En İyi Online Eğitim Uygulama Araçları

En İyi Online Eğitim Uygulama Araçları


Dikkat ederseniz teknoloji ve teknoloji ile ilişkili herşey birkaç yıl içinde adeta roket hızıyla yükselişe geçti. Teknolojinin zirve yapması ile birlikte artık klasik eğitim sistemlerinin tamamı yerini Uzaktan Online Eğitim modellerine bırakıyor. Yüz yüze eğitim yakın gelecekte hafızalarda sadece bir hatıra olarak kalıyor olacak. Bu kaçınılmaz son.

Zira insanlar artık uzaktan online eğitimin rahatlığını, her alanda oluşturduğu kolaylıkları bizzat deneyimleyip yaşıyor, kaliteli bir eğitim sonrası sertifikasını alıp son derece memnun kalıyor.  Bu durumda haliyle tercihler her zaman online eğitimden yana kullanılacaktır. Nitekim öylede oluyor. Dahası bu durum katlanarak devam edecek. Evinin konforunda ve kendi belirlediği zaman aralıklarında eğitim almayı kim istemez?

Online Uzaktan Eğitim modeli gerek eğitmenler ve katılımcılar gerekse anne babalar için her açıdan çok daha rahat ve kolaydır. Eğitmen ve katılımcı arasındaki iletişimi son derece kolaylaştıran, eğitim süreçlerinin yönetimini daha profesyonel olarak takip etmeyi sağlayan, birlikte çalışma ve iş birliği yapma imkânı sunabilen, yönetim, öğrenci, eğitmen kısaca tüm taraflara uygulama rahatlığı oluşturan En İyi Online Eğitim Uygulama Araçları ‘nı inceledik. Birlikte bakalım;

 

En İyi 12 Online Eğitim Uygulama Aracı

Edmodo

Edmodo, eğitmenleri ve katılımcıları birbirine bağlayan, üst düzey bir sosyal ağ kapsamından daha bütünleşik ve oldukça kaliteli bir eğitim aracıdır. Eğitmenler bu platformda tüm ders sürecinin yanı sıra online işbirliği grupları oluşturabilir, eğitim materyallerini yönetebilir, öğrenci performansını ölçebilir ve anne babalarla iletişim kurabilir. Şunuda belirtelim sürekli daha çok zenginleştirilip özellikleri artırılan Edmodo 'nun kayıtlı 34 milyondan fazla kullanıcısı var.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » edmodo.com

Socrative

Socrative, bir grup eğitmen girişimci ve mühendis tarafından oluşturulan başarılı bir araç. Eğitmenler bu platformda katılımcıların akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar veya tabletler gibi mobil cihazları kullanarak çözebilecekleri alıştırmalar, eğitici oyunlar oluşturabiliyor.  Ayrıca eğitmenler düzenlenen etkinliklerin detaylı sonuçlarını ve istatistiksel verileri görebilirler. Dolayısı ile bunlara bağlı olarak sonraki dersleri daha kişisel hale getirmek için gerekli değişiklikleri yapmak oldukça kolaylaşmış oluyor.  

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » socrative.com

Projeqt

Projeqt, bir online eğitim uygulamasında olması gereken özelliklerin yanı sıra etkileşimli haritalar, bağlantılar, online sınavlar, twitter zaman çizelgeleri ve videolar oluşturmaya imkân tanıyan üst düzey bir araç. Aynı zamanda dinamik slaytlarla multimedya sunumları oluşturmak mümkün. Eğitmenler, bir online ders sırasında farklı cihazlara görsel olarak uyarlanmış akademik sunumları katılımcılarla paylaşabilir.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » projeqt.com

Thinglink

Thinglink, eğitimcilerin müzik, sesli sunumlar, metinler ve fotoğraflarla birleştirilmiş etkileşimli görüntüler oluşturmasına imkân tanıyan bir online eğitim aracı. Oluşturulan bu matearyaller diğer web sitelerinde yada Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşılabilir. Thinglink aynı zamanda eğitimcilere interaktif içerik yoluyla öğrencilerin merakını uyandıran öğrenme metodolojileri oluşturma konusunda son derece yüksek imkânlar sunar.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » thinglink.com

TED-Ed

TED-Ed, eğitmenlerin, katılımcıların, animatörlerin - genellikle bilgiyi ve iyi fikirleri genişletmek isteyen kişilerin - işbirliği ile online eğitim dersleri oluşturmaya izin veren bir eğitim platformu. Bu web sitesi, hem öğretmenler hem de öğrenciler için bilgiye eşit bir şekilde erişime izin verir. Bu platformda herkes, başkalarının anlık öğrenme sürecinede aktif olarak katılabilirler.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » ed.ted.com

cK-12

cK-12, Dünya çapındaki K12 sektörü için akademik kitapların maliyetini en aza düşürmeyi amaçlayan bir web sitesi.  Hedeflediği bu amaca ulaşmak için, platformun internet üzerinden değiştirilebilen ve videolar, sesler, etkileşimli alıştırmalar içeren eğitim materyallerinin oluşturulup dağıtılmasına izin veren açık kaynak bir arayüzü vardır. Ayrıca kağı olarak basılabilir özelliği sayesinde dünya genelinde gerekli yazım standartlarına uygundur. CK-12'de oluşturulan kitaplar, herhangi bir öğretmen yada öğrencinin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » ck12.org

