Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Ön Lisans Nedir ?

Ön Lisans Nedir ?


Üniversite eğitimleri arasında yer alan ve farklı mesleklerde çalışmak adına önemli olan eğitim seviyeleri; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktoradır.

 

Her eğitim programı kendi içerisinde ayrı derslere göre tanımlanmaktadır. Bu dersler örgün ve açık öğretim olarak belirlenir. Örgün öğretim ve açık öğretim okumak adına üniversite sınavından geçerli puana sahip olmanız yeterlidir. Her iki eğitim türünde de başarılı olduğunuz takdirde mezun olarak diplomanıza sahip olacaksınız.

 

Ön lisans ne demek ?

Ön Lisans Nedir? Sorusuna verdiğimiz cevap doğrultusunda bu tanımı biraz daha açalım.

Ön lisans, eğitim alanlarında 2 yıl öğrenim görmek şartı ile mezun olmanızı sağlayan programlardır. 2 yıllık ön lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra lisans eğitimine tamamlama imkanınızda bulunmaktadır. 4 yıllık eğitim programına tamamlamak adına DGS sınavından başarılı bir puan almalısınız. Bölümünüze uygun üniversiteye yerleştirilmelisiniz. İlgili üniversiteleri araştırabilmeniz adına sizler için hazırlamış olduğumuz 2020 yılı Türkiye Üniversiteler Listesinide inceleyebilirsiniz.

  Ön lisans programının meslek kollarında avantajları çok olsa da önlisans eğitimi, diğer eğitim programları için bir ön koşuldur.

Ön lisans ne demek ?

Ön Lisans Eğitim Süreci

 

4 yarıyıldan oluşan bu eğitim programı güz ve bahar eğitimleri olarak alınması zorunlu tutulmaktadır. Lisans programına katılmak için süreçler arasında yer almaktadır.

 

Meslek yüksekokulu olarak da bilinen önlisans eğitimleri arasında bazen ilk yıl yabancı dil eğitimi verilir. Bu nedenle bu eğitim programının 3 yılda tamamlanması da mümkün olmaktadır. Meslek liselerinde ise önlisans bölümüne direk geçiş imkânı bulunur. Açık öğretim ya da DGS ile kısa sürede lisans eğitimine tamamlamanız mümkün olacaktır. Dilerseniz eşit ağırlık ön lisans programlarını inceleyebilmek için ilgili linke tıklayabilirsiniz:Eşit Ağırlık Meslekleri

 

 

KPSS Ön Lisans Nedir?

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS olarak bilinen sınav ile devlet memurluğuna giriş yapabilirsiniz. Bunun için KPSS sınavlarını 2 yılda bir takip etmeniz gerekir. 2 yıl geçerli olan bu puanda KPSS sınavına girmek için açılan sınav tarihlerini takip etmeniz gerekir. Ön lisans ve lisans sınav tarihleri farklı zamanlarda verilmektedir. 2 yıllık öğretim programı mezunları KPSS sınavına giriş yaparak sınava katılım gösterebilirler.

 

Önlisans mezunları 2 yıl üniversite okumuş olan eğitimi kapsıyor. Açık öğretim ya da örgün öğretim fark etmeksizin KPSS sınavına kabul edilirsiniz.

 

Önlisans sınavından sorulan sorulara ek olarak, KPSS Lisans sınavında uzmanlık alanlarında da farklı oturumda sınav yapılır. 2 yıllık mezunların arandığı nitelik kodları da farklılık göstermektedir. Hangi eğitim bölümünden mezun olduysanız KPSS tercihlerinde o bölüm üzerinden nitelik kodları tanımlanır. Her ön lisans programı mezunu tüm tercihlere başvuru yapamaz. Bu nedenle önlisansı lisanstan ayıran en önemli fark budur.

 

Devlet memurluğunda KPSS sınavını kazanmak ve aranan koşulları taşımak önemlidir. Bölümlere göre mülakat, sözlü ya da yazılı sınav yapılabilmektedir.

 

KPSS sınavından başarılı bir puan almak, istenen kadrolara yerleşmek adına önemlidir. Puanı en yüksek olan Ön lisans adayları kadro atamasına göre yerleştirilir. Memur olarak önlisans üzerinden yerleşen kişiler sonrasında kıdemlerinde yükselebilir. Bunun için lisans tamamlamaları gerekmektedir.

 

Ön Lisans KPSS Kimler Girebilir?

 

KPSS sınavına uzun sürelerde hazırlandıktan sonra sınav tarihini bekliyor olabilirsiniz. Öncelikle unutmamanız gereken bu sınavın çift yıllarda yapıldığıdır. Yani 2020 yılında yapılan KPSS sınavının puanı 2022 yılına kadar geçerli olacaktır.

 

Yeni KPSS sınavı ise 2022 yılında yapılacaktır. Sınava ön lisans mezunları ve sınava başvuru esnasında mezun durumunda olan tüm öğrenciler katılım sağlayabilir. 2 yıl içerisinde açılan tercihlere uygun olmanız halinde başvuru yapabileceksiniz. Devlet kadrolarında yaşanan gelişmeler sonucunda sıklıkla kadro açılabilmektedir. Aynı zamanda ÖSYM dışından da kamu personeli alımları birçok yerde ilan edilir.

