Ticari Pazarlama Yöneticisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Ticari Pazarlama Yöneticisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Ticari pazarlama yöneticisi olmak için üniversitelerin İktisat, Pazarlama, İşletme gibi bölümlerinde eğitim alınması gerekir. Pazarlama sektöründe yeteri kadar tecrübe edinen bireyler, ticari pazarlama yöneticisi olarak çalışma hakkı kazanır. Başarılı bir ticari pazarlama yöneticisi, çalıştığı kurumun hizmet ya da ürünlerinin pazarlama süreçlerini planlayarak pazarlama ekibini yönetir.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Nedir?

Ticari pazarlama yöneticisi, bir şirketin ticari ürün ya da hizmetlerinin pazarlama stratejilerini yöneten ve geliştiren bir profesyonele verilen mesleki ünvandır. Ticari pazarlama yöneticisi; hedeflenen pazarları analiz eder, rekabeti değerlendirir ve ürün ya da hizmetlerin hedef kitleye nasıl sunulacağını belirlemek için stratejiler geliştirir.

Ticari pazarlama yöneticileri; pazarlama kampanyalarının oluşturulması, işbirliği fırsatlarının araştırılması, müşteri ilişkilerinin yönetimi ve satış ekipleri ile koordinasyon gibi görevleri üstlenmektedir. Aynı zamanda sektör trendlerini takip ederek ve ürün ya da hizmetlerin pazar payını artırmak için stratejiler geliştirir ve bu süreçte müşteri memnuniyetini ön planda tutar.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar?

Ticari pazarlama yöneticisi, görevini sürdürdüğü şirketin ticari ürün ya da hizmetleri ile ilgili pazarlama stratejileri oluşturur.

Ticari pazarlama yöneticileri, işletmeler arası pazarlamaya odaklanarak diğer işletmelerle işbirliği yapar ve ürün ya da hizmetlerin satışını artırmayı amaçlarlar. Pazar analizi gerçekleştirerek müşteri segmentasyonu yapan, rekabeti değerlendiren ve ürünün ya da hizmetin hedef kitlesine en etkili şekilde sunulmasını sağlayan bu yöneticiler; ilgili stratejilerin geliştirilmesinden sorumludur.

Ticari pazarlama yöneticileri; ilgili kampanyaların tasarımı, uygulanması ve yönetilmesi gibi süreçlerin kontrolünde aktif rol almaktadır. Çeşitli iletişim kanallarından faydalanarak hedeflenen işletmelere ulaşmayı amaçlayan kampanyaların oluşturulmasını sağlayan ticari pazarlama yöneticisi; müşteri ilişkilerinin geliştirilmesini, işbirliği fırsatlarının araştırılmasını ve uzun vadeli iş ilişkilerinin desteklenmesini sağlar.

 

 

Ticari Pazarlama Yöneticisi Olma Şartları Nelerdir?

Ticari pazarlama yöneticisi olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İktisat, Pazarlama, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi bölümlerde eğitim almak
 • Pazarlama alanında sertifika sahibi olmak
 • Pazarlama alanında deneyim kazanmak
 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak
 • Çözüm odaklı çalışmak
 • Liderlik özellikleri taşımak
 • İkna kabiliyetine sahip olmak
 • Pazarlama stratejisi geliştirebilmek

Ticari Pazarlama Yöneticisi Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Ticari pazarlama yöneticisi olmak için üniversitelerin İşletme, İktisat, Pazarlama, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olmayan kişiler ise çeşitli sertifika programları sayesinde ticari pazarlama yöneticisi olarak çalışabilir.

Aynı zamanda Saha Satış Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi gibi programlar sayesinde sertifika alan kişiler öz geçmişlerini güçlendirir ve iş başvurularında ön plana çıkma şansı kazanır.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Maaşları Ne Kadar?

Ticari pazarlama yöneticisinin maaşı 18.500 TL ile 35.500 TL aralığındadır.

Maaş aralıkları çalışılan kurumun yapısına, çalışanın yöneticilik tecrübesine ve çalışma süresine göre değişir. Örneğin mesleğe yeni başlayan bir ticari pazarlama yöneticisi, göreve yeni başladığında ortalama 18.500 TL maaş alır ancak tecrübe kazandıktan sonra aldığı maaş ortalama 35.500 TL’ye kadar çıkabilir.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özelde ticari pazarlama yöneticisi olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başlamaları durumunda sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 60 yaşında emekli olurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65'e kadar devam eder.

Özelde ticari pazarlama yöneticisi olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başlamaları durumunda sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olabilir. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Yurt Dışında Ticari Pazarlama Yöneticisi Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında ticari pazarlama yöneticisi olmak için İktisat, İşletme veya Pazarlama gibi bölümlerden mezun olunması ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olunması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler, yurt dışında çalışma ve oturma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalıdır.

Aynı zamanda A1 - A2 Seviye İngilizce Eğitimi ve B1 Seviye İngilizce Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlanması kişinin İngilizce alanında gelişimini desteklemesi konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?