Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-03T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Nedir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Nedir?


Bugün sizlerle pek çok kişinin aşina olmadığı hatta adını bile duymadığı bir konudan bahsedeceğiz. Üstelik bu konuya pek çok kişinin ihtiyacı olduğu bile bilinmiyor. Neymiş bu gizemli konu diye düşünebilirsiniz. Tüm sorularınızın cevabını bu yazı içerisinde bulacaksınız. Ancak ilk aşama sizlerle biraz sohbet edeceğiz. Kendinizi bir işverenin yerine koyun. Eğer işverenseniz bu varsayımı yapmadan makaleye kendiniz olarak devam edebilirsiniz. Bir mülakat gerçekleştirmeniz lazım ancak klasik soruları kullanmanız yasak. Bu durumda karşınızdaki kişiyi işe almak için ne sorardınız? Aklınıza pek fazla sorunun gelmediğini biliyoruz. İşte tam bu noktada yetkinlik bazlı mülakat teknikleri devreye giriyor.  

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri sizlerin işe alım sürecinde nasıl sorular sormanız gerektiği üzerine kurulu bir eğitimdir. Klasikleşmiş sorulardan uzaktır. Bunun yanı sıra işe alımlarda adayın yakından tanınmasını sağlar ve profesyonelliği beraberinde getirir. Kısa bir özetle karşınızdaki kişinin yetkinliklerini öğrenmeye dayalı bir mülakattır diyebiliriz. Merak etmeyin yazımızın kalan kısmında sizlere detaylı bilgilendirmeler gerçekleştireceğiz.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları Nelerdir?       

Gelin bu kısımda pek çok işverenin mülakatlarda dikkat etmesi gereken sorulardan bahsedelim. Özellikle klasikleşmiş mülakatların artık işe yaramadığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde klasiğin dışına çıkmanın önemi oldukça fazla. Sizler de profesyonel sorular ile mülakatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bu mülakat soruları alanında uzman kişileri belirlemeniz adına da oldukça önemlidir.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları

 • İş hayatınızda ekiple anlaşamadığınız durumlardan bahseder misiniz?
 • Fikrinizi kabul ettirmeye çalışırken hangi yöntemleri tercih edersiniz?
 • İstemediğiniz bir durum yaşandığında vereceğiniz tepkiler nasıl olur?
 • Uzlaşmacı ve sabırlı yaklaşımlarınıza karşılık negatif dönüş aldığınızda nasıl davranırsınız?
 • Müşterilerin ihtiyacını karşılaşamaya yönelik geliştirdiğiniz yöntemlerden bahseder misiniz?
 • Yetkinlik bazlı mülakat sorularından haberiniz var mı?
 • Bugüne kadar iş yaşantısında karşılaştığınız en büyük problemden bahseder misiniz?
 • Büyük problemlerle karşılaştığınızda ne gibi çözümler bulursunuz?
 • İş hayatınızda aldığınız en büyük risk nedir?
 • Bu işe kabul edildiğinizde kendinizi nasıl geliştireceksiniz?
 • İş bitiriciliğe dair kendi hayatınızdan örnek verebilir misiniz? Tamamladığınız en büyük iş nedir?
 • İş hayatında sizi zorlayan faktörler nelerdir?
 • Bir yöneticide tahammül edemediğiniz özellikler nelerdir?

Verilen örnekler Yetkinlik Bazlı Mülakat sorularının oldukça az bir kısmıdır. Sektörden sektöre mülakat sorularının tarzında da değişimler meydana gelecektir. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri eğitimleri sizlerin bu soruların tamamını öğrenmenizi sağlamaktadır.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Nedir?

Yetkinlik bazlı mülakat tekniklerinin sorularına bir önceki kısımda yer verdir. Bu kısımda ise sizlerle birlikte eğitim üzerine inceleme gerçekleştireceğiz. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sizlerin mülakatta sormanız gereken soruların yer aldığı eğitimdir. Fakat her zaman mülakatı gerçekleştirecek taraf olmayabilirsiniz. Bu durumda ise eğitim size yöneltilecek soruların anlatıldığı bir eğitim halini alacaktır. Yetkinlik bazlı mülakat kursu ise soruları kolaylıkla öğrenebilir ve nasıl cevaplar vermeniz gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Yetkinliğin temelinde insan yer alır.

