Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur? Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur? Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?


Üniversitelerin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü’nden mezun olan kişiler tıbbi sekreter olarak çalışabilir. Aynı zamanda bu bölümü okumamış olan üniversite mezunları da Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi’ne katılıp sertifika alarak bu mesleği yapabilir. Sağlık sektöründe önemli bir rol oynayan tıbbi sekreter; hastaların randevuları, hastaneye giriş çıkışları, belgelerinin takibi gibi pek çok göreve sahip olmasıyla beraber tıbbi kayıtların doğruluğunu sağlayarak sağlık hizmetlerinin düzgün bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunur.

Tıbbi Sekreter Nedir?

Tıbbi sekreter, sağlık kuruluşlarında görev yaparak sağlık hizmetlerinin düzenlenmesi ve yönetimiyle ilgilenen sağlık personelidir. Tıbbi sekreterler genellikle hastaneler, klinikler ve doktor muayenehaneleri gibi çeşitli sağlık tesislerinde çalışırlar.

Tıbbi sekreterler sağlık hizmetleri, tıbbi terminoloji ve ofis yönetimi konularında yetkinlik sahibi olmalıdır. Bu yetkinlik sayesinde sağlık kuruluşlarının veri yönetimi sistemlerini kullanarak hasta kayıtlarını ve diğer tıbbi belgeleri hem düzenli hem de güvenli bir şekilde saklarlar. Aynı zamanda tıbbi etik alanında da hassas davranırlar ve hasta gizliliğine önem verirler.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreter, sağlık kuruluşlarında çeşitli görevleri yerine getirir. İşinin temel amacı sağlık hizmetlerinin düzenlenmesi ve yönetimiyle ilgili destek sağlamaktır.

Bir tıbbi sekreterin görevini yerine getirmesi görev yaptığı sağlık kurumunun ilerleyişinin düzenli ve etkin bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Tıbbi sekreter; hastaların randevularını planlar, bu randevuları takip eder, tıbbi kayıtları düzenler ve hasta bilgilerini düzenli bir biçimde raporlar.

Hastaların reçetelerini ve laboratuvar sonuçlarını takip ederek doktorlar ile iletişim kurmakla da görevli olan tıbbi sekreter, hastaların sorularını yanıtlar ve onları doğru bir biçimde yönlendirir. Aynı zamanda özel hastanelerde faturalama işlemleri ile ilgilenerek sigorta süreçlerini yönetir ve sigorta şirketleriyle iletişim halinde kalarak sistemin işleyişini sağlar.

Tıbbi Sekreter Olma Şartları Nelerdir?

Tıbbi sekreter olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Tıbbi sekreterlik alanında gerekli eğitimleri tamamlamak
 • Tıbbi terminoloji hakkında bilgi birikimine sahip olmak
 • MS Office programlarını sorunsuz bir biçimde kullanmak
 • Organizasyon ve yönetim becerisine sahip olmak
 • Güçlü bir iletişim kurabilmek için gereken özellikleri taşımak

Tıbbi Sekreter Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Tıbbi sekreter olmak için üniversitede Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü okunmalı ve başarıyla mezun olunmalıdır. Bu bölümü okumamış üniversite mezunları ise Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi’ne katılım sağlamalı ve sertifika alarak tıbbi sekreter olarak çalışma hakkı elde etmelidir.

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

Bir tıbbi sekreterin maaşı 12.000 TL ile 18.000 TL aralığında değişiklik gösterir.

Tıbbi sekreterin maaş aralığı; kişinin görev süresine, çalıştığı sektöre, kuruma, kurumun mali koşullarına göre değişmektedir. Örneğin tıbbi sekreterler devlette 14.500 TL civarında maaş ile işe başlarken özelde ilk etapta 12.000 civarında kazanırlar.

Tıbbi Sekreter Emeklilik Şartları Nelerdir?

Tıbbi sekreterlerin emeklilik şartları; kişinin görev yaptığı sektöre, işe başlangıç tarihine, cinsiyetine ve yaşına göre değişlik gösterir. 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda görev yapmaya başlayan tıbbi sekreterlerin emekliliği prim süresine bağlıdır ve yaş kriterine bakılmaz. Kadınlar 20 yıl, erkekler ise 25 yıl prim ödedikten sonra emekliliğe ayrılma hakkı elde eder. 8 Eylül 1999'dan sonra özelde işe başlayan tıbbi sekreterlerin emekliliği ise hem prim süresine hem de yaşa bağlıdır. Sigortalı olma süresi önemli değildir ve prim süresi 7000 gündür. Bu grupta yer alan erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşına geldiği vakit emekli olmaya hak kazanır.

1 Mayıs 2008’den sonra kamuda işe başlayan tıbbi sekreterlerin emekliliği ise prim süresine ek olarak yaş kriterine de bağlıdır. Prim süresi 9000 gün olmakla beraber emekli olma yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’tır. 1 Mayıs 2008’den sonra özelde işe başlayan tıbbi sekreterlerin emeklilik şartları yine yaş ve prim süresi üzerinden ele alınır. 7200 gün prim ödendiğinde erkekler 60 yaşında ve kadınlar ise 58 yaşında emekli olur.

Devlette Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur?

Devlette tıbbi sekreter olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve tıbbi sekreterlik alanında eğitim almış olmak gerekir. Devlette görev almak isteyen bir tıbbi sekreter, bu alanda aldığı eğitimleri belgelendirmeli ve Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) en az 85 puan almalıdır. Aynı zamanda kasıtlı olarak işlenen suçlar nedeniyle bir sene veya üzeri kadar ceza almamış olmak devlette tıbbi sekreter olabilmek için aranan durumlardandır.

Yurt Dışında Tıbbi Sekreter Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında tıbbi sekreter olmak için öncelikle tıbbi sekreterlik alanında eğitim alınmalı ve bu eğitimin yurt dışında da geçerli olduğu belgelendirilmelidir. Aynı zamanda yurt dışında görev yapabilmek için gereken işlemler tamamlanarak çalışma izninin alınması ve gidilecek olan ülkede konuşulan dilin ileri seviyede bilinmesi gerekir.

Tıbbi Sekreter Nasıl Giyinir?

Bir tıbbi sekreterin ve stajyerin kıyafet tüzüğü görev yapılan kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Örneğin bazı kurumlarda görev yapan tıbbi sekreterlerin gömlek, pantolon gibi kıyafetler giymesi zorunlu tutulurken bazı kurumlarda ise üniforma giymek zorunlu tutulmaktadır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?