardımcı olurlar. Yaşam koçluğu tabiri caizse insan yaşamının kendisidir.

Yaşam koçluğu, hayatlarında rehberlik ve yön arayan insanlar tarafından giderek daha fazla aranmaktadır. Bir Yaşam Koçunun alabileceği pek çok biçim vardır. Örneğin; danışman, akıl hocası veya öğretmen. Yaşam Koçları, insanların mesleki ve kişisel yaşamlarında normallik ve denge duygusu kazanmalarına yardımcı olur. Bu hususta yaşam koçlarının alacağı eğitim ve eğitim içerikleri de oldukça önemlidir. Yaşam Koçu Eğitimi almak için sertifikaları onaylı olan kurumları tercih etmenizde fayda vardır. Onayı olmayan kurumlardan aldığınız eğitim ve eğitim sonrası verilen sertifikanın hiçbir geçerliliği yoktur. Onaysız alınan sertifika programları sadece vaktinizi almakla kalmayıp paranızın da boşa gitmesine neden olur. Boğaziçi Enstitüsü olarak onaylı sertifika programları düzenlemekteyiz. Sertifika eğitimlerimiz güvenilir olduğu kadar kaliteli eğitim sunmaktadır.

 

Yaşam Koçu Sertifikası Nedir?

Günümüzde yaşam koçluğu sık sık gündeme gelmektedir. Bunun nedeni ise yaşam koçlarının insan yaşamına olumlu etkisidir. Yaşam koçluğu bireylerin, hedefler belirlemesinde, motivasyonlarının artmasında, hedeflere başarılı şekilde ulaşmasında, performanslarının yükselmesinde, hayatındaki değişikliklere ayak uydurmasında yardımcı olmaktadır. Yaşam Koçu olmak çok zordur diye söylemler yanlıştır. Yaşam Koçu olmak çok zor ya da çok kolay diye bir şey yoktur. Bu zorluk ve kolaylık faktörleri sizin izleyeceğiniz yola göre belirlenmektedir. Yaşam Koçu olmak için önce kendinizi hazır hissetmeniz gerekmektedir. Yaşam Koçluğu sertifikası, eğitimini tamamlamış ve sınavı başarılı bir şekilde kazanan kişilere verilir.

Yaşam koçu sertifikası almak için online eğitim alabilirsiniz. Sertifika programına kayıt olduktan sonra dersleriniz otomatik olarak başlayacaktır. Siz derslerinize istediğiniz zaman istediğiniz süre zarfında girebilirsiniz. Eğitim süresinden önce eğitimi bitirmek sizin elinizdedir. Sertifika programı online eğitim olduğu için derslere istediğiniz yerde, istediğiniz zaman girebilirsiniz. Derslere katılım önemlidir çünkü koçluk sırasında kullanacağınız bilgiler bu ders içeriklerinde vardır. Online derslerinizi bitirdikten sonra sınava girebilirsiniz. Eğitimi bitirme süresi tamamen size bağlıdır. Eğitime ayıracağınız zaman ve öğrenme hızınız gibi faktörler bu süreyi değiştirmektedir.  Koçluk sınavı da tıpkı dersler gibi online şekilde olmaktadır. Sınavda başarılı olduğunuzda artık sertifika alma hakkına sahip olursunuz. Sertifikanız kurumumuz tarafından posta yolu ile gönderilmektedir.

 

Yaşam Koçu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Yaşam koçları, kişilerin hedeflerine ulaşmaları sırasında onlara yol gösteren kişilerdir. Yaşam Koçu, kişinin hayatında beraber yürüdüğü bir yol arkadaşıdır. Bununla birlikte kişinin yaşamının içerisinde olan, kişinin kendi adına gelişimine dışarıdan bakan tarafsız bir gözdür. Yaşam Koçları kişiyi yargılamandan, kişinin istediği sonuçları sabırla dinleyip ona yol gösteren bir yol arkadaşıdır.

Yaşam koçu sertifika programına kayıt olmak için üniversite mezunu olmanıza gerek yoktur ancak insanlar ile iletişim yeteneğinizin olması gerekmektedir. İyi bir iletişim yeteneğinin yanında sevecen tavrınız ve güler yüzlü olmanız gerekmektedir.

Yaşam koçları:

 • Kişiye uygun bireysel hedefler belirlemek,
 • Kişilerin kendilerine uygun amaçlar edinmesini sağlamak,
 • Kişilerin kendilerine olan farkındalıklarını arttırmak,
 • Kişilerin potansiyellerini açığa çıkarmak,
 • Kişilerin hayat kontrollerini eline almalarını sağlamak ve daha kolay karar vermelerini sağlamak,
 • Kişinin çevresi ile olan ilişkilerin inceleyip, ilişkileri dengelemek,
 • Kişilerin zaman zaman yaşadıkları stresler ile baş etmelerini sağlamak,
 • Kişinin işinde daha başarılı olmasını sağlamak sertifika programının belli başlı aşamalarındandır.

 

Online Yaşam Koçluğu Eğitimleri Veren Kurumlar?

