Fotonik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
Bölüm Yazıları

Fotonik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Fotonik 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Fotonik Bölümü taban puanları, Fotonik bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Fotonik başarı sıralaması Fotonik bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Fotonik Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Fotonik Bölümü taban puanları, AYT’deki sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Fotonik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Fotonik Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Fotonik Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Fotonik eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Fotonik Bölümü 2023 taban puanı 291,70459'dur. Fotonik Bölümü 2023 başarı sıralaması 275979'dur.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (Devlet)

Fotonik (İngilizce)

291,70459

275979

SAY

 

Fotonik Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Fotonik Bölümü eğitimi yalnızca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde verilmektedir. Bu alandaki ilk ve tek olma taşıyan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fotonik Bölümü, Fotonik eğitimi almak isteyen kişilerin tek tercihidir. Fotonik Bölümü eğitim dili İngilizcedir. Fotonik Bölümü için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü taban puanı 291,70459, başarı sıralaması 275979’dur. 

Fotonik Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Fotonik Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin pozitif bilimlere ilgili, farklı disiplinlerin eğitimini aynı anda alacak yetkinlikte, ışık bilimine karşı meraklı olması gerekir. Fotonik Bölümünde eğitim alabilmek için Fotonik Bölümü taban puanını geçmek, Fotonik bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Fotonik Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Fotonik benzeri bölüm bulunmamaktadır. Fotonik, temelde ışık biliminin eğitimini verse de mezunlar, elektrik-elektronik, haberleşme, bilgisayar, malzeme bilimi ve tıp gibi farklı sektörlerde istihdam imkanı bulmaktadır.  

Fotonik Nedir?

Fotonik, ışığın ortaya çıkmasında temel parçacık olan fotonların yapısını ve nasıl etkileşime girdiklerini inceleyen bir bilim dalıdır. 

Fotonik özellikle fizik bilimiyle iş birliği içinde araştırmalar yürütmektedir. Fotonik alanında yapılan çalışmalar, foton parçacıkların kullanım alanına dair teorik bilgi sunmaktadır. Dünyada ilk fotonik çalışmalar 1970'li yıllarda yapılmıştır.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat