Adım Adım İş Plânı Nasıl Hazırlanır
2020

Adım Adım İş Plânı Nasıl Hazırlanır


Aslında İş Planı her işletme için çok detaylı olmasa bile mutlaka hazırlanması gereken bir uygulama olmalı. Zira ancak iş planı ile süreci başından sonuna net görebilecek durumda olursunuz.  Dahası özellikle teknolojinin bu kadar ilerlediği değişimin hızlı bir şekilde hayata yansıdığı günümüzde bu daha çok gerekli.  Belki kapsamlı bir Girişimcilik Eğitimi sonrası iyi bir iş planı hazırlayarak finansal destek sağlayıp işletmenizi kuracaksınız. O halde, detaylara geçmeden önce İş Planı Tanımı hakkında bilgi vermek konuyu tam olarak anlamak açısından oldukça faydalalı olacak. 

İş Planı Nedir    

İş planı, yürürlüğe konulması düşünülen işin hedeflerini belirleyen, bu hedeflere hangi metodlarla ulaşılacağına dair yöntemler ve ulaşılması gereken zaman hakkında detayları içeren resmi kapsamlı yazılı bir dökümandır. İş planı size projeniz ve girişiminiz hakkında net görüş imkanı sunacaktır. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için beyin fırtınası tekniği olarakta düşünebilirsiniz. Geçmişte söylenmiş olan Söz uçar yazı kalır cümlesi tamda buna uygun bir düşünce.  İşiniz üzerine saatlerce konuşursunuz planlarınızı sözlü olarak günlerce dile getirebilirsiniz ancak bir müddet sonra tüm konuşmalarınız zihinlerden uçup gidebilir. Unutabilirsniz. Fakat konuşmalarınıza dair aldığınız notlar her zaman incelemeniz ve adımlarınızı ona göre atmanız konusunda öncü bir rehber niteliğinde olacaktır.

İş planı aynı zamanda girişiminize destek almak istediğiniz zamanda mutlaka gerekli olacaktır. Zira örneğin bir Kosgeb desteğinden faydalanmak isteyerek başvuru yaptığınızda Kosgeb sizden projenizle ilgili ve detaylı bir iş planı isteyecektir. Bu tip spesifik destek başvurusu iş planları ilgili kurumlar tarafından belirlenen özel şartlar içerebilirler.  Ki başlangıçta bunu belirtirler ve iş planını ona göre düzenlersiniz.

İş Planı Formatı Nasıl Olmalı

Genelde İş planı için hazır bir fotmat şablonu yoktur.  Zira aslında böyle bir standart yoktur. Google aramalarında İş Planı Şablonu yada Hazır İş Planı gibi kelimeler görebilirsiniz. Ancak bunlarda genelde finansal destek için hazırlanmış buna uygun İş planlarıdır. İş Planınız işiniz için nasıl fayda sağlayacaksa format ile oluşturmanız daha iyi olacaktır. Eğer sizde yatırım desteği almak için iş planı hazırlıyorsanız, planınız içinde finansal tablolar ve yönetim bölümü mutlaka yer almalıdır.   Ayrıca iş planınız için bir içindekiler kısmı hazırlamak okuyan açısından oldukça faydalı olacaktır.  Bu detayı mutlaka göz önünde bulundurun.  Peki İş Planı Nasıl Hazırlanır. Her hangi bir formata bağlı olmaksızın genel olarak iş planı hazırlamak için gereken maddeleri aşağıda sıraladık. Adım Adım İş Plânı Nasıl Hazırlanır konulu bu makalemizi okuyup ilgili başlıkları işletmenize uygun olarak detaylı bir şekilde doldurup ayrıca dökünamın en başına içindekiler bölümü eklediğinizde kaliteli bir İş Planı oluşturmuş olacaksınız. 

İş Planında Yer Alması Gereken Bölümler

İşletme Yöneticisi Özet Bölümü

İşletme yöneticisi bölümü  iş planınızın girişini oluşturacak. Bu kısımda uygulanacak iş modeli, ürün ve hizmetler hakkında genel bilgilerle birlikte işletme yönetim şeması, işletme yönetiminde kimlerin görevli olacağı, nasıl bir yönetim politikası uygulanacağı ve iş akışı gibi detaylar kapsamlı bir şekilde yer almalı.  Kosgeb gibi bir kurumdan yatırım desteği almak amacındaysanız bu bölümü özellikle dikkatli ve çok detaylı bir şekilde doldurmanızda fayda var.

