Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü 2023 Taban Puanları

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü 2023 Taban Puanları


Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü taban puanları, Tarım Ticareti ve İşletmeciliği bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği başarı sıralaması Tarım Ticareti ve İşletmeciliği bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Tarım Ticareti ve İşletmeciliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Tarım Ticareti ve İşletmeciliği eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü 2023 taban puanı 365,58073'tür. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü 2023 başarı sıralaması 97111'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği (İngilizce) (Burslu)

365,58073

97111

EA

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği (İngilizce) (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

 

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği mesleği Yeditepe Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği eğitimi ilk ve tek olarak Yeditepe Üniversitesi bünyesinde verilmektedir. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği alanında farklı eğitimler sunan kurumlar olsa da bu isimle tek eğitim Yeditepededir. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü için Yeditepe Üniversitesi taban puanı 365,58073, başarı sıralaması 97111’dir. 

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin tarım sektöründe çalışmak isteyen, tarım ticaretine ilgili, işletmecilik yeteneği bulunan bireyler olması önemlidir. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümünde eğitim alabilmek için Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü taban puanını geçmek, Tarım Ticareti ve İşletmeciliği bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Tarım Ekonomisi Bölümü
 • Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü

Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Tarım Ticareti ve İşletmeciliği bölümü, ülkedeki ticaret ve ekonomiyi desteklemek amacıyla kurulan bir bölümdür. Tarım ticaretinin en iyi yerlere gelmesini sağlamak ve ithalatı azalarak ihracatı yükseltmek hedeflenir. Bölüm mezunları, danışmanlık firmaları. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifi gibi kurumlarda çalışma imkanına sahiptir. Tarım odaklı bölümlerde, Toprak Biliminin Temelleri, Ekoloji, Tarımsal İthalat ve İhracat Yönetimi gibi çeşitli dersler ortak olarak alınmaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?