Bilgi Güvenliği Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Bilgi Güvenliği Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü taban puanları, Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Bilgi Güvenliği Teknolojisi başarı sıralaması Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü taban puanları, AYT’de sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Bilgi Güvenliği Teknolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Bilgi Güvenliği Teknolojisi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 229,28759, en yüksek 438,10971'dir. Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 543029, en yüksek 64983'dir.Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Bilgi Güvenliği Teknolojisi (İngilizce) (Burslu)

438,10971

64983

SAY

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Bilgi Güvenliği Teknolojisi (İngilizce) (%50 Burslu)

269,15626

345888

SAY

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ (KKTC)

Bilgi Güvenliği Teknolojisi (İngilizce) (Burslu)

235,14553

504983

SAY

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ (KKTC)

Bilgi Güvenliği Teknolojisi (İngilizce) (%50 Burslu)

229,28759

543029

SAY

 

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü için en yüksek taban puanına sahip üniversite Yeditepe Üniversitesidir. Bir vakıf üniversitesi olan Yeditepe, ülkemizin en donanımlı üniversitelerden biridir. Eğitim dilinin İngilizce olması ve bu durumun yurt dışında çalışma imkânı doğurması, üniversiteyi tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü için Yeditepe Üniversitesi taban puanı 438,10971, başarı sıralaması 64983’dür. İkinci sırada %50 Burslu seçeneği ile yine Yeditepe Üniversitesi, üçüncü sırada ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki (KKTC) Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi yer almaktadır.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümünde eğitim almak için gereken özellikler, teknolojiyi takip etmek ve güncel gelişmelere karşı ilgili olmak, bilişim sistemlerine meraklı olmak, bilgisayar programlarına yatkın olmaktır. Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümünde eğitim alabilmek için Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü taban puanını geçmek, Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir. 

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Adli Bilişim Mühendisliği

Bilgi Güvenliği Teknolojisi ve Adli Bilişim Mühendisliği Bölümleri, bilgi güvenliği alanlarında eğitim sunduğu için bu iki bölümün paralellik gösterdiğini söylemek mümkündür. Adli Bilişim Bölümü daha çok siber suçlar ağırlıklı iken Bilgi Güvenliği Bölümü bu suçları önlemeye yöneliktir. Siber Güvenliğe Giriş, Bilgi Teknolojilerine Giriş, Bilgi Güvenliği Yönetimi ortak olarak alınan derslerdendir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?