online-egitimler-bogazici-enstitusu
Psikoterapist Nasıl Olunur? Psikoterapist Ne İş Yapar?

Psikoterapist Nasıl Olunur? Psikoterapist Ne İş Yapar?


Tıp Bölümü’nden mezun olan ve psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi alan kişiler psikoterapist olarak çalışma şansına sahiptir. Psikoterapist; danışanlarının şikayetlerini dinler, tanı koyar ve uygun tedavi yöntemini belirleyerek tedavi sürecini en doğru biçimde planlar.

Psikoterapist Nedir?

Psikoterapist; psikolojik rahatsızlıklar, duygusal sorunlar, davranışsal zorluklar ve ruhsal sıkıntılar gibi psikolojik konularda bireylere yardımcı olan profesyonel bir sağlık uzmanıdır. Psikoterapistler; çeşitli terapi teknikleri ve yöntemleri aracılığıyla danışanlarının duygusal, zihinsel ve davranışsal sağlığını desteklemeye çalışırlar. Bu süreçte danışanlarla güvenli bir terapi ortamında duygusal bağ kurarlar ve onların içsel dünyalarını anlamak için empati ve anlayışla yaklaşırlar.

Psikoterapistler, danışanların yaşamında olumlu değişiklikler yapmalarına yardımcı olurken bireylerin kişisel gelişimini ve duygusal iyilik halini desteklemek için çeşitli terapi yaklaşımlarını kullanırlar. Böylelikle terapi sürecini danışanların bireysel ihtiyaçlarına ve durumlarına uygun hale getirerek terapiden alınan verimin arttırılmasını sağlarlar.

Psikoterapist Ne İş Yapar?

Psikoterapist; çeşitli tekniklerden faydalanarak insanların duygusal, zihinsel ve davranışsal sağlığını desteklemektedir.

Psikoterapistler, danışanlarıyla güvenli bir ilişki kurarak onların iç dünyasını anlamaya ve onlara yardım etmeye çalışır. Terapi sürecinde danışanlarının yaşadığı zorlukları ve sorunları anlamak için çaba gösterirken sağlıklı düşünce ve davranış kalıplarının desteklenmesini sağlar. Aynı zamanda danışanlarının hayatlarını olumlu yönde değiştirmelerine yardımcı olur ve bu süreçte onların bireysel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur.

Psikoterapistler; bilişsel-davranışçı terapi, insancık terapi, çözüm odaklı terapi veya psikanalitik terapi gibi çeşitli yaklaşımlardan faydalanabilir. Bu yaklaşımlar sayesinde danışanlarının sorunlarını ele alır ve onların kişisel gelişimlerini destekleyerek daha sağlıklı bir biçimde düşünebilmelerine yardımcı olur. Etik kurallara bağlı bir biçimde görev yapan psikoterapist, danışanlarının gizliliğini korur ve danışanlarının yaşam kalitesini arttırmaya çalışır.

 

 

Psikoterapist Olma Şartları Nelerdir?

Psikoterapist olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

Psikoterapist Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Psikoterapist olabilmek için üniversitelerin Tıp Bölümü’nden mezun olmak ve psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir. Psikoloji ya da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu olan kişiler de Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaparak psikoterapist olabilir. Psikoterapist olmak isteyen bireylerin psikoterapi alanında bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekir.

Psikoterapist olmak için Tıp Bölümü’nden mezun olan ve psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi alan kişilerin toplam 10 yıllık bir eğitim alması gerekmektedir. Psikoloji ya da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olarak Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapan kişilerin ise 6 senelik bir eğitim alması gerekir.

Psikoterapist Maaşları Ne Kadar?

Psikoterapist maaşı 28.500 TL ile 47.000 TL aralığındadır.

Psikoterapist maaş aralığı, çalışılan kuruma, kişinin çalışma süresine ve kendi kliniği açması gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Örneğin mesleğe yeni başlayan bir psikoterapist 25.500 TL civarında bir maaş alırken uzun yıllar boyunca deneyim kazanmış ya da kendi kliniğini açmış bir psikoterapistin aldığı maaş 47.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Psikoterapist Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özel sektörde psikoterapist olarak çalışan kişilerin başlama zamanı 8 Eylül 1999'dan sonra ise 7000 gün prim ödemeleri gerekir. Bu grupta yer alan erkekler 60, kadınlar 58 yaşında emekli olma hakkı kazanır. İşe başlama tarihleri 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra ise 7200 prim gününü doldurmaları gerekir. Bu gruptaki erkeklerin emeklilik yaşı, 60’tan başlayıp 65'e kadar devam ederken kadınların emeklilik yaşı yine 58 olarak belirlenmiştir.

Kamuda psikoterapist olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başladılar ise 25 yıl prim ödedikleri takdirde emekli olur. Kamuda psikoterapist olarak çalışan kadınlar ise 25 yıl prim ödemelidir. Bu gruptaki psikoterapistler için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kişiler ise 9000 prim gününü doldurmalıdır. Bu gruptaki kadınlar 58, erkekler de 60 yaşında emekli olur.

Devlette Psikoterapist Nasıl Olunur?

Devlette psikoterapist olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve yüz kızartıcı suçlar nedeniyle hüküm giymemiş olmak aranan ilk şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları karşılayan kişiler, Tıp Bölümü’nden mezun olarak (Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmeli ve başarılı bir puan alarak psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almalıdır. Diğer bir seçenek ise üniversitelerin Psikoloji Bölümü’nden mezun olarak Klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmaktır.

Yurt Dışında Psikoterapist Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında psikoterapist olmak için öncelikle ilgili bölümlerden mezun olunması ve bu mezuniyetlerin yurt dışında da geçerliliğinin bulunduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca psikoterapi alanında aldığı uzmanlığın yurt dışında da geçerli olduğunu kanıtlamalıdır. Bu şartları karşılayan kişiler, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalıdır.

Yurt dışında görev yapmak isteyen bir psikoterapistin danışanları ile etkili iletişim kurabilmesi için gidilmesi planlanan ülkenin ana dilini iyi seviyede bilmesi gerekmektedir. Bu alanda sorun yaşayan bireylerin yurt dışında çalışma izni alma sürecinde gelişimlerini desteklemeleri avantajlı bir durum olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?