ClassDojo

ClassDojo, öğrenci davranışlarını izleyen ve  iyileştirmeyi amaçlayan bir araç. Eğitmenler ve katılımcılarına anında geri bildirim sağlar. Böylece online sınıftaki iyi davranışlar puanlarla ödüllendirilir. Bu sayede öğrenciler öğrenme sürecine karşı daha açık ve istekli bir tutuma sahip olurlar. Daha net olarak şöyle ifade edelim, ClassDojo, öğrencilere bizzat kendisine yönelik örneğin “Tebrikler Ali” şeklinde gerçek zamanlı bildirimler gönderir. Öğrenci davranışları hakkında toplanan bilgiler daha sonra web üzerinden veliler ve yöneticilerle paylaşılabilir.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » classdojo.com

EduClipper

EduClipper öğretmenlerin ve öğrencilerin referansları ve eğitim materyallerini paylaşmasına ve keşfetmesine olanak tanır. In eduClipper , internette bulunan bilgileri toplayabilir ve daha sonra daha etkili akademik içerik çevrimiçi bulundu yönetmek için imkan sunuyor önceden oluşturulan grupların üyeleri, paylaşmak, araştırma teknikleri geliştirmek ve öğrencilere elde ne bir dijital kayıt var kurs sırasında. Aynı şekilde öğretmenlere öğrencileriyle birlikte sanal bir sınıf düzenleme ve yapılan tüm çalışmaların depolandığı bir portföy oluşturma fırsatı sunar.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » EduClipper

Storybird

Storybird, hikaye anlatımı yoluyla öğrencilerin okuma yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitmenler basit ve kullanımı kolay bir arayüz aracılığıyla çevrimiçi olarak etkileşimli ve sanatsal kitaplar oluşturabilir. Oluşturulan hikayeler diğer seçeneklerin yanı sıra bloglara gömülebilir, e-posta ile gönderilebilir ve yazdırılabilir. Bütün bunlar ilgi çekici özellikler. Ayrıca Storybird 'de eğitmenler katılımcılarla birlikte projeler oluşturabilir, sürekli geri bildirimde bulunabilir, sınıfları ve notları düzenleyebilir. Hikaye metodunu seviyorsanız bu araç tam anlamıyla sizin için.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » Storybird

Animoto

Animoto , herhangi bir mobil cihazdan kısa sürede yüksek kaliteli videolar oluşturmanıza imkân tanıyan bir platform. Katılımcıların bilgi seviyesini yükselten ve akademik dersleri geliştirmeye yardımcı olan dijital bir araçtır. Animoto arayüzü basit aynı zamanda oldukça pratiktir. Dilediğiniz gibi yüksek kalitede görsel yada işitsel içerik oluşturabilirsiniz.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » animoto.com

Kahoot!

Kahoot! ‘ın mantığı oyun oynarken eğitim esasına dayanır. Bu araç aracılığıyla, eğitmenler akademik dersleri tamamlayan anketler, üst düzey öğretici tartışmalar yada anketler oluşturabilir. Eğitim materyali sınıfa sunulur. Bu esnada öğrenciler oyun oynayıp aynı zamanda öğrenirken diğer taraftanda sunulan ders materyalindeki soruları cevaplar. Kahoot! Öğrenci katılımını artıran ve dinamik, sosyal, eğlenceli bir eğitim ortamı oluşturan oyun tabanlı öğrenmeyi teşvik eder. Teknoloji eğitimin daha keyifli bir hale gelmesini sağlıyor. 

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » kahot.it

Explain Everything

Explain Everything, Gerek iOS ve gerekse Android işletim sistemli cep telefonu yada tabletler üzerinde kullanılabilecek oldukça başarılı online akıllı tahta. Teknolojinin geldiği noktayı görüyorsunuz. Bu teknoloji sayesinde öğrenciler sanal ortamda online olarak tıpkı klasik sınıf ortamında gibi derslere katılım sağlayabiliyor.  Explain Everything online akıllı tahta uygulaması eğitimcinin görüntüsü ile birlikte sesinide  öğrencilere iletiyor. Online olarak ortak kullanıma sunulan tahta üzerinde ders takibi ve katılım yapılabiliyor. Eğitmen notlarını, belirlediği görselleri, pdf uzantılı eğitim dosyalarını akıllı tahta üzerine aktarıp online olarak katılımcılarla paylaşabiliyor.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » explaineverything.com

Vedubox

Vedubox bir Türk girişimi.  Web tabanlı özel girişle online eğitim, kurs, sınav, toplantı ve webinar yapmaya imkân sağlayan entegre bir online eğitim sistemi. Ancak sadece eğitim kurumları kullanmıyor. Aynı zamanda personel, bayi, müşteri, tedarikçi, ürün eğitimleri, seminer, toplantı ve destek hizmetleri amacıyla şirketler tarafından da kullanılmakta. Katılımcıların sosyal bir ortamda online eğitim alabildiği aynı zamanda bilgi paylaşımı, canlı görüşme, toplantı ve webinarlara katılım sağlayabildiği bir platform.

◊ Buradan İnceleyebilirsiniz » vedubox.com

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}