Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-12-11T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi 2023 Taban Puanları

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi 2023 Taban Puanları


Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü taban puanları, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi başarı sıralaması Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 231,42560, en yüksek 261,93358'dir. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 747307, en yüksek 496664'tür.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi

261,93358

496664

EA

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi

242,68105

643590

EA

EGE ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi

231,42560

747307

EA

 

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü İstanbul Üniversitesinde daha iyi öğrenilir. İstanbul Üniversitesi köklü geçmişi, laboratuvar imkanı sunması ve araştırma projeleri yürütmesi sebebiyle Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümünü isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü için İstanbul Üniversitesi taban puanı 261,93358 ve başarı sıralaması 496664’tür. Bu bölüm için diğer en iyi seçenekler arasında Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi bulunur. Ankara Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü taban puanı 242,68105 ve başarı sıralaması 643590’dır. Ege Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü taban puanı 231,42560 ve başarı sırası 747307’dir.

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümünü okumak isteyenlerde bulunması gereken belli özellikler vardır. Örneğin araştırmacı olmak, eski kültürleri merak etmek ve okumayı sevmek bu bölüm için önemli nitelikler arasındadır. Öte yandan bu bölümü okumak için Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü taban puanını geçmek, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi benzeri bölümler yukarıdaki gibidir. Bu bölümler arkeolojinin farklı dalları olması ve istihdam alanları bakımından ortak özellikler taşır. Örneğin bu bölümlerde Önasya Arkeolojisi, Anadolu Arkeolojisi ve Prehistorik Arkeolojiye Giriş gibi dersler ortaktır. Ayrıca bu bölümlerden mezun olanlar belediyelerde, kazı çalışmaları yürüten ekiplerde, müze ve sergilerde istihdam edilirler.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?