Yapı Ressamlığı Bölümü 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Yapı Ressamlığı Bölümü 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Yapı Ressamlığı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Yapı Ressamlığı Bölümü taban puanları, Yapı Ressamlığı bölümünde eğitim almak için Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Yapı Ressamlığı başarı sıralaması Yapı Ressamlığı bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Yapı Ressamlığı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Yapı Ressamlığı Bölümü taban puanları, TYT’deki sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Yapı Ressamlığı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

İki yıllık Yapı Ressamlığı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Yapı Ressamlığı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Yapı Ressamlığı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Yapı Ressamlığı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 179,42725, en yüksek 281,43974’tür. Yapı Ressamlığı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 1737188, en yüksek 614908'dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Kontenjan

Puan Türü

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Yapı Ressamlığı (Burslu) 

281,43974

614908

5

TYT

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Yapı Ressamlığı

179,42725

1737188

30

TYT

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Yapı Ressamlığı

Dolmadı

Dolmadı

40

TYT

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Yapı Ressamlığı (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

31

TYT

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Yapı Ressamlığı

Dolmadı

Dolmadı

11

TYT

 

Yapı Ressamlığı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Yapı Ressamlığı mesleği İstanbul Aydın Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Yapı Ressamlığı Bölümü için İstanbul Aydın Üniversitesi taban puanı 281,43974, başarı sıralaması 614908’dir. Yapı Ressamlığı Bölümü için Düzce Üniversitesi taban puanı 179,42725, başarı sıralaması 1737188’dir. Yapı Ressamlığı Bölümü için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için belirlenememiştir.

Yapı Ressamlığı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Yapı Ressamlığı Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin çizim yeteneği gelişmiş, görsel hafızası kuvvetli, yapı ressamlığı alanında çalışmak isteyen kişiler olması beklenmektedir. Yapı Ressamlığı Bölümünde eğitim alabilmek için Yapı Ressamlığı Bölümü taban puanını geçmek, Yapı Ressamlığı bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Yapı Ressamlığı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Yapı Ressamlığı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Yapı Ressamlığı bölümü ile benzerlik göstermektedir. Yapı Ressamlığı mezunları Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip başarılı olmaları durumunda yukarıdaki bölümlere geçiş yapabilmektedir. Bölümlerin kapsamlı birbirinden farklı olsa da yukarıdaki bölümler de yapı ressamlığı alanında eğitim almaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?