Sondaj Teknolojisi Bölümü 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Sondaj Teknolojisi Bölümü 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Sondaj Teknolojisi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Sondaj Teknolojisi Bölümü taban puanları, Sondaj Teknolojisi bölümünde eğitim almak için Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Sondaj Teknolojisi başarı sıralaması Sondaj Teknolojisi bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Sondaj Teknolojisi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Sondaj Teknolojisi Bölümü taban puanları, TYT’deki sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Sondaj Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

İki yıllık Sondaj Teknolojisi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Sondaj Teknolojisi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Sondaj Teknolojisi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Sondaj Teknolojisi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 190,10814, en yüksek 215,60453’tür. Sondaj Teknolojisi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 1699056, en yüksek 1359658'dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Kontenjan

Puan Türü

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sondaj Teknolojisi

215,60453

1359658

20

TYT

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sondaj Teknolojisi

190,10814

1699056

25

TYT

BATMAN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sondaj Teknolojisi

Dolmadı

Dolmadı

40

TYT

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sondaj Teknolojisi

Dolmadı

Dolmadı

25

TYT

 

Sondaj Teknolojisi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Sondaj Teknolojisi mesleği Dokuz Eylül Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Sondaj Teknolojisi bölümü ülkemizde dört üniversite bünyesinde verilmektedir. Sondaj Teknolojisi Bölümü için Dokuz Eylül Üniversitesi taban puanı 215,60453, başarı sıralaması 1359658’dir. Sondaj Teknolojisi Bölümü için Adıyaman Üniversitesi taban puanı 190,10814, başarı sıralaması 1699056’dir. Sondaj Teknolojisi Bölümü için Batman Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için belirlenememiştir.

Sondaj Teknolojisi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Sondaj Teknolojisi Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin kaynak araştırması yapabilecek, arazilerde çalışabilecek, mühendislerle bir arada çalışacak sondaj elemanları olabilmesi beklenmektedir. Sondaj Teknolojisi Bölümünde eğitim alabilmek için Sondaj Teknolojisi Bölümü taban puanını geçmek, Sondaj Teknolojisi bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Sondaj Teknolojisi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Sondaj Teknolojisi bölümü mezunları sondaj teknikeri olarak çalışmaktadır. Bölüm mezunları, maden, petrol ve su çıkarma işlemleri için yapılan çalışmalarda aktif olarak görev almaktadır. Petrol, makine ve maden mühendisleri ile jeologların yanında işçilerle birlikte görev yapan elemanlardır. Bölüm eğitimi bu nedenle aşağıdaki bölümler ile benzerlik gösterir:

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?