online-egitimler-bogazici-enstitusu
Süt Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Süt Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Süt Teknolojisi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Süt Teknolojisi Bölümü taban puanları, Süt Teknolojisi Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Süt Teknolojisi başarı sıralaması Süt Teknolojisi Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Süt Teknolojisi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Süt Teknolojisi Bölümü taban puanları, AYT’de sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Süt Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Süt Teknolojisi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Süt Teknolojisi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Süt Teknolojisi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Süt Teknolojisi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 227,43668, en yüksek 230,10575’tir. Süt Teknolojisi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 556.701, en yüksek 537.468’dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Süt Teknolojisi

230,10575

537.468

SAY

EGE ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Süt Teknolojisi

227,43668

556.701

SAY

 

Süt Teknolojisi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Süt Teknolojisi Bölümü Ankara Üniversitesinde daha iyi öğrenilir. Ankara Üniversitesi köklü geçmişi ve laboratuvar imkanı sunması sebebiyle Süt Teknolojisi Bölümünü isteyen öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Süt Teknolojisi Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 230,10575 ve başarı sıralaması 537.468’dir. Bu bölüm için diğer en iyi seçenek ise Ege Üniversitesidir. Ege Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölümü taban puanı 227,43668 ve başarı sıralaması 556.701’dir.

Süt Teknolojisi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Süt Teknolojisi Bölümü okumak isteyen kişilerin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Örneğin sayısal alanda başarılı olmak, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve analiz yeteneğinin olması bu bölüm için gerekli özelliklerdir. Ayrıca bu bölümü okumak için Süt Teknolojisi Bölümü taban puanını geçmek, Süt Teknolojisi Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Süt Teknolojisi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Süt Teknolojisi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü
 • Süt ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü

Süt Teknolojisi Bölümü ile yukarıdaki bölümler gerek iş olanakları gerek ders programı açısından benzerlik gösterir. Örneğin bu bölümlerden mezun olanlar süt fabrikalarında, peynir üretim firmalarında istihdam edilirler. Temel Matematik, Bitki Koruma, Organik Hayvancılık gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?