 

2 yıl içerisinde birçok yere başvuru yapabilirsiniz. Ön lisans sınavları Lisans sınavlarından daha kolay ya da zor diyemeyiz. Nitekim devlet memuru olmak için alınan puan ilk aşamadır. Sonrasında istenilen kadroda açık olması, yazılı ya da sözlü mülakat zorunluluğu ile devlet memuru olabilmeniz mümkün olacaktır.

 

Başvuru yapmak için öncelikle ÖSYM sistemine kayıtlı olmanız önemlidir. ÖSYM üzerinde kayıtlı olduğunuz ve güncel bilgilerinizin olması önemlidir. Fotoğraf süresi dolan kişiler başvuruda bulunamazlar.

 

KPSS sınav tarihlerini takip ederek bir yere not almanız önemlidir. Daha sonra bu başvuru zamanında ÖSYM sitesine giriş yapmalı başvuruda bulunmalısınız.

 

Ödeme yapmanız gereken noktalar ÖSYM sayfasında belirlenmiştir. Ödeme yaptıktan sonra başvurunuzun işleme alındığını görürsünüz.

 

Ön lisans programı için ödemeniz gereken ücret tek ücrettir. Lisans sınavında uzmanlık adına ayrı oturuma girmek isteyen kişiler ek oturum ücreti de öderler. Sınav önlisans düzeyinde yapılır ve lisans sınav soruları ile aynı olmaz.

 

Başvuru sonrası bir müddet sonra ÖSYM üzerinden barkotlu sınava giriş belgesi düzenlenir. Sınava giderek soruları cevaplamanız halinde sınav sonuçlarınızı beklemeniz gerekecektir. Unutmamanız gereken detaylar arasında, yanlışların doğruları götürmesidir. Boş bırakmamak adına gereksiz doldurmayın.

Ön Lisans KPSS Kimler Girebilir?

KPSS Ön Lisans Başvuru Tarihi (2020)

 

2020 yılı KPSS ön lisans başvuru tarihleri 21 Ağustos 2020 ile 02.09.2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Başvuru ücretleri ise 80 TL olarak belirlendi. Sabit bir ücret olmamakla beraber her yıl başvuru ücretlerinde değişiklik söz konusudur.

 

Şube ya da internet bankacılığı üzerinden ödemeler yapılabiliyor. ÖSYM sistemine entegre düşen ödemeler anında başvuru işleminin onaylanmasıyla tamamlanıyor.

 

Kpss başvuru işlemi şartları ve yapılması gerekenler:

 

-Önlisans eğitiminden mezun olan tüm adaylar başvuru yapabilmektedir.

 

-Adaylar sınava katılım sağlayabilmek adına belirtilen tutarı ödemek zorundadır.

 

-Ödeme işlemini yapan adaylar ösym sitesinde bulunan fotoğrafının güncellemelidir. ÖSYM merkezlerinden fotoğraflarını güncellemeleri halinde sınava katılmaya hak kazanırlar. Aksi takdirde sınava giriş yapamayacaklardır.

 

-Ödeme işlemi için gerekli bankalar ;Akbank, Finansbank, Halkbank, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, ING Bank'tır. Atm, şube ve internet bankacılığı üzerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ÖSYM web sitesi üzerinden işlemler ve ödemeler modülü ile banka kartı/kredi kartınızdan ödeme yapabilirsiniz. ÖSYM sistemine entegre düşen ödemeler anında başvuru işleminin onaylanmasıyla işleminiz sonlanmaktadır.

 

Ösym tarafından önemli olan bir diğer konu da önlisans okuyan öğrenci adayların mezun olma tarihidir. KPSS sınav tarihinde mezun olması öngörülen öğrenci adayları sınava başvuru yapabilirler.

 

Merak ettiğiniz diğer konular için ÖSYM resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Ön Lisans ve Lisans Arasındaki Farklar Nedir?

 

*Önlisans ile lisans eğitimi kendi arasında öncelikle açık öğretim ve örgün öğretim olarak farklı eğitim alanlarına ayrılıyor. Örgün öğretimde olan farklar öncelikle önlisansın eğitim süresinin daha kısa olmasıdır.

 

2 yıllık bir eğitim ve daha az ders ile eğitim alınan programlarında genellikle teknikerlik gibi unvanlar alınabiliyor. Yani kısa süre içerisinde meslek sahibi olmak isteyenlerin tercih edeceği program türü diyebiliriz. Akademik bir kariyer yapmak adına özellikle 4 yıllık eğitim programını tamamlamak gerekmektedir. Avukat, Doktor, Mühendis ya da Mimar olmak için lisans programını tamamlamanız zorunludur.

 

*Önlisans programını tamamlayarak daha sonra DGS ile lisans programını tercih etmeniz mümkündür. İstediğiniz akademik meslek için lisans tamamlamak adına uygun bir ön lisans programı okumuş olmanız gerekir. Bunun yanı sıra önlisans programında teorik ve uygulamalı derslere bazen hiç yer verilmez. Mesleki yeterlilik adına lisans tamamlama geleceğe yönelik en iyi yatırımdır.

 

Açık öğretim bakımından değerlendirildiğinde ise, akademik alanlara geçiş için, uzaktan eğitim önlisans programları açılmıştır. Bu istenilen akademik örgün eğitimin tamamlanması için en büyük şanstır.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?