online-egitimler-bogazici-enstitusu
Ortopedi Teknikeri Nasıl Olunur? Ortopedi Teknikeri Ne İş Yapar?

Ortopedi Teknikeri Nasıl Olunur? Ortopedi Teknikeri Ne İş Yapar?


Ortopedi teknikeri; doktorlarla birlikte çalışarak onların uygun gördüğü şekilde alçı modeli hazırlama, kayıt tutma gibi işlemleri yapar. Ortopedi teknikeri olmak isteyen bireyler, ön lisans programları arasında yer alan Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nden mezun olmalıdır.

Ortopedi Teknikeri Nedir?

Ortopedi teknikeri, ortopedi alanında uzmanlık sahibi olan bir sağlık personelidir. Ortopedi teknikeri, hastaların ortopedik cihazlarla desteklenmesine ve fiziksel rahatsızlıkların ya da yaralanmaların tedavi edilmesine yardımcı olur. Bu cihazlar arasında ortezler, protezler, ayak tabanlıkları, spinal cihazlar ve diğer ortopedik ekipmanlar yer alır.

Ortopedi teknikerleri; hastaların ihtiyaçlarını değerlendirir, ölçümler alır ve hastaların fiziksel durumunu analiz eder. Edindiği bilgileri kullanarak, hastanın özelleştirilmiş bir ortez veya proteze ihtiyacı olup olmadığını belirlerler. Daha sonra ise bu cihazların tasarımını yapar, malzeme seçimini gerçekleştirir ve üretim sürecini yönetir.

Ortopedi Teknikeri Ne İş Yapar?

Ortopedi teknikeri, ortopedik sağlık hizmetlerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Asıl görevi doktorlar ve cerrahlar ile birlikte çalışarak hastaların ortopedik problemlerini çözmektir.

Ortopedi teknikeri; fiziksel muayenelere yardımcı olur, röntgen çeker, alçı uygulamaları yapar, ameliyat öncesi ve sonrası gereken bakımı sağlar. Aynı zamanda ilaçların veya kullanılan ekipmanların stok durumunu kontrol ederek eksiklerin giderilmesini sağlar.

Hasta kayıtlarını tutmak ve hastaları uygulanan işlem sonrasında yapılması gereken bakım hakkında bilgilendirmek de ortopedi teknikerinin görevleri arasında yer alır. Ortopedi teknikeri, hastaları yönlendirirken birlikte çalıştığı doktordan ya da cerrahtan aldığı bilgileri göz önünde bulundurur.

 

 

Ortopedi Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Ortopedi teknikeri olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nden mezun olmak
 • Gereken tıbbi bilgilere sahip olmak
 • Problem çözme becerisi taşımak
 • Dikkatli ve özenli çalışmak
 • Etkili iletişim kurabilmek
 • Sorumluluk sahibi olmak

Ortopedi Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Ortopedi teknikeri olmak için ön lisans bölümleri arasında yer alan Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü okunmalıdır. Eğitim sürecinde veya sonrasında staj yapmak ise kişinin mesleki deneyim kazanmasına yardımcı olur ve iş yaşamına daha kolay adapte olmasını sağlar.

Ortopedi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Ortopedi teknikerinin maaşı 14.500 TL ile 19.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Ortopedi teknikeri maaş aralığını çalışılan sektör ve mesleki deneyim gibi faktörler etkilemektedir. Ortopedi teknikeri ortalama 14.500 TL maaş ile işe başlar, iki yıl tecrübeli bir ortopedi teknikeri 17.000 TL, üç yıl ve üzeri kadar tecrübeli bir ortopedi teknikeri ise 17.500 TL-19.000 TL aralığında maaş alır.

Ortopedi Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ortopedi teknikeri, 8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde çalışmaya başladıysa emeklilik için sigortalılık süresinden muaf tutulur ve 7000 gün prim öder. Bu gruptaki kadınlar 58 yaşına, erkekler ise 60 yaşına gelince emekli olabilir. Ortopedi teknikeri 1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde çalışmaya başladıysa emeklilik için 7200 gün prim ödemelidir. Bu gruptaki erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olabilir, kadınlar ise 58 yaşında emekli olmaktadır.

8 Eylül 1999'dan sonra çalışmaya kamuda başlayan bir ortopedi teknikeri emeklilik için prim öder. Prim süresi kadınlarda 20 yıl iken erkeklerde 25 yıldır. Ortopedi teknikeri 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda çalışmaya başladıysa emeklilik için 9000 gün prim ödemelidir. Bu gruba giren kadınlar 58 yaşında emekli olabilir fakat erkekler 60 yaşında emekli olmaktadır.

Devlette Ortopedi Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette ortopedi teknikeri olmak için üniversitelerin Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nde eğitim alınmalıdır. Mezuniyetin ardından ise Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek ve devlet kurumlarına atanmak için başarılı bir puan almak gerekir.

Yurt Dışında Ortopedi Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında ortopedi teknikeri olmak için Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nde eğitim alınmalı ve uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olunmalıdır. Bu şartları karşılayan ortopedi teknikerleri, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalıdır. Aynı zamanda bu süreçte yabancı dil konusunda problem yaşayan kişiler, yabancı dil eğitimlerine katılarak gelişimlerini desteklemelidir.

Ortopedi Teknikeri Nasıl Giyinir?

Ortopedi teknikeri kıyafet tüzüğü çalışırken beyaz önlük giyilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?