Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 2023 Taban Puanları ve Sıralaması

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 2023 Taban Puanları ve Sıralaması


Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü taban puanları, Meteoroloji Mühendisliği bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Meteoroloji Mühendisliği başarı sıralaması Meteoroloji Mühendisliği bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü taban puanları, AYT’deki sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Meteoroloji Mühendisliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Meteoroloji Mühendisliği Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Meteoroloji Mühendisliği eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanları en düşük 312,49674, en yüksek 406,02925'tir. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 225581, en yüksek 93851'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Meteoroloji Mühendisliği

406,02925

93851

SAY

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Meteoroloji Mühendisliği

312,49674

225581

SAY

 

Meteoroloji Mühendisliği Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü iki üniversite tarafından verilmektedir. Meteoroloji Mühendisliği mesleği İstanbul Teknik Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Bu alanda eğitim veren diğer üniversite, Samsun Üniversitesidir. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü için İstanbul Teknik Üniversitesi taban puanı 406,02925, başarı sıralaması 93851’dir. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü için Samsun Üniversitesi taban puanı 312,49674, başarı sıralaması 225581’dir. 

Meteoroloji Mühendisliği Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Meteoroloji Mühendisliği Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin meteorolojiye meraklı ve bu alanda istihdam edilmek isteyen, mühendisliğe yatkın, pozitif bilimlerde başarılı kişiler olması beklenmektedir. Meteoroloji Mühendisliği Bölümünde eğitim alabilmek için Meteoroloji Mühendisliği Bölümü taban puanını geçmek, Meteoroloji Mühendisliği bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Meteoroloji Mühendisliği Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Meteoroloji Mühendisliği benzeri bölüm bulunmamaktadır. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü hava durumu ölçümü, analizi gibi konularda kapsamlı bir eğitim sunar. Meteoroloji Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler, meteoroloji istasyonlarında işe alım şansına sahiptir.


Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?