Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekli 5 Adım Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekli 5 Adım Nedir?


Teknoloji, internet ve sosyal medya muazzam derecede gelişti.  Bütün dünya kısa süre içinde çok farklı bir boyuta geçti adeta.  Dijitalleşmeye geçiş çok hızlı ve kısa süre içinde yaşandı. Tabi bütün bu gelişmelerle birlikte sosyal medya kullanımı konusunda uzman, teknoloji meraklısı profesyonellere olan ihtiyaçta her zamankinden çok daha fazla arttı.

Sosyal Medya yada başka herhangi bir alanda uzman olmanın ilk ön koşulu, bilgi, beceri ve kariyerinizi geliştirmede öğrenme tutkusu taşımak ve her zaman daha iyi olma noktasında sürekli gayret göstermektir. Sosyal medya pazarlamasında nasıl uzman olunacağını öğrenmek istiyorsanız, doğru kaynağı okuyorsunuz. Bu makale size doğru yöne gitmeniz için sağlam ipuçları verecektir. Şimdi Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken 5 Adım Nedir?  madde madde inceleyelim.

 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekli 5 Adım Şunlardır

 

1. Güvenilir Kaynaklardan Öğrenin

Herhangi bir şey öğrenirken atılacak en akılcı adım doğru kaynaklardan öğrenmektir. İnternette herkes bir konuda uzman olduğunu iddia edebilir. Herkes bir blog ve bazı sosyal medya kanalları açıp kendisine koç yada uzman diyebilir. Herkes bir e-kitap yazabilir veya bunu yapması için bir hayalet yazarla anlaşabilir. Dahası size yedi gün içinde sosyal medya uzmanı olmanın tüm sırlarını öğretmeye söz verebilir.

Ancak dikkatli olmalısınız. Zira hem paranızı boşa harcamak hem zaman kaybı yaşamak istemezsiniz.  Sahada çalışma deneyimi olan yetkili kaynaklardan, sektördeki en iyi uzaktan eğitim kurumları ve gerçek pazarlama uzmanlarından bilgi edinmek akılcı adım olacaktır.

Bu alanda kariyer yapma konusunda gerçekten ciddiyseniz öncelikle şunu hatırlatalım. Artık dijital bir dünyada yaşıyoruz. Uzaktan Eğitim Metodu dediğimiz bir teknoloji var. Ve bu alanda iyi bir Uzaktan Eğitim Kurumu vasıtası ile kaliteli bir Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi  alabilirsiniz. Alacağınız sağlam bir Örgün Eğitim yada uzaktan Online Eğitim sonrası Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası size sunulacaktır. Bu sayede büyük şirketler ve reklam ajansları ile çalışma imkânı elde edebilirsiniz.  Sertifikanız sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır.

 

2. Kendi Online Topluluğunuzu Oluşturmaya Başlayın

İnternet global bir kütüphane olmakla birlilkte aynı zamanda çeşitli konularda uzmanlıklarını ortaya koyan kendi kendini uzman ilan eden gurularla doludur. Tabi  sosyal medya ‘da bu durumdan payına düşeni alıyor. Kendinize istediğiniz kadar sosyal medya uzmanı diyebilirsiniz, ancak vaad ettiğiniz şeyleri uygulamıyor ve başarılı sonuçlar alamıyorsanız, bu durumda kimse sizi ciddiye almayacaktır. Unutmayın hiç kimse şirket itibarını ve pazarlama bütçesini riske atmak istemez.

Öyleyse öğrendiğiniz bilgileri uygulamaya koyduğunuzdan emin olun. Siz zaten ilk aşamada Sosyal Medya Pazarlama Eğitimi  aldınız. Şimdi daha donanımlısınız.  Teknik olarak hemen hemen her şeyi biliyorsunuz.  O halde artık uygulama noktasına geçin ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için farklı taktikler deneyin. Hesaplar, topluluklar oluşturun. Öğrendiklerinizi uygulayın. Böylece kendi sonuçlarınızı izleyebileceksiniz. Elde ettiğiniz sonuçlar etkileyici değilse, müşterilerinize sosyal medyanın önemi hakkında bir kanıt sunamazsınız.

 

3. Hesapları Yönetmek İçin Sosyal Medya Araçları Kullanın

Bu aşamada Sosyal medya işinizi daha düzenli yapmanıza yardımcı olacak çeşitli araçları nasıl kullanacağınızı da öğrenmeniz gerekecek. Bir Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı  olarak yazma becerileriniz, grafik tasarım, fotoğrafçılık ve videografi üzerinde çalışmanız gerekecek. Tüm formatlarda içerik oluşturma, başlangıçta iş tanımınızın bir parçası olacaktır. İlerleyen zamanlarda, bu görevlerden bazılarını yapacak bir alt kurabilirsiniz. Ancak başlangıçta sosyal medya yöneticilerinin bunları kendi başlarına yapma becerisine mutlaka sahip olmaları gerekir.

