online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kürt Dili - Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Kürt Dili - Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü taban puanları, Kürt Dili - Edebiyatı Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Kürt Dili - Edebiyatı başarı sıralaması Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü taban puanları, AYT’de sözel puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Kürt Dili - Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Kürt Dili - Edebiyatı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanı 295,66153’tür. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü 2023 başarı sıralaması 235019’dur.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Kürt Dili ve Edebiyatı

295,66153

235019

SÖZ

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Kürt Dili ve Edebiyatı

Dolmadı

Dolmadı

SÖZ

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Kürt Dili ve Edebiyatı

Dolmadı

Dolmadı

SÖZ

 

Kürt Dili - Edebiyatı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü için en iyi üniversite Mardin Artuklu Üniversitesidir. Mardin Artuklu Üniversitesi, ülkemizde Kürt Dili - Edebiyatı Bölümünü ilk açan üniversite olmasıyla öne çıkmaktadır. Gerek Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü eğitmenleri gerek yurt dışından gelen eğitmenler aracılığıyla Kürt Dili - Edebiyatı Bölümünü seçecek öğrencilere zengin bir akademik kadro sunmaktadır. Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü için Mardin Artuklu Üniversitesi taban puanı 295,66153 ve başarı sıralaması 235019’dur. Bu bölüm için diğer en iyi iki seçenek ise Bingöl Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesidir. Ancak Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü için Bingöl Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesinin taban puanları ve başarı sıralamaları henüz belli değildir.

Kürt Dili - Edebiyatı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü okumak isteyen kişilerde bulunması gereken bazı kişilik özellikleri vardır.  Örneğin Kürtçeye ilgi duymak, dil öğrenmeye yatkın olmak, Kürt kültürüne merak duymak gerekir. Ayrıca bu bölümü okumak için Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü taban puanını geçmek, Kürt Dili - Edebiyatı Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Kürt Dili - Edebiyatı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Kürt Dili - Edebiyatı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Zaza Dili – Edebiyatı

Kürt Dili – Edebiyatı Bölümü ile Zaza Dili – Edebiyatı Bölümü benzerlik gösterir. Kürtçe ve Zazaca ortak özellikler taşıdığı için bu dillerle ilgili üniversite bölümleri de birbirine benzer. Örneğin bu bölümlerde Temel Zazaca Dil Bilgisi, Zazaca Edebiyatı, Zazaca Grameri dersleri ortaktır.


Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?