Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Sıralaması
Bölüm Yazıları

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Sıralaması

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü taban puanları, Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı başarı sıralaması Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 234,31232, en yüksek 267,56458'dir. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 718837, en yüksek 459847'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

MARMARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı

267,56458

459847

EA

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı 

234,31232

718837

EA

 

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü Marmara Üniversitesinde daha iyi öğrenilir. Marmara Üniversitesi köklü geçmişe sahip olduğu için Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümünü isteyen öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Marmara Üniversitesi Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü için uygulamalı derslere ve atölyelere de sahiptir. Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü için Marmara Üniversitesi taban puanı 267,56458 ve başarı sıralaması 459847’dir. Bu bölüm için bir diğer seçenek ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesidir. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü taban puanı 234,31232 ve başarı sıralaması 718837’dir.

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümüne gitmek isteyen öğrencilerde bulunması gereken belli özellikler vardır. Örneğin tasarım kabiliyetinin olması, estetik anlayışına sahip olmak ve yaratıcılık bu bölüm için gereklidir. Öte yandan bu bölümü okumak için Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü taban puanını geçmek, Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Kuyumculuk - Mücevher Tasarımı Bölümü ile Takı Tasarımı Bölümü gerek çalışma alanları gerek ders içerikleri açısından benzerlik gösterir. Bu bölümlerden mezun olanlar kuyumculuk ve takı tasarımı atölyelerinde istihdam edilirler. Ayrıca kendi iş yerlerini açabilirler. Temel Sanat Eğitimi, Malzeme Bilgisi ve Bilgisayar Destekli Tasarım gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat