Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Lisans programları arasında yer alan Yazılım Mühendisliği veya Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler, mobil uygulama geliştiricisi olarak görev yapma şansına sahiptir. Mobil uygulama geliştiricisi; mobil cihazlarda kullanılması için uygulamalar geliştirir ve ihtiyaç halinde bu uygulamaları geliştirerek gereken güncellemeleri gerçekleştirir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Mobil uygulama geliştiricisi, mobil cihazlar için yazılım uygulamaları oluşturan ve geliştiren kişiye verilen mesleki unvandır. Mobil uygulama geliştiricileri, çeşitli programlama dilleri ve geliştirme platformları kullanarak kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun uygulamaları hayata geçirirler. Bu süreçte kullanıcı arayüzü, kullanıcı deneyimi, veri yönetimi, güvenlik ve performans gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Mobil uygulama geliştiricileri, teknoloji dünyasındaki hızlı değişimlere ayak uydurabilmeli ve güncel trendleri takip edebilmelidir. Aynı zamanda çeşitli mobil platformlar ve işletim sistemleri için uygulama geliştirme amacıyla farklı program dillerini ve ilgili araçları kullanma becerisi önemlidir. İyi bir mobil uygulama geliştiricisi; kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak kullanıcı dostu, hızlı ve güvenli çalışan uygulamalar tasarlayarak mobil cihazlarda kullanım kolaylığı ve memnuniyetini sağlar.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Mobil uygulama geliştiricisi, mobil cihazlar için yazılım uygulamaları oluşturur ve geliştirir. Bu uygulamalar genellikle akıllı telefonlar veya tabletler için oluşturulur.

Mobil uygulama geliştiricileri, programlama dillerine hakim olmalı ve uygulamaların kodlama süreçlerini yönetmelidir. Mobil uygulamanın geliştirme sürecinde kullanılması en uygun teknolojileri seçerek uygulamanın temel işlevlerini kodlayan mobil uygulama geliştiricisi, bu süreçte kullanıcı beklentilerini göz önünde bulundurmalıdır. Mobil uygulama geliştiricisi, geliştirdiği uygulamalarda gelişen hataları belirlemeli ve bu hatalar için çözüm önerileri üreterek ihtiyaç duyulan güncellemeyi planlamalıdır.

 

 

Mobil Uygulama Geliştiricisi Olma Şartları Nelerdir?

Mobil uygulama geliştiricisi olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Bilgisayar ya da Yazılım Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmak
 • Javascript, C++, Python gibi programlama dillerine hakim olmak
 • İşletim sistemleri alanında başarılı olmak
 • Sayısal alana yatkın olmak
 • Çözüm odaklı çalışabilmek
 • Detaycı olmak
 • Analitik düşünebilmek

Mobil Uygulama Geliştiricisi Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Mobil uygulama geliştiricisi olmak için Bilgisayar Mühendisliği ya da Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, ilgili staj programlarına katılım sağlayarak mesleki deneyim kazanma şansı elde edebilir.

Aynı zamanda çeşitli eğitim programları sayesinde kişi, sertifika sahibi olarak öz geçmişini güçlendirir ve iş bulma sürecinde avantajlı olabilir. C++ Programlama Dili ve Javascript Eğitimi, bu eğitim programlarına örnek olarak gösterilebilir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Maaşları Ne Kadar?

Mobil uygulama geliştiricisinin maaşı 18.500 TL ile 34.000 TL aralığındadır.

Mobil uygulama geliştiricisi maaş aralığının belirlenmesinde kişinin görev yaptığı kurum, alanında edindiği tecrübe ve kıdemi etkili olmaktadır. Mobil uygulama geliştiricisi mesleğe yeni başladığı dönemde 18.500 TL civarında maaş alırken ilerleyen dönemde maaşı 34.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra çalışmaya başlayan bir mobil uygulama geliştiricisi, emekli olmak için 7000 gün prim ödemelidir. Sigortalılık süresi ise bu grupta yer alan mobil uygulama geliştiricileri için önemli değildir. Bu kategorideki erkeklerin emeklilik yaşı 60, kadınların ise 58 olarak belirlenmiştir.

1 Mayıs 2008’den sonra çalışmaya başlayan bir mobil uygulama geliştiricisi ise emekli olmak için 7200 gün prim ödemelidir. Bu grupta yer alan erkeklerin emeklilik yaşı 60 yaşından başlayıp 65 yaşına kadar devam ederken kadınlar yine 58 yaşında emekli olabilir.

Yurt Dışında Mobil Uygulama Geliştiricisi Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında mobil uygulama geliştiricisi olmak için Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiş olmak ve bu alanlarda yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Bu kişiler, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalı ve yabancı dil alanında yetkinlik sahibi olduklarını kanıtlamalıdır.

Aynı zamanda PHP Eğitimi ve Python Eğitimi gibi çeşitli sertifika programlarına katılım sağlayan kişiler, uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalara sahip olabilir ve mesleki yeterliliklerini yurt dışında da kanıtlayabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?