online-egitimler-bogazici-enstitusu
Protez Ortez Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Protez Ortez Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Üniversitede Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nü okuyan kişiler protez ortez teknikeri olarak görev yapma şansına sahiptir. Protez ortez teknikeri, hekimin yaptığı muayene sonunda belirlediği protez ve ortez ürünlerini tasarlar ve hasta için en uygun alçı modelini oluşturur.

Protez Ortez Teknikeri Nedir?

Protez ve ortez teknikeri; kişilerin fiziksel hareketliliklerini desteklemek veya iyileştirmek için protezler ve ortezlerin tasarımı, üretimi, uygulanması ve bakımıyla ilgilenen sağlık uzmanıdır. Bu sağlık uzmanları, fiziksel engellere sahip olan kişilerin günlük yaşam aktivitelerinin iyileştirilmesi konusunda önemli bir rol oynarlar.

Protez ortez teknikerleri, genellikle tıbbi uzmanlar ve fizyoterapistler ile birlikte çalışarak hastanın bireysel ihtiyaçlarına yönelik uygun protez veya ortez çözümlerini tasarlar. Bu süreçte hastanın sağlık geçmişi, fiziksel durumu ve yaşam tarzı gibi faktörleri göz önünde bulundururlar. Bu teknikerler; sağlık kurumlarında, rehabilitasyon merkezlerinde, protez ortez laboratuvarlarında veya özel kliniklerde çalışma şansına sahiptir.

Protez Ortez Teknikeri Ne İş Yapar?

Protez ortez teknikeri; protez ortezlerin yapımında kullanılacak malzemeleri seçer, hastalardan ölçü alır, alçı modelini hazırlar ve protezi ya da ortezi monte ederek hasta için uygun olup olmadığını değerlendirir.

Protez ortez teknikeri, protezin veya ortezin belirli aralıklarla bakımını gerçekleştirir ve hastanın proteze ya da orteze uyum sağlayabilmesi için gereken eğitimi verir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulduğu durumlarda gereken ayarlamaları ve onarımları gerçekleştirir.

Teknikerler, protez ve ortezlerin yapımında kullanılan malzemeleri seçerken hastanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur, ölçümleri doğru bir şekilde almaya özen gösterir, kalıp alma işlemlerini gerçekleştirir ve protez veya ortezi monte eder. Ayrıca protez veya ortezlerin bakım ve onarımını yaparak hastanın bu süreçte sorun yaşamaması için gereken eğitimi verir.

 

 

Protez Ortez Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Protez ortez teknikeri olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İnsan anatomisi alanında bilgi sahibi olmak
 • Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nden mezun olmak
 • Titiz ve dikkatli çalışmak
 • Sorumluluk bilinci taşımak
 • Ortez ve protez ürünleri hazırlamayı bilmek

Protez Ortez Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Protez ortez teknikeri olmak için ön lisans bölümleri arasında yer alan Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü’nü okumak gerekmektedir. Aynı zamanda çeşitli eğitim programları ile mesleki deneyimin geliştirilmesi kişinin iş yaşamında avantaj elde etmesini sağlayacaktır.

Protez Ortez Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Protez ortez teknikerinin maaşı 13.400 TL ile 27.600 TL aralığındadır.

Protez ortez teknikeri maaş aralığını mesleki deneyim, kişinin görev yaptığı iş yeri, staj yapılan yer ve süresi gibi pek çok faktör etkiler. Protez ortez teknikeri mesleğin ilk yıllarında 13.400 TL civarında maaş alır, iki yıl tecrübeli bir protez ortez teknikeri 17.000 TL, üç yıl ve üzeri kadar tecrübeli bir protez ortez teknikeri ise 18.000 TL-27.600 TL aralığında maaş alır.

Protez Ortez Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

Protez ortez teknikeri, 8 Eylül 1999’dan sonra özel sektörde işe başlaması durumunda 7000 günlük primini öder ve emeklilik yaşını bekleyerek emekli olur. Bu grupta yer alan kişiler sigortalılık süresinden muaf tutulmaktadır ve erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olmaktadır. Protez ortez teknikerinin 8 Eylül 1999’dan sonra kamuda işe başlaması durumunda erkekler 25, kadınlar ise 20 sene prim ödeyerek emekli olmaktadır.

Özel sektörde 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan bir protez ortez teknikeri, 7200 günlük primi öder ve yaşını bekleyerek emekli olur. Bu kategorideki kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60-65 yaş aralığında emekli olmaya hak kazanırlar. Kamuda 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan bir protez ortez teknikeri ise 9000 günlük primi öder ve yaş şartını karşıladığı zaman emekli olur. Bu grupta yer alan kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olmaktadır.

Devlette Protez Ortez Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette protez ortez teknikeri olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve yüz kızartıcı suçlar sebebiyle ceza almamış olmak gerekir. Bu şartları taşıyan kişiler, ön lisans programlarından olan Ortopedi Protez ve Ortez Bölümü’nü bitirerek Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeli ve başarılı bir puan elde etmelidir.

Yurt Dışında Protez Ortez Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında protez ortez teknikeri olmak için Ortopedi Protez ve Ortez Bölümü okunmalı ve uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olunmalıdır. Daha sonra ise ilgili kurumlara başvurulmalı ve yurt dışında çalışma izni alınmalıdır. Aynı zamanda yurt dışında görev yapmak isteyen bir protez ortez teknikerinin yabancı dil alanında başarılı olması gerekir.

Protez Ortez Teknikeri Nasıl Giyinir?

Protez ortez teknikeri kıyafet tüzüğü, beyaz önlük ve eldiven gibi çeşitli kıyafetler kullanılması gerektiğini belirtir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?