Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Yönetici Asistanlığı Nedir? Nasıl Yönetici Asistanı Olunur?

Yönetici Asistanlığı Nedir? Nasıl Yönetici Asistanı Olunur?


Yönetici asistanlığı günümüzde ismi sıkça duyulan meslek dallarından bir tanesidir. Ancak genellikle bu mesleğin içeriği ve nasıl yönetici asistanı olunacağı bilinmemektedir. Özellikle bu işi yapmak isteyenler hangi şartları taşımaları gerektiğini merak ederler. Yöneticilerin en büyük yardımcıları olan yönetici asistanlarına dair tüm detayları, yazımızda sizlere açıklamaya çalışacağız.

Yönetici Asistanlığı Nedir?

Yönetici asistanlığı şirket yöneticilerinin iş yükünü hafifletme işine verilen isimdir. Yönetici asistanları genel olarak bir yöneticinin yapması gereken işler konusunda yöneticiye yardımcı olan kişidir. Aynı zamanda yöneticilerin yoğun olan iş tempolarında yapmaları gereken işlerin bir kısmını yöneticiden alarak yaparlar. Bu sayede de yöneticilerinin yükünü hafifletirler. 

Ayrıca yöneticilerin yapmaları gereken işlerin zamanında planlanmasını sağlayarak da şirketin işleyişinin sorunsuz olmasını sağlarlar. Ayrıca şirketlerde yapılması gereken büro işlerinde de yönetici asistanları görevli olabilirler.

Yönetici Asistanı Ne İş Yapar?

Yönetici asistanı ne iş yapar? Bu işi yapmayı düşünenlerin ilk olarak sorduğu sorudur. Günümüzde asistanların görev tanımı oldukça geniştir. Yöneticiler tarafından verilen ve onlara yardımcı olabilecekleri her türlü işi yapabilirler. 

Bu personellerin yaptıkları işlerden bir kısmı şöyledir;

 • Yöneticinin ya da şirketin toplantılarını planlar.
 • Yöneticinin katılacağı veya şirkette yapılacak organizasyonların planlamasını yapar.
 • Şirket bünyesinde yaşanan sorunları çözer veya yöneticiye sorunların iletilmesini sağlar.
 • Bilgisayar üzerinde mail gönderimi, sunum hazırlama veya gelen postalara yanıt verme gibi işleri yapar.
 • Yöneticiye gelen telefonlara cevap verir, görüşme notları alır veya gerekli durumlarda yöneticiye telefonları bağlar.
 • Yöneticinin randevu veya seyahat planlamasını yapar.
 • Toplantılara yöneticiyle birlikte katılır ve gerekli notları tutar.
 • Çalıştığı alanda ihtiyaç duyulan ofis malzemelerinin takibini yaparak eksikliklerin giderilmesini sağlar.
 • Gerekli görülen durumlarda muhasebe işleyişini kontrol eder ve hesaplamalar yapar.
 • Ofise gelen misafirlerin kabul edilmesini ve ağırlanmasını sağlar.
 • Yaptığı meslekle ilgili verilen şirket içi veya dışı eğitimlere katılır.

Bu işlerin yanı sıra yönetici asistanları bağlı oldukları yöneticilerin onlardan işle ilgili olarak ettikleri talepleri ve verdikleri işleri yapmakla görevlidirler. Ayrıca yönetici asistanlarının verilen işi zamanında yapmak gibi bir görevi de vardır.

Yönetici Asistanlığı İçin Gerekli Beceriler Nelerdir?

Yönetici asistanlığı yapmak için eğitim veya sertifika almış olmak tek başına yeterli değildir. Yöneticilerin iş yükünü azaltma ve onların işlerini kolaylaştırmak gerekeceğinden sorumluluk duygusunun yüksek olması gerekir. 

