Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?


Dijitalleşen dünya ile birlikte Sosyal Medya mecraları hızla gelişti. Sosyal Medya herkesin hayatına çok hızlı bir şekilde girdikten sonra yeni bir iş kapısı haline geldi. Markaların online tarafta pazarlama, iletişim, paylaşım süreçlerini yöneten kişi Sosyal Medya Uzmanlığı yapmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanlığı yapmaya karar verdiniz. Görevlerinizden ilki, firmanın Sosyal Medya hesabı yoksa, Sosyal Medya hesabı açmaktır. Bu mesleği yaparken nihai hedefinizin hedef kitleye ulaşmak olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Bu hedefi gerçekleştirmek için ürünleri Sosyal Medyada paylaşmak sizin görevinizdir. Ürünlerin en dikkat çekici halleriyle pazarlanmasını amaçlamaktasınız. Hedef kitlenize en etkili şekilde ulaşarak müşterilerinizi teşvik edebilirsiniz. Çalıştığınız/ sahibi olduğunuz firmanın insanlar tarafından duyulması sizin sayenizde gerçekleşmektedir.

Sosyal Medya uzmanı iseniz yaptığınız işe hedef kitlenizin satın alma davranışlarını inceleyerek başlayabilirsiniz. En uygun pazarlama stratejisini bularak bu duruma uygun şekilde hareket edebilirsiniz. Sosyal Medya platformları çok yönlüdür. Hepsinin farklı çalışan algoritmaları vardır. Kullanıcı kitlesi birbirinden farklılık gösterir. Aynı gönderiyi tüm sosyal mecralarda paylaşmamalısınız. Ürünün hangi Sosyal Medya platformunda paylaşılacağına karar vermek önemlidir. Aynı şekilde hangisine uygun olmadığının tespiti de hayati önem taşımaktadır. Aynı gönderiyi tüm mecralarda paylaşım yapmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Yeri geldiğinde mesaj kutusunda biriken mesajlara, yeri geldiğinde yorumlara cevap veren kişi sizsiniz. İletişim kabiliyetinizin iyi, sabrınızın bol olması önemlidir. Bu sayede hedef kitlenizi yakından da tanımış olmaktasınız. Sıra pazarlamaya geldiğinde müşterilerinize en uygun pazarlama yöntemlerini seçmek de sizin görevinizdir.

Önceleri Sosyal Medya fenomenleri ile anlaşarak reklam yapan firmalar, bugün kendileri fenomen olmak istemektedirler. Sizin göreviniz, firmanız için Sosyal Medya çeşitliliğinden en iyi şekilde faydalanabilmektir. Küçük bir firmayı büyütmek de sizin elinizdedir. En etkili yöntemleri kullanmayı biliyor olmanız çok önemlidir. Tüm bunlar sayesinde siz Sosyal Medya Uzmanlığı yapan kişi olarak birçok firmanın geleceği için vazgeçilmez insansınız.

 

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

Sosyal Medya Uzmanlığı yapmakta olan biriyseniz aldığınız maaş çok çeşitlilik gösterebilir. İşin ücreti, ortaya konan çalışmanın kalitesine ve işin mesaisine bağlı olarak tamamen değişiklik göstermektedir. Firmanızın şirket içerisinde istihdam ettiği Sosyal Medya uzmanı olan siz, ortalama 2.000-10.000 TL arasında kazanabilirsiniz. Kendi işiniz varsa veya büyük kuruluşlarla, ajanslarla çalışıyorsanız aylık 25.000 TL’ye kadar kazanabilirsiniz. Alacağınız asgari ücreti belirleyen şey uzmanlık derecenizdir. Üstüne eklenen sizin kabiliyetinizin karşılığıdır.  Daha önceki referanslarınız ne kadar iyiyse maaşınız o kadar yüksekten başlamaktadır. Yapacağınız çalışmanın büyüklüğü, firma bütçesi gibi birçok başka detay ücretinizi belirlemektedir.

 

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı bu mesleği yapmaya karar vermiş herkes için çok faydalı bir eğitimdir. Pazarlama, iletişim, Sosyal Medya stratejileri için yöntemleri öğrenmenize olanak sunmaktadır. Kişisel Sosyal Medya hesabı yönetmek ile bir firmaya çalışmak arasında ciddi farklar vardır.

Ne kadar başarılı bir Sosyal Medya kullanıcısı olursanız olun eğitim almanız şarttır. Tam aksine kişisel hesaplarına çok da önem vermeyen biri de bu işi çok başarılı olarak yürütebilir. Mesele işin özünü öğrenmektir. Her işte olduğu gibi burada da eğitim ve teknik çok önemlidir.

Eğitim sonrasında aldığınız sertifika sayesinde iş başvurularınızda bir adım öne çıkacaksınız. Çünkü bu sertifika yetkinliğinizi temsil etmektedir. Sosyal Medya Uzmanlığı bir eğitim sürecinden geçmeden yapılabilecek bir iş değildir. Zaten bu sebeple sektörde var olan büyük boşluk eğitimli kişiler tarafından doldurulmaktadır. Üniversitelerin direkt bu meslek için bölümleri bulunmaktadır. Sosyal Medya Uzmanlığı mezunu iseniz alacağınız sertifika çok değerli bir artı puan olacaktır. Eğer ilgili bölümden mezun değilseniz ama yine de bu işi yapmayı istiyorsanız sektörde kendinize yer bulmanız mümkündür. Yetkinliğinizi ispatlamak için Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programına ihtiyaç duyacaksınız demektir.