Yapılacak İşin Net Tanımı

Uygulayacağınız iş modelinde ürün yada hizmetlerinizin nasıl bir çözüm sunduğundan detaylı olarak bahsedin ve potansiyel müşteri kitlesi dahil olmak üzere, işiniz ve işletmeniz hakkında kapsamlı bilgi verin. Dahası, sektördeki önemli markalar ve pazarın tahmini satışları dahil olmak üzere, işletmenizin bir parçası olacağı sektöre genel bir bakış değerlendirmeside ekleyebilirsiniz.

Detaylı Pazar Analizi

Pazar analizi bölümü sizin potansiyel müşterilerinizi tanımanızı ve tanımlamanızı sağlayacak için en önemli bölümüdür. Pazar analizinde, mevcut coğrafi konum, demografi, pazarın ihtiyaçları, bu ihtiyaçların şu an nasıl karşılandığı, sizin tespit etmiş olduğunuz eksiklere karşı çözümlerinizde dahil olmak üzere detaylı bir analiz raporu oluşturun. Bu bölümde şirket olarak gireceğiniz pazarı hem sizin tanımanız hem yatırımcının bilgi sahibi olması açısından tüm detaylar yer almalıdır.

Kapsamlı Rekabet Analizi

Bu kısımda sektörel rekabet durumunuzu analiz edecek, sektördeki mevcut rakipleriniz arasından hangi metodlarla ilerleme kaydedeceğinizi belirleyecek bir dizi analiz hazırlamalısınız. Rakiplerinizin hedeflediğiniz pazardaki mevcut başarılarını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu pazara girmenizi engelleyecek muhtemel sorunları nasıl aşacağınıza dair detaylı planlarınızda bu bölümde yer almalı. İşletmeniz için örneğin Kosgeb ‘e sunacağınız bir yatırım sunumu hazırlıyorsanız oldukça detaylı bilgiler vermenizde fayda var.

Satış ve Pazarlama Planı

Bu bölüm satış stratejinizin, ürün yada hizmetleriniz için uygulayacağınız fiyatlandırma planınızın, bu aşamada devreye girecek reklam ve tanıtım faaliyetlerinin,  ürün veya hizmet avantajlarının detaylı bir açıklamasını göstermesi açısından önemli. İşletmenizin pazardaki diğer markalara göre farklılık arzeden satış teklifini özet olarak yazın, ürün yada hizmetlerinizi pazara nasıl sunacağınızı ve insanları satın almaya nasıl ikna edeceğinizi detayları ile yazın.

İşletme Yönetim Planı

Bu bölüm işletmenizin hangi işleyiş ve yönetici takımı ile nasıl yönetileceğini açıklayacağınız bölümdür. İşletmenizin yönetim planı, öz kaynakları, departmanları gibi tüm detayları bu bölümde ayrıntılı olarak belirtin. Yönetim takımı için belirlenen isimlerin  işletmeye katacağı deneyim, beceri ve artıları detayları ile yazın. Sunacağınız iş planı ile proje desteği almak istiyorsanız yine her zamanki gibi oldukça detaylı hazırlamanızda fayda olacak.

Firma İşletim Planı

Firma İşletim planı, kurmayı planladığınız işletmenizin nasıl bir politikayla yürütüleceği hakkında kapsamlı bilgiler vermesi açısından oldukça önemli. İşletmenizin fiziksel olarak konumu, mevcut ve hazırlanacak tesisleri, ihtiyaç duyulan ekipmanı, istihtam edilecek personel, envanter gereksinimleri, ürün yada hizmet tedarikçileri ve üretim sürecinin açıklaması şeklindeki tüm bilgileri madde madde detaylandırmalısınız.

Finansal Yönetim Planı

Bir girişimin amacı satış ve kârlılık elde etmektir. Genel durum budur.  Bu yüzden mevcut finansal durum, fon ihtiyaç ve destekleri, tahmin edilen gelir seviyesi gibi konularında sağlıklı fikir sahibi olmak çok önemlidir. İş planınızın finansal yönetim planı bölümünde, fon desteği gereksinimlerinizin, detaylı finansal tablolarınızın ve finansal tablo analizinizin kapsamlı açıklaması mutlaka olmalı. Özetle bu bölüm, İşletmenizin dört ana finansal belgesini sunacağınız bölümdür. Bunlar, bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosu ve yeni kurulacak işletme için nakit akış beklentisi.

İş Planında Ek Belgeler

Yukarıda madde madde açıkladığımız bilgilere ek olarak, iş planınızın en sonunda, ürün yada hizmet resimlerinizi, pazarlama materyallerinizi, marka belgelerinizi, patent ve fikri mülkiyet haklarınızı gösteren belgelerinizi dökümana eklemek çok daha iyi ve profesyonel bir yaklaşım olacaktır.

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}