Saha Satış Temsilcisi Nedir? Ne İş Yapar?
2021

Saha Satış Temsilcisi Nedir? Ne İş Yapar?


Saha satış temsilcileri; temsil ettikleri şirketlerin verdiği müşteri bulma, satış yapma ya da satış takibi gibi görevleri yerine getirir. Bu sayede bağlı oldukları şirketlerin ürün tanıtımlarını yaparak yeni müşteri bulma ve kazanma gibi faaliyetleri gerçekleştirmiş olurlar.

   Saha Satış Temsilcisi Kimdir?

Saha satış temsilcisi, satış faaliyetlerini aktif olarak üstlenen ve kendisine verilen ürün ya da müşteri grubundaki satış kar hedeflerini gerçekleştiren kişiler olarak tanımlanabilir. Bu kişiler yer aldıkları firmalar için oldukça mühimdir. Bunun sebebi firmaların büyümesi ve ürünlerini tanıtıp tanınır bir hale gelmesi için saha satış temsilcilerine ihtiyaç duyulmasıdır. Saha satış temsilcisi deyince aklımıza daha çok satış ya da ürün tanıtımı gibi faktörler gelse de satış temsilcilerinin bundan çok daha fazla rolü bulunur.

   saha-satis-temsilcisi-kimdir

   Saha Satış Temsilcisi Görevleri Nelerdir?


Gelişen ya da daha fazla gelişmek isteyen firmalar için oldukça önemli olan saha satış temsilcilerinin firmanın büyümesinde görünenden daha fazla rolleri olduğu bilinen bir gerçektir.
Bu rolleri şu şekilde sıralamak gerekirse;

• Pazar araştırmasını gerçekleştirmek ve müşterilerin talep ve düşüncelerine göre hareket etmek.
• Müşteri kazanımını sağlamak ve takibini gerçekleştirmek.
• Müşteri memnuniyetini sağlayarak yenilikçi olmak.
• Kar kazanımı hedefleyerek çalışmak.
• Sonuç odaklı olarak müşterilerin sorunlarına en hızlı ve etkili bir biçimde çözüme ulaştırmak.
• Yapılan satışlar için satış sözleşmelerini oluşturmak.
• Şirket menfaatlerini ön planda tutarak ona göre uygun ödeme ve satış imkanlarını müşteriye sunmak.
Yukarıda bahsedilen görevler bir satış temsilcisinin temel olarak yaptığı görevlerden sadece birkaçı olup firmalara göre değişiklik gösterdiği zamanlar da olabilir.

   

   Satış Temsilcisinde Aranan Nitelikler Neler Olmalıdır?


Bir saha satış temsilcisinde aranan niteliklerin başında etkili bir satış yapabilmesi açısından muhakkak ki iletişim becerilerinin kuvvetli olması gerekir. Karşıdaki kişileri etkilemek ya da sizi dinlemelerini sağlamak için kullanılan en önemli faktör iletişim becerileridir. Karşınızdaki insanla konuşurken kullandığınız kelimelerden tutun da mimiklere, hareketlere kadar yapılan her türlü tutum önemlidir. Bir saha satış temsilcisinin bunu kullanmayı çok iyi bilmesi gereklidir.
İletişimi becerileri kuvvetli olmayan kişilerin saha satış temsilcisi rollerinde pek de başarılı olamayacakları söylenebilir. İletişim dışında aranan diğer bir nitelik de dış görünüşe gösterilen özen olarak bilinir. Dış görünüşe gösterilen özen müşterilerin daha çok ilgisini çekeceğinden ve size daha resmi ve işine özen gösteren bir insan imajı çizeceğinden oldukça önemlidir. Paspal ve özensiz bir görüntü müşteriler ile iletişimi zorlaştıracaktır. Bunların dışında takım çalışmalarına uyumlu, disiplinli, raporlama yeteneği gelişmiş ve sonuç odaklı olmak gibi özellikler bir saha satış temsilcisinde aranan özelliklerdendir.
Özellikle raporlama bağlı olunan firmayı bilgilendirme ve gelişen olayların aktarılması açısından önemlidir. Firmalar çoğunlukla satış temsilcilerinin sürekli kendilerini bilgilendirmelerini isterler. Bu da raporlama şeklinde gerçekleşir.
Saha satış temsilcilerinin raporlama yeteneğinin iyi düzeyde olması firma sahiplerini tüm olaylar ve konular hakkında doğru ve açık bir şekilde bilgilendirmesi açısında önem arz eder. Aksi takdirde firma yetkilileri tarafından bazı yanlış anlaşılmalar olabilir. Bu da satış temsilcileri açısından olumsuz sonuçlar meydana getirecektir.

   Sektöre Hakim Olma


Saha satış temsilcisi için sektöre hakim olmak oldukça önemlidir. Müşteri kazanımı ve ikna aşamasında sektöre hakim bir şekilde konuşarak her türlü soruyu kapsamlı bir şekilde cevaplamak oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede de müşteriler ile verimli ve istikrarlı bir diyalog gerçekleştirerek işimi profesyonel bir şekilde gerçekleştirmiş olacaktır.