Yaşam koçluğu sertifikası almak için bazı üniversiteler ve özel eğitim kurumları tarafından düzenlenen yaşam koçluğu eğitimi programına katılmanız gerekmektedir. Yaşam koçluğu eğitimi içerisinde eğitim süreleri ve eğitim içerisinde verilen derslerin konu başlıkları farklı olsa da her eğitimin amacı, alanında nitelikli Yaşam Koçu yetiştirmektir. Sertifika programlarında derslerin konu başlıkları farklıdır ancak içerik olarak değinilen konular aynıdır.

 

Yaşam Koçunun genel hizmet alanları nelerdir?

 • Zaman yönetimi,
 • Yönetici koçluğu,
 • İş ve özel yaşam koçluğu,
 • İmaj koçluğu,
 • Kurumsal koçluk
 • Kariyer koçluğu,
 • Genel yaşam koçluğu,
 • İşletme koçluğu,
 • İlişki koçluğu gibi birçok hizmet alanı vardır.

Başarılı bir Yaşam Koçu olmak istiyorsanız bilgiye aç olmanız ve kendinizi daima geliştirmeniz gereklidir. Günümüzde popüler olan yaşam koçluğuna kimler ihtiyaç duyar? Pek çok kişi Yaşam Koçu yardımına ihtiyaç duyabilir. En yaygın olanlar: daha mutlu olmak isteyen bireyler, yeni alanlarda deneyim arayanlar, stres sorunu yaşaya kişiler, hayatını daha düzenli bir hale sokmak isteyenler, ilişki sorunu yaşayan kişiler, kariyer hedefleri olan kişiler, hayatında sık sık sorunlar ile karşılaşan kişiler Yaşam Koçu desteğine ihtiyaç duyarlar.

 

Yaşam Koçu Sertifikası Nereden Alınır?

Yaşam koçluğu konusundaki en büyük sorunlardan birisi, Yaşam Koçu kimlik bilgilerinin ve niteliklerinin düzenlenmemesidir. Hali hazırda koçluk konusunda çok az eğitim alan veya hiç eğitim almayan kişiler kendilerine Yaşam Koçu diyebilmektedir. Boğaziçi Enstitüsü kendinizi incelemenize ayrıca koçluk bağlamında becerilerin önemini anlamanıza yardımcı olacaktır. Yaşam koçu sertifika eğitimi sırasında çeşitli öğrenme stillerini ve temel teorileri keşfedebilirsiniz.

Enstitümüzde eğitim sonunda:

 • Yaşam koçluğu sertifikası alarak meslek edineceksiniz.
 • Öncelikle kendi hayatınız, çevreniz ve başkalarının hayatına dokunarak olumlu katkılarda bulunacaksınız.
 • Yönetsel süreçler, gelecek ve kariyer planlama, eğitim ve kariyer planlama, hedef oluşturma, vizyon oluşturma, zaman yönetimi, zaman planlama, proje geliştirme ve projelerde yaratıcılık süreçleri, değişim süreçleri, ilişki ve iletişim süreçleri takım süreçleri gibi hizmet alanları bulunmaktadır.

‘’Yaşam koçluğu meslek mi’’ sorusu birçok kişinin aklına takılan bir sorudur, evet yaşam koçluğu bir meslektir. 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ‘’koçluğun uluslararası meslek standartları’’ ile yaşam koçluğu Türkiye de meslek olarak kabul edilmiştir. Günümüzde herkes yaşam koçluğu yardımına başvurmaktadır. Bu talebin sebebi Yaşam Koçu desteğinin kişinin yaşamında olumlu izler bırakmasından kaynaklanmaktadır.

Yaşam Koçluğu ve daha bir çok alanda eğitim almak için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitimi için inceleyebilirsiniz. Eğitimlerimiz uzaktan eğitim olup istediğiniz saat aralıklarında katılım sağlayabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsüonline eğitim platformu üzerinden uzaktan eğitim sistemine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak uzaktan eğitime başlayabilirsiniz. Eğitim içerikleri videolardan oluşmaktadır. Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitiminin yanında gelişiminizi bu alanda destekleyecek diğer eğitimlerimizin bir listesini paylaşıyoruz.

Uzaktan eğitimlere sadece bilgisayardan girmenize gerek yoktur. İnternete erişimi olan akıllı telefon tablet gibi cihazlar ile uzaktan eğitime giriş yapabilirsiniz. Yaşam koçluğu eğitimi sınavı, eğitim bitiminde online sınav sistemi üzerinden yapılır. Sınava girme saatinizi uygun olduğunuz zaman içerisinde ve tarihte belirleyebilirsiniz. Eğer sınavlarda başarılı olamazsanız tekrar sınava girme hakkınız bulunmaktadır. Girdiğiniz sınavlardan ya da aldığınız eğitimlerden ek bir ücret alınmamaktadır. Sadece eğitime başlamadan önce ücret yatırmanız gerekmektedir. Eğitim programını başarılı bir şekilde tamamladığınızda Enstitü mezunu olmaya hak kazanırsınız. Sertifika almış kişiler teyit etmek için TC kimlik numarası üzerinden sorgulama yapabilirler. Sertifikanın adresinize ulaşma süresi 7 gün içerisinde gerçekleşir.  Aldığınız sertifikanın geçerlilik süresi belirli bir zaman aralığında değildir. Bir kere Yaşam Koçluğu Sertifikası aldığınız takdirde ömrünüzün sonuna kadar o sertifika geçerli olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}