Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Zaman Yönetimi Teknikleri Nedir?

Zaman Yönetimi Teknikleri Nedir?


Zaman yönetim teknikleri, harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontrol etmek için uygulunan yöntemlerin tümdür. Zamanı doğru ve etkin yönetmek için bilinen yöntem veya yöntemlerin birlikte veya ayrı ayrı kullanılması durumunda zaman daha verimli ve üretken kullanılır.

 

Bir saniye öncesine dahi gitme imkanımızın olmadığı bu kavram, hayatın her alanı için önemle değerlendirilmeli ve yaşam boyunca devam ettirilmelidir. Gündelik hayatın yanı sıra iş hayatında da zaman planlaması, ayrı bir öneme sahiptir. Zaman yönetimi teknikleri hakkında vereceğimiz bilgileri dikkate almanız, size yaşamınız boyunca fayda sağlayacaktır.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Zaman Yönetimi Teknikleri

Önceliklerin Belirlenmesi

Zamanı verimli bir şekilde değerlendirmek için, gündelik ve iş hayatınızda önceliklerinizin neler olduğunu belirlemeniz önemli katkı sağlayacaktır. İş hayatınızdaki öncelikler ile gündelik hayatınızdaki öncelikleri ayrı bir şekilde belirlemek, iki alanda da öncelik verdiğiniz işleri daha rahat yapmanızı sağlayacaktır.

İki alan için tercih yapmanız gerektiği durumunda da, iş hayatınız ve gündelik hayatınızın hangisinin o süreçte öncelikli olacağını da belirleyebilirsiniz.

Hedef Belirleme

Hedefi olmayan insan, rotası olmayan gemiye benzer. Bu yüzden bir şekilde limana ulaşabilirsiniz ancak, limana ulaşmanız uzun bir zaman kaybına neden olabilir. Hedefinizin ne olduğunu tam olarak belirlememeniz, zamanınızı israf etmeniz için önemli bir nedendir.

Hedef belirlemek sizi ayrıca motive edeceği için, zamanınızı daha verimli şekilde değerlendirmenize ve başarıya daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Hedef belirlerken ise, mutlaka gerçekçi olunmalıdır. Hayalci hedefler ulaşılması zor, bazen imkansız hedeflerdir. Gerçekçi olmayan bir hedefe ulaşamadığınız da ise, motivasyon kaybı yaşayacağınız gibi ekstra zaman kaybı da yaşamanız mümkün olacaktır.

Online Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Zamanınızı Riske Atacak Unsurlardan Kaçının

Zaman yönetimi teknikleri arasında önemle dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, sürekli zamanınızı riske atacak davranış biçimlerinden uzak durmaktır. Çalışma masanızın düzenli olup olmaması dahi, zaman yönetimi konusunda fayda veya zarar sağlamaktadır.

Hedef koyduğunuz ve günlük ya da haftalık planlamalar yaptığınız bir işi farklı bahanelerle erteliyor olmanız, size sonraki süreçte çok şey kaybettirecektir. Bu ertelemeler aynı zamanda, başarıya ulaşmanızın önünde de büyük bir engel olacaktır.

Faydalı bir Teknik: Pomodoro

Bu teknik sayesinde sürekli çalışarak motivasyon düşüklüğü yaşamak yerine, çalışma süresini belirli aralıklara bölerek çalışın. Bu aralıklarda ise, dinlenmeyi tercih edin. Zaman yönetimi teknikleri arasında verimli bir sonuç alabileceğiniz bu yöntemi, okullardaki ders saatleri ve teneffüsler olarak düşünebilirsiniz.

Dinlenme süresini kısa tutabilir, ancak sıklıkla tekrar edebilirsiniz. Bu sizin dikkatinizin dağılmasını engelleyecek ve işe daha fazla odaklanmanızı sağlayacaktır. Zaman planlaması teknikleri arasında, bunu mutlaka dikkate alın.

Uzaktan Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Etkili Bir Zaman Yönetimi İçin Diğer İpuçları

Zaman yönetimini daha verimli yapmak için, bunlara da dikkat etmeniz ayrıca fayda sağlayacaktır.

 • Bugünün işini, asla yarına bırakmayın.
 • Yapacağınız birbirine yakın işleri, gruplara ayırarak bunlar arasında da önceliklerinizi net bir şekilde belirleyin.
 • Kullandığınız eşyaları, mutlaka yerine koyun. Sonraki çalışma planınızı sadece çalışmaya göre yapacağınız için, eşyaların yerini aramakla kaybedeceğiniz zaman planlarınızı altüst edebilir.
 • Her zaman için bir B planınızın olmasına mutlaka gayret edin. Örneğin bilgisayar üzerinde çalışıyorsanız, elektrik kesintisi yaşadığınızda işiniz devam ettirmek için yapabileceğiniz şeyleri planlayın.
 • Planlamanızı daima, geniş bir zamana yayın. Çok dar zamanlarda hayalci bir planlama yapmanız, olası bir sorunla karşılaştığınızda işinizin gecikmesine sebep olacaktır.

Zaman Yönetimi teknikleri arasında, yukarıdakilere benzer ipuçlarını dikkate almanız size fayda sağlayacaktır. Bunları yaparken, mutlaka kendinize de zaman ayıracak şekilde bir planlama yaparak stres altında kalmaktan kurtulabilirsiniz. Yoğun stres, planlamanızın bozulmasına neden olabilecek faktörlerden biridir.

Zaman Yönetimi. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?