   Saha Satış Temsilcisi Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler Nelerdir?


Saha satış temsilcisi olmak isteyen kişilerin öncelikle ilgili bölümleri başarı ile tamamlayarak mezun olmaları gerekmektedir. Ayrıca saha satış temsilcisi olmak isteyen kişilerin pazarlama alanında da kariyer hedefi olması gereklidir. Çünkü bu iş pazarlama ile alakalı bir iş olup iletişim yönü kuvvetli kişilerin tercih edeceği bir iş olarak bilinir. Bu sebeple dışarıda alınan sertifikalar oldukça yararlı olacaktır. Bu sertifikaların satış, pazarlama ya da iletişim ile ilgili olması tercih sebebidir.

 

   Başarılı Bir Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekenler


Saha satış temsilcilerinin kariyer planlarını gerçekleştirebilmeleri için işlerinde iyi ve başarılı birer temsilci olmaları oldukça önemlidir. Bunun için dikkate alınması gereken bir takım hususlar vardır. Satılan üründen daha önemli bir şey varsa o da bu ürünün nasıl satıldığıyla alakalıdır. Bu görev de satış temsilcilerine düşer. Bu sebeple satış temsilcilerinin firmalar için önemi göz ardı edilemeyecek düzeyde önem arz eder.
Oldukça beceri gerektiren saha satış temsilciliğinde kişiler müşteri memnuniyetinden satışa kadar birçok aşamada fazlasıyla görev üstlenirler. Bu görevleri başarı ile gerçekleştirmek kariyerlerinde de yükselmeye sebep olacağından önemlidir. Doğal yeteneği olan insanlar için oldukça kolay olan bu meslekte öğrenilerek başarı yakalamak da mümkündür. Bunun için önemli olan bir takım hususlara dikkat etmektir.

   saha-satis-temsilcisi

Hedef Kitleyi Tanımak ve Sektör Araştırması

Başarılı bir saha satış temsilcisi olabilmek için ilk adım hedef kitleyi bilmek ve ona göre bir yol çizmek olacaktır. Müşteriler ile doğru diyalogların kurulması ve ihtiyaçlarının bilinmesi önemlidir. Bu konuda sadece hedef kitleyi tanımak elbette ki yeterli olmayacaktır. Bu sebeple sektörü tanımak ve araştırmak da gereklidir. Bu sayede müşteriler ile iletişimde sürdürülebilirlik yakalanacaktır. Hedef kitleyi ve sektörü tanıyarak müşterilerin talep ve ihtiyaçları daha kolay bir şekilde belirlenecektir.
Bu sayede de çözüme en kısa yoldan ve kolay bir biçimde ulaşılmış olunacaktır. Sektörü tanımak ayrıca rakip firmalar hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Elde edeceğiniz tüm bu bilgiler bağlı olduğunuz firmanın büyümesi ve gelişmesi için etkili bir yöntem olacaktır.

Satılan Ürün Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Satılan ürün hakkında bilgi sahibi olmak başarılı bir satış için gerekli kurallardan birisi olarak bilinir. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gereklidir. Ayrıca satılan ürün hakkında bilgi sahibi olmak sizi işini seven ve ciddiyetle yapan biri olarak göstereceğinden önem arz eder. Müşterilerin satılan ürün hakkında sordukları ya da merak ettikleri konuları kapsamlı bir şekilde bilmek ve karşı tarafa aktarabiliyor olmak satış açısından olumlu etki yaratacaktır. Bu da sizi elbette ki başarılı bir saha satış temsilcisi olmaya götürecektir. Bu sebeple satılan ürünü tanımak, ürünle alakalı bilgi sahibi olmakta, ürünün avantajlarını ve tüm özelliklerini bilmekte fayda vardır.

Doğru ve Etkili Bir İletişim Kurmak

İletişim hayatımızın her alanında var olan bir unsur olup özellikle iletişimin ön planda yer aldığı meslek gruplarında bunu etkili bir şeklide kullanmak gereklidir. Saha satış temsilcilerinden de iletişim becerilerinin kuvvetli olmaları beklenir. Ürün satışını gerçekleştirmek ve müşteri kazanmak açısından iletişim oldukça önemlidir.
Satış temsilcisi ile müşteri arasında köprü görevi üstlenen ve bağ oluşumunu sağlayan iletişimin hızlı, etkili ve doğru bir biçimde gerçekleştirilmesi istenir. Bu sebeple saha satış temsilcilerinin iletişim yönlerinde geliştirmeleri ve kuvvetlendirmeleri gereklidir. Bu sayede başarılı bir satış gerçekleştirebilirler ve bununla birlikte kariyerlerinde de bir başarı yakalamış olurlar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}