online-egitimler-bogazici-enstitusu
Peyzaj Teknikeri Nasıl Olunur? Peyzaj Teknikeri Ne İş Yapar?

Peyzaj Teknikeri Nasıl Olunur? Peyzaj Teknikeri Ne İş Yapar?


Üniversitelerin Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği veya Park ve Bahçe Bitkileri gibi bölümlerinden mezun olan kişiler, peyzaj teknikeri olarak görev yapma şansına sahiptir. Peyzaj teknikeri; çevre düzenlenmesi alanında aktif rol oynar ve yolların düzenlenmesi, ormanların ağaçlandırılması gibi çalışmaları yürütür.

Peyzaj Teknikeri Nedir?

Peyzaj teknikeri, peyzaj mimarlığı ve çevre düzenlemesi alanında çalışan kişiye verilen mesleki unvandır. Bu kişiler; peyzaj projelerinin uygulanması, bakımı ve yönetimi alanlarında uzmanlık sahibidir.

Peyzaj teknikeri; peyzaj mimarları, mühendisler, şehir planlamacıları ve diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Peyzaj teknikerleri genellikle kamu kurumları, belediyeler, özel peyzaj tasarım şirketleri, botanik bahçeleri, golf sahaları, konut projeleri ve benzeri alanlarda görev yapar. Projelerin büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak hem iç mekanlarda hem de açık alanlarda çalışma şansına sahiptirler.

Peyzaj Teknikeri Ne İş Yapar?

Peyzaj teknikeri; peyzaj tasarımı, bakımı ve düzenlenmesi konularında yürütülen süreçlerde aktif rol oynamaktadır.

Başarılı bir peyzaj teknikeri, müşteri isteklerini ve çevre koşullarını göz önünde bulundurarak hem işlevsel hem de estetik bir peyzaj planı oluşturur. Bu planlama sürecinde bitki seçimi, su özellikleri, oturma alanları gibi peyzaj unsurlarını dikkatli bir biçimde seçer ve doğal unsurlar ile yapay unsurları birlikte kullanır.

Peyzaj teknikeri; planlama aşamasında aktif rol aldığı gibi projelerin gerçekleştirilme sürecinde de inşaat sürecinin denetilmesi, kaynakların planlanması, peyzaj ürünlerinin konumlandırılması ve bitki dikimi gibi aşamaları yönetir.

Peyzaj Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Peyzaj teknikeri olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bölümü’nden veya Park ve Bahçe Bitkileri Bölümü’nden mezun olmak
 • Peyzaj alanında yeterli teorik bilgiye sahip olmak
 • Sektörde kullanılan ekipmanlar hakkında teknik bilgiye sahip olmak
 • Doğayı sevmek ve doğada zaman geçirmekten keyif almak
 • Düzenli, titiz ve sorumluluk sahibi olmak
 • Ekip çalışmasında başarılı olmak

Peyzaj Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Peyzaj teknikeri olmak için ön lisans programları arasında yer alan Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ya da Park ve Bahçe Bitkileri Bölümleri okunmalıdır. Aynı zamanda sektörel etkinliklere katılım sağlanması peyzaj teknikerinin mesleki gelişimini destekleyecek ve kişinin iş yaşamında avantaj elde etmesine yardımcı olacaktır.

Peyzaj Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Peyzaj teknikerinin maaşı 11.500 TL ile 17.000 TL aralığındadır.

Peyzaj teknikerinin maaş aralığını, elde ettiği tecrübe ve görev yaptığı iş yeri gibi faktörler etkilemektedir. Peyzaj teknikeri ortalama 11.500 TL maaşla işe başlar, iki sene deneyimli bir peyzaj teknikeri 14.000 TL, üç sene ve üzeri kadar deneyimli bir peyzaj teknikeri ise 14.500 TL-17.000 TL aralığında maaş almaktadır.

Peyzaj Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

Peyzaj teknikeri, 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda çalışmaya başlaması durumunda emeklilik için kadınların 20 yıl ve erkeklerin 25 yıl prim ödemesi gerekmektedir. Peyzaj teknikeri, 8 Eylül 1999'dan sonra özelde çalışmaya başladıysa emeklilik için 7000 gün prim ödenmesi ve yaş kriterine uyması gerekmektedir. Bu gruptaki kadınlar 58 yaşında, erkekler de 60 yaşında emekli olabilir. Sigortalılık süresi ise önemli değildir.

1 Mayıs 2008 itibarıyla kamuda çalışmaya başlayan peyzaj teknikeri ise emeklilik için 9000 günlük prim ödemeli ve yaş kriterini karşılamalıdır. Bu grupta yer alan kadınlar 58 yaşında, erkekler 60 yaşında emekli olmaktadır. 1 Mayıs 2008 itibarıyla özelde çalışmaya başlayan peyzaj teknikeri ise emeklilik için 7200 gün prim ödemeli ve yaş şartına uymalıdır. Bu grupta yer alan erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olurken kadınlar 58 yaşında emekli olur.

Devlette Peyzaj Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette peyzaj teknikeri olmak için üniversitelerin Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği veya Park ve Bahçe Bitkileri Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir.

İlgili bölümlerden mezun olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek yeterli bir puan almalıdır. Devlet kurumlarında çalışma koşulları, özel kurumların çalışma koşullarına göre daha iyidir.

Yurt Dışında Peyzaj Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında peyzaj teknikeri olmak için Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ya da Park ve Bahçe Bitkileri gibi üniversite bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olan kişiler, yurt dışında çalışma izni almalı ve yabancı dil konusunda başarılı olmalıdır.

Peyzaj Teknikeri Nasıl Giyinir?

Peyzaj teknikeri için belirlenen kıyafet tüzüğü; iş eldiveni, baret, üniforma gibi kıyafetlerin giyilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?