Canva, Photoshop, Illustrator ve Premiere Pro gibi içerik oluşturma ve düzenleme araçlarıyla çalışmaya başlayın. Ayrıca iş akışınızı düzenlemek, kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek ve çeşitli sosyal medya platformlarında gönderileri planlamak için araçlara ihtiyacınız olacak. Buffer, Buzzsumo, Trello, Google Analytics, Google Docs, WordPress ve Evernote'u hiç kullanmadıysanız, şimdi bu araçları nasıl kullanacağınızı öğrenmenin tam zamanı. Bu konuda detaylı bilgi için aşağıdaki En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları konulu makalemizi okuyabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

» Tavsiye »  En İyi Sosyal Medya Yönetim Uygulamaları

 

4. Hedeflerinize Odaklanın

Bir sosyal medya pazarlamacısı olarak genel amacınızı hatırlamak her zaman önemlidir. Sosyal medyayı ve çeşitli platformları birlikte kullanmanın tüm ayrıntılarını bilmek yeterli değildir. Zira siz sadece bir sosyal medya uzmanı değilsininiz.  Aynı zamanda sosyal medya pazarlama uzmanısınız. Aradaki farka dikkat edin.  Bir pazarlama uzmanı olarak amacınız müşterileriniz için ölçülebilir başarılı sonuçlar elde etmektir. Bu, takipçi sayılarını artırmak, beğeniler almaktan çok daha fazlasını içerir. Odak noktanız her zaman müşterinizin sosyal medyadaki varlığını nasıl büyüteceğiniz ve takipçileri satın alan müşterilere nasıl dönüştüreceğiniz olmalıdır.

Ancak bu hedefe doğru ilerlerken asla spam yapmayın. Organik trafiği müşterilerin sitelerine nasıl yönlendireceğinizi ilgili sayfadaki ürün ve hizmetlerin dikkat çekmesi için ne gibi çalışmalar yapacağınızı en ince detayına göre planlayın. Ziyaretçi trafiği satın almayın. Dönüşüm elde edin. İşte o zaman tercih edilen bir sosyal medya pazarlama uzmanı olmaya başlıyorsunuz demektir.

 

5. Yaşam Boyu Kendi Kendine Eğitime Bağlı Kalın

Sürekli ve sürdürülebilir kendi kendine eğitim noktasında birçok seçeneğiniz var.  Öncelikle internet dünya çapında devasa bir kütüphane. Kitapçılarda Türk ve Dünya uzmanlarının kaleme aldığı binlerce sosyal medya konulu kitap var. Elbette, blog yazılarını ve makaleleri okumak da faydalıdır. Ancak amatör ve sıradan olanları değil.  Yerli ve yabancı olmak üzere sektördeki en iyi blogları okumalısınız.

Teknoloji ve sosyal medya çok hızlı değiştiği için en güncel kitapları okuduğunuzdan, en güncel ve uzman blogları takip ettiğinizden emin olun. Bir veya iki yıldan daha uzun bir süre önce yayınlanan herhangi bir şey muhtemelen bazı eski bilgilere sahip olacaktır. Dolayısı ile her zaman en son sürümleri, en güncel olanları inceleyin.

Kitap konusunda her zaman kaliteli ve basılı kitapları tercih edin. Zira basılı kitapların iyi kaynak olmasının bir nedeni, onları yayınlamanın ve dağıtmanın gerçekten son derece maliyetli olmasıdır. Zira kitap yayıncıları, kendini kanıtlamamış sanal, sahte uzmanlarla zamanlarını boşa harcamazlar. Dolayısı ile bu kitaplardaki bilgi kalitesi, internette karşılaşacağınız ücretsiz e-kitapların çoğundan daha güvenilir olacaktır.

Ayrıca sosyal medya, blog oluşturma, internet pazarlaması ve içerik pazarlaması konularında düzenlenen konferanslara da mutlaka katılmalısınız. Bu konferanslar yalnızca en son pazarlama trendleri ve teknolojileri hakkında bilgi edinmek için değil, aynı zamanda kişisel ağınızı büyütmek içinde çok iyi bir imkân sunacaktır.  Dünyanın dört bir yanından birçok dijital pazarlama uzmanı bu tür konferanslara katılım gösteriyor.  Onlardan bazılarıyla tanışmak ve online bağlantı kurmak için çaba gösterin.

 

Sonuç

Artık günümüzde üniversite eğitimi almaya gerek kalmadan herhangi bir meslek dalında uzman olmak mümkün. Nasıl? Elbette Online Uzaktan Eğitim Metodu ile. Bu yeni nesil eğitim metodu şimdi daha çok ilgi çekiyor. Dolayısı ile Üniversite eğitimi almadan sosyal medya pazarlama uzmanı olmakta mümkün.  Üstelik üst düzey bir uzman. Bunun bizzat canlı kanıtı siz olacaksınız. Yüksek kaliteli bilgi kaynaklarına, öğrendiğiniz fikirlerin pratik uygulamasına, ticaret araçlarında yetkinlik oluşturmaya, müşterileriniz için gerçek sonuçlar elde etmeye ve sürekli kendini eğitmeye odaklandığınız sürece sürekli daha iyi olma yolunda ilerleyebileceksiniz.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?