Ayrıca bu iş için gerekli olan beceriler şunlardır;

 

 • Bilgisayar bilgi ve becerisi: Yönetici asistanı olarak çalışmak isteyenleri bilgisayar bilgi ve becerisine sahip olması gerekir. Yöneticinin iş programını hazırlamak, randevularını düzenlemek, veri girişi yapmak ve sunum hazırlamak gibi pek çok görevi bilgisayar üzerinde yapabilmeleri gerekir. Bunun için genel olarak ofis yazılımlarını kullanmayı bilmeleri lazımdır.
 • Zamanı verimli kullanma becerisi: Bir yöneticinin yapması gereken işleri zamanında yapabilmesi için yönetici asistanının onun yerine iş planlamasını ve zamanlamasını doğru yapması gerekir. Aksi takdirde yapılan planlama hatası olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kendi adına yapması gereken işleri zamanında yapabilmesi için de kendi iş planlamasını doğru yapması lazımdır. Çok fazla iş yükü olan yönetici asistanının işlerini zamanında yapabilmesi için hızlı bir çalışma temposuna da sahip olması gerekir.
 • İletişim becerisi: Yönetici asistanlarının sahip olması gereken becerilerden birisi de iletişim becerisidir. Yönetici asistanları yöneticiler yerine pek çok görüşmeyi yüz yüze ya da telefon üzerinden yaparlar. Bunun için iletişim becerilerinin yüksek olması ve gerektiğinde ikna kabiliyetleriyle başarılı olmaları gerekir. Müşteri veya iş ortaklarıyla kurdukları güçlü iletişimin etkisiyle işleyişin aksamasını önleyebilirler.
 • Problem çözme becerisi: Şirketlerde sık sık sorunlar yaşanabilir. Bir yönetici asistanının bu sorunlar karşısında soğukkanlı olması ve problemleri zaman kaybetmeden çözebilmesi şarttır. Bunun içinde hızlı düşünmesi ve sorunlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilmesi gerekir. Sorunların çözülebilmesi için ayrıca ayrıntılı düşünmesi de gereklidir.

 

Nasıl Yönetici Asistanı Olunur?

Yönetici asistanı olmak için belirlenmiş kesin eğitim şartı yoktur. Ancak eğer bu işi yapmayı düşünüyorsanız aldığınız büro yönetimi ve sekreterlik eğitimi sizin bu mesleği yapmanıza yardımcı olur. Çünkü yönetici asistanlığı sekreterliğe benzeyen ancak ondan daha üstün olan bir meslektir. 

Büro yönetimi ve sekreterlik eğitiminiz sonrası yönetici asistanı olmak isterseniz eğer liselerin veya üniversitelerin büro yönetimi bölümünden mezun olmanız gerekir. Ancak büro yönetimi mezunu olmasanız bile bu mesleği yapmanız mümkündür. Bunu ise alacağınız sertifika sayesinde yapabilirsiniz. Meb onaylı veya özel olarak aldığınız yönetici asistanlığı sertifikası sayesinde yönetici asistanı olabilirsiniz. 

Bunun için aldığınız sertifikayı başvurunuz sırasında göstermeniz yeterli olur. Aldığınız sertifika yönetici asistanı olarak yetkin olduğunuzu göstereceğinden işverenlerin sizlere iş vermesi daha kolay olur. Ayrıca bu meslek için deneyiminiz varsa iş bulma şansınız da artar.

Yönetici Asistanı Ne Kadar Maaş Alır?

Yönetici asistanları yöneticilerine bağlı oldukları için yöneticileri şirketten ayrılana kadar şirkette çalışabilirler. Bu sebeple genellikle belirlenmiş ve uyulan çalışma saatleri yoktur. Ayrıca acil durumlarda da yöneticinin yanına giderek çalışmaları gerekebilir.

Yönetici asistanlarının aldıkları maaş ise çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve tecrübelerine bağlı olarak değişebilir. 

Tecrübelerinin bulunmadığı durumlarda asistanların aldıkları maaş asgari ücrettir. Tecrübeye ve şirkete göre de bu maaş 5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple yönetici asistanlarının maaşları 2324-5000 TL arasında denilebilir. 

Ayrıca yönetici asistanlarının terfi alma ihtimali de vardır. Üst düzey yönetici asistanı olduklarında bu maaşlar daha da yüksek olabilir. Üst düzey yönetici asistanlarının aldıkları maaş 7000 TL olabilmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?