Eğitim olmadan bu dönemde istihdama katılmanız mümkün değildir. Çok başarılı, çok istekli olabilirsiniz. Fakat işvereninize ilk etapta bunu delillendirmeniz gerekmektedir. Başkasıyla değil de kendi firmanızla çalışacaksanız tüm ekmek tekneniz size bağlı demektir. Müşteri kitlesine ulaşmak Sosyal Medya uzmanının işidir. Siz işinizi iyi yaparsanız firma çok güçlenir. Sorumluluğunuz ve iş yükünüz fazla olacaktır. Tüm bu emeğin sonunda ise mükafatı hem maddi hem de manevi olarak göreceksiniz.

 

Sosyal Medya Uzmanlığı Başlangıcında Yapılan Temel Görevler

 • Her gün, içerik yazarı ekibinden aldığınız özgün metinleri paylaşacaksınız. Firmanızın görsel tasarım ekibinin hazırladığı görselleri müşterilere ulaştıracaksınız. Eğer küçük bir firmayla çalışıyorsanız başta bunları sizin yapmanız gerekebilir.
 • Hedef kitle ile birebir ilgilendiğinizden pazarlama stratejileri oluşturacaksınız.
 • Kriz durumlarında etkili iletişimi kurarak kriz yönetimini sağlayacaksınız.
 • Şirket prensiplerine dayalı sosyal hesapları oluşturmak ve düzenlemek sizin görevinizdir.
 • İş planı çıkartmalı ve takvim oluşturmalısınız. İçerikleri günlük hazırlamak yerine stok bulundurmak güvenli olacaktır. Fakat o güne ani gelişen bir durum varsa her an içerik paylaşma görevi sizindir.
 • Tüm birimlerle ortaklaşa çalışmalısınız. Aksi durumda oluşacak sorunların sorumluluğu size aittir.
 • Gündeme hâkim olmalısınız.

 

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Dijitalleşen dünya herkese yeni ufuklar yarattı. Evinizin konforunda pek çok fırsattan yararlanabilirsiniz. Bunlardan biri ve en önemlisi de online eğitim programlarıdır. Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı bu alanda çalışmak isteyen herkes için biçilmiş kaftandır. Hayat bitmeyen bir öğrencilik sürecidir. Her an başka bir yerden, başka birinden öğrenecek bir sürü şey vardır. Günümüzde ise kariyer kapısını aralayan en önemli şey eğitimdir. Modern çağa ayak uydurmuş online eğitim programları sayesinde dilediğiniz konuda eğitim alabilirsiniz. Bu durum hem kariyer yolunda yetkinliğinizi arttırmaktadır hem de kişisel gelişiminize olumlu etki etmektedir.

Online Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programları sayesinde yüz yüze eğitimdeki olumsuz durumlarla karşılaşmazsınız. Dilediğiniz saatte, isteğiniz aralıklarla derslere katılabilirsiniz. Herkesin verim alma şekli kendine hastır. Programınızı tamamen kendinize göre organize edebilirsiniz. Bu sayede eğitimden üst düzey verim alacaksınız.

Eğitimlere katılmak ve sertifika sahibi olmak için Enstitümüze kayıt olabilirsiniz. Alanında uzman profesyonellerden eğitim alacaksınız. Bu sayede kariyerinize işin ustalarından tüm incelikleri öğrenmiş şekilde başlayacaksınız.

 

Online Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programları?

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu bünyesinde gerçekleşen eğitimler kariyer hayatınızda daima ilerlemeniz için tasarlanmıştır. Eğitimlerden sonra alacağınız sertifika ile yetkinliğinizi ispatlamış olacaksınız. Sertifika almak için online sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olmanız halinde Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ile iş başvurularında öne çıkacaksınız. Sınavdan başarılı olamazsanız endişelenmenize hiç gerek yok. Kişinin kendi yöntemine göre tasarlanan online eğitimin güzelliği burada. Dersleri dilediğiniz kadar tekrar dinleyebilirsiniz. Eksiklerinizi kapatır ve tekrar sınava girebilirsiniz. Hem de ek ücret ödemeksizin!

Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı ile iş görüşmelerinizde ya da çalışıyorsanız işinizde bir adım öne çıkacaksınız. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu ile alabileceğiniz diğer eğitim programlarından bazıları şunlardır:

Enstitümüz tarafından aldığınız her başarılı eğitim sonrasında, dilediğiniz zaman Enstitü onaylı referans mektubu alabilirsiniz. Unutmayın ki iyi referans size her zaman yardımcı olmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ücretinizi belirleyen en önemli konuların başında referanslarınız gelmektedir. Boğaziçi Enstitüsünde dediğimiz gibi, eğitim hayallerinizi gerçekleştirir. Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir hayat ise yaşama değer hayattır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?