online-egitimler-bogazici-enstitusu
Otel Yöneticiliği Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Otel Yöneticiliği Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması


Otel Yöneticiliği Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Otel Yöneticiliği Bölümü taban puanları, Otel Yöneticiliği Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Otel Yöneticiliği başarı sıralaması Otel Yöneticiliği Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Otel Yöneticiliği Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Otel Yöneticiliği Bölümü taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Otel Yöneticiliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Otel Yöneticiliği Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Otel Yöneticiliği Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Otel Yöneticiliği eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Otel Yöneticiliği Bölümü 2023 taban puanları en düşük 259,21225, en yüksek 405,98437'dir. Otel Yöneticiliği Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 515319, en yüksek 29154'tür.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Otel Yöneticiliği (İngilizce) (Burslu)

405,98437

29154

EA

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Otel Yöneticiliği (İngilizce) (%50 Burslu)

259,21225

515319

EA

 

Otel Yöneticiliği Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Otel Yöneticiliği Bölümü ülkemizde sadece Özyeğin Üniversitesinde bulunur. Özyeğin Üniversitesi eğitim dilinin İngilizce olması ve Otel Yöneticiliği Bölümünü açan tek üniversite olmasıyla öne çıkar. Otel Yöneticiliği Bölümü için Özyeğin Üniversitesi İngilizce burslu taban puanı 405,98437 ve başarı sıralaması 29154’tür. Bu bölüm için bir diğer seçenek Özyeğin Üniversitesinin %50 burslu programıdır. Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Bölümü İngilizce %50 burslu taban puanı 259,21225 ve başarı sıralaması 515319’dur.

Otel Yöneticiliği Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Otel Yöneticiliği Bölümünü okumak isteyenlerde bulunması gereken bazı nitelikler vardır. Örneğin iletişim becerilerinin kuvvetli olması, sorunlara pratik çözümler sunabilmek ve turizme ilgi duymak bu bölüm için önemli özelliklerdir. Öte yandan bu bölümü okumak için Otel Yöneticiliği Bölümü taban puanını geçmek, Otel Yöneticiliği Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Otel Yöneticiliği Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Otel Yöneticiliği benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü

Otel Yöneticiliği ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü gerek istihdam alanları gerek ders içerikleri açısından ortak yönlere sahiptir. Örneğin her bölümden mezun olan kişiler otellerde ve turizm acentelerinde istihdam edilirler. Ayrıca İkram ve Etkinlik Yönetimi, Otel İşletmeciliği, Yiyecek İçecek Yönetimi gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?