 

Yetkinlik Bazı Mülakat Teknikleri Eğitimi Detayları

 • İş başvuru gerçekleştiren kişiyi anlamaya
 • Özelliklerini tanımaya
 • Sorular ile karşı tarafın kendisini ifade etme gücünü ölçmeye
 • Bilgi ve donanımları analiz etmeye
 • Kriz yönetimi seviyesini ölçmeye
 • Kişinin istek ve sorumluluk bilincini kontrol etmeye
 • Eğitim seviyesinin belirlenmesine
 • Adayın işe uygunluğunun ortaya çıkarılmasına

İş sektöründe profesyonelliği hedefleyen kişilerin mutlaka yetkinlik bazlı mülakat teknikleri kursunu alması gerekir. Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri eğitimleri sizlerin profesyonel iş hayatına atılmanızı sağlar.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Nereden Alınır?

Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri eğitimi iş hayatında personel seçimi için oldukça önemli kriterlerden birisidir. Kaliteli ve verimli faaliyetlerin sürdürülmesini sağlar. Rekabetin oldukça fazla olduğu sektörlerde öne çıkmak adına personel seçimleri yetkinlik bazlı mülakatlar ile gerçekleştirilmelidir. Ancak herkesin bu konuda yeterli bilgisi olmayabilir. Bu aşamada Boğaziçi Enstitüsü, Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi devreye girer. Enstitü sizlerin eğitime ulaşabilmesi için online eğitim imkânı sunar. Yalnızca tek bir alanda değil pek çok alanda profesyonelleşmeniz adına bu eğitimler oldukça avantajlıdır. Gelelim Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimine. 

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu aracılığıyla Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimine katılabilirsiniz. Pek çok eğitimde olduğu gibi bu eğitim de online olarak gerçekleştirilmektedir. Elektronik tablet, telefon ya da bilgisayarlarınız aracılığıyla eğitime katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim süresince profesyonel kadromuz sizlere her aşamada bilgilendirme gerçekleştirmektedir. Aklınıza takılan soruların tamamını ekipten yardım alarak cevaplandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra Boğaziçi Enstitüsü herhangi bir zaman sınırlaması koymaz. Sizler istediğiniz zaman eğitim almaya başlayabilirsiniz. Enstitünün en büyük amacı sizlerin donanımlı bireyler olmanızı sağlamaktadır. Bu sebeple eğitimlerin belirli saatlerde olması kuralı ortadan kaldırılmıştır. İsteyen istediği yer ve saatte eğitimini alabilir. Bu durum iş hayatı olan kişilerin de kolaylıkla eğitime katılmasını sağlar. Sizler de eğitim almak istiyorum ancak zamanım yok diyenlerden olabiliriniz. BoğaziçiEnstitüsü aracılığı ile zaman sorunu yaşamadan eğitime başlayın. Kısa süre içerisinde eğitimi bitirebilirsiniz. Eğitim sonrasında ise başarınızı kanıtlayan bir sertifikaya sahip olacaksınız. Enstitümüz sizlerin gelişmesi adına profesyonelliğine son derece dikkat etmektedir.

 

Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi

BoğaziçiEnstitüsü, zaman problemi olan kişiler için oldukça fazla imkân sunar. Kişilerin eğitim için fazladan zaman aramalarını engeller. Bu sebeple pek çok kursun online olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Enstitü, online eğitim platformu aracılığıyla pek çok eğitime kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlerin zaman ve mekân tasarrufu yaparak kısa süre içerisinde donanımlı hale gelmenizi hedefliyoruz. Oluşturulan tüm eğitimler profesyonel kadrolar aracılığıyla oluşturuluyor. Bu sebeple eğitim sonunda bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Kendinize yapacağınız yatırı özel, sosyal ve iş hayatınızda da ön plana çıkmanıza yardımcı oluyor. Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi, sonrasında sertifika sahibi olabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü sertifika programını tamamladıktan sonra sertifika veriyor. Bu sertifika eğitim aldığınızın somut bir örneği. Aynı zamanda başarılı bir eğitim gerçekleştirdiğinizin de göstergesidir. Sertifikanıza CV içerisinde yer verebilirsiniz. OnlineYetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sonrasında alacağınız sertifikalar şunlardır:

 1. BoğaziçiEnstitüsü Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi bitirme Sertifikası
 2. Üniversite onaylı Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi bitirme belgesi
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi bitirme belgesi

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden alanınıza uygun pek çok eğitim alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü siz değerli öğrencilerine kısa süre içerisinde profesyonel bir eğitim vermeyi amaçlar. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimine katılarak alanınızda parlamanızı sağlayacak sertifikalara sahip olabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsünün sunduğu, ilgilinizi çekebilecek diğer İnsan Kaynakları eğitimlerinin bir listesini paylaşıyoruz.

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden eğitimlere katılarak pek çok sertifikaya sahip olabilirsiniz. Enstitü, sizlere her aşamada yardımcı olarak kusursuz bir eğitim süreci gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?