Sosyal ve Siyasal Bilimler 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Sosyal ve Siyasal Bilimler 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Sosyal ve Siyasal Bilimler 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü taban puanları, Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Sosyal - Siyasal Bilimler başarı sıralaması Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Sosyal - Siyasal Bilimler taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Sosyal ve Siyasal Bilimler 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Sosyal ve Siyasal Bilimler Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Sosyal - Siyasal Bilimler eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü 2023 taban puanları ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için belli olmamıştır.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ULUSLARARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ (Yabancı)

Sosyal ve Siyasal Bilimler (%75 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

ULUSLARARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ (Yabancı)

Sosyal ve Siyasal Bilimler (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

ULUSLARARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ (Yabancı)

Sosyal ve Siyasal Bilimler (Ücretli)

Dolmadı

Dolmadı

EA

 

Sosyal ve Siyasal Bilimler Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü sadece Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde bulunur. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümünü açan tek üniversite olduğu için bu alanda öne çıkar. Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü için Uluslararası Saraybosna Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için henüz belirlenmemiştir.

Sosyal ve Siyasal Bilimler Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümünü okumak isteyenlerde bulunması gereken belli özellikler vardır. Örneğin siyasete ilgi duymak, doğru analiz yapabilmek ve olaylarla ilgili yorum yeteneğinin gelişmiş olması bu bölüm için gereklidir. Öte yandan bu bölümü okumak için Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü taban puanını geçmek, Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Sosyal ve Siyasal Bilimler Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Sosyal - Siyasal Bilimler benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Siyaset Bilimi Bölümü

Sosyal - Siyasal Bilimler Bölümü ile Siyaset Bilimi Bölümü istihdam alanları ve ders içerikleri açısından benzerlik gösterir. Örneğin bu bölümlerden mezun olanlar bankalarda, partilerde ve bakanlıkların idari birimlerinde çalışır. Öte yandan Siyaset Bilimine Giriş, Hukuk, Sosyolojiye Giriş gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?