Su Ürünleri Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?
Meslek Yazıları

Su Ürünleri Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Su ürünleri teknikeri olmak için üniversitelerin Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Bir su ürünleri teknikeri; su canlılarının yetiştirilme ve işlenme süreçlerinin doğru bir biçimde sürdürülebilmesi için çeşitli çalışmalar yürütür.

Su Ürünleri Teknikeri Nedir?

Su ürünleri teknikeri; tatlı ve tuzlu suda yaşayan su canlılarının üretimi, avlanması ve korunması ile ilgili yapılan etkinliklerde görev sahibi olan kişidir. Su ürünleri teknikeri; su canlılarının yaşam koşullarıyla ilgilenir ve balık çiftliği, su ürünleri üretim tesisleri gibi işletmelerde görev yapabilir.

Su ürünleri teknikerleri; suyun kalitesini kontrol eder, balıkların beslenmesi ve büyümesi için uygun ortamlar sağlanmasına yardımcı olur ve karşılaşılabilecek hastalıkları önlemek için çalışmalar yürütür. Ayrıca sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarının teşvik edilmesi ve su ekosistemlerinin sağlığının korunması gibi konularda da çeşitli çalışmalar gerçekleştirir.

Su Ürünleri Teknikeri Ne İş Yapar?

Su ürünleri teknikeri, suyun kalitesini düzenli olarak kontrol ederek su canlılarının yaşam alanlarının uygun olmasını sağlamakla görevlidir.

Su ürünleri teknikeri; su canlılarının sağlıklı beslenerek büyümesini sağlamak için doğru yemleri seçer, beslenme düzenini belirler, hastalık kontrolü yapar, suyun kalitesini değerlendirir ve yaşanan hastalıklar için tedavi seçeneklerini belirler. Aynı zamanda sürdürülebilir balıkçılık uygulamaları alanında da avlanma miktarının kontrol edilmesi, yasak bölgelerin belirlenmesi ve avlanma sezonlarının koşullara göre düzenlenmesi gibi çalışmalar yapar.

Su Ürünleri Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Su ürünleri teknikleri olma şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Üniversitede Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü okumak
  • Su ürünleri ile ilgili alanlara ilgi duymak
  • Analitik düşünebilmek
  • Sorumluluk sahibi olmak

Su Ürünleri Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Su ürünleri teknikeri olmak için ön lisans programları arasında yer alan Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü’nden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri yönetimi ve su ürünleri işleme gibi çeşitli alanlarda eğitim programlarına katılmak kişi için avantajlı bir durum olur.

Su Ürünleri Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Su ürünleri teknikerinin maaşı 25.000 TL ile 40.500 TL aralığında değişiklik gösterir.

Su ürünleri teknikeri maaş aralığı; kişinin çalışma süresine, çalıştığı kuruma, deneyimine ve sektörüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir yıl deneyimli bir su ürünleri teknikeri 25.000 TL, iki yıl deneyimli bir su ürünleri teknikeri 28.000 TL, üç yıl ve üzeri deneyime sahip bir su ürünleri teknikeri ise ortalama 31.000 TL ile 40.500 TL aralığında maaş alır.

Su Ürünleri Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra özel işletmelerde su ürünleri teknikeri olarak çalışmaya başlayan ve sigortalılık süresine bakılmaksızın 7000 gün prim ödeyen erkekler 60 yaşında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olur. 1 Mayıs 2008 itibarıyla özel işletmelerde işe başlayanlar ise 7200 prim günü sayısını doldurmalıdır. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artarak 60 yaşından başlayıp 65'e kadar devam eder.

8 Eylül 1999 itibarıyla kamuda su ürünleri teknikeri olarak çalışmaya başlayan erkekler ise 25 yıl prim öderler ve yaş sınırı olmaksızın emekli olurlar. Bu prim süresi kadınlarda ise 20 yıldır. Bu şarta uymayanlar gerekli prim süresi ve yaşa göre emekli olur. Kamuda su ürünleri teknikeri pozisyonunda 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayanların 9000 prim gününü doldurması gerekir. Bu koşulu yerine getiren erkekler 60 yaşında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olur.

Devlette Su Ürünleri Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette su ürünleri teknikeri olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kasten işlenmiş suçlardan dolayı bir yıl ya da daha fazla ceza almamış olmak gerekir. Daha sonra ise üniversitede Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü okumak ve mezuniyetin ardından Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek geçerli bir puan almak gerekir.

Yurt Dışında Su Ürünleri Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında su ürünleri teknikeri olmak için yurt dışında geçerli bir diploma sahibi olmak ve yurt dışında çalışma izni almak gerekir. Aynı zamanda gidilmesi planlanan ülkenin dilini bilmek kişinin yurt dışında çalışma izni alma sürecinde avantaj yaratır. Yurt dışında su ürünleri teknikeri olmak isteyen ancak yabancı dil konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin yabancı dil eğitimlerine katılım sağlaması ve kendini geliştirmesi gerekmektedir.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat