Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yeni Yıl Kararları: 2023’te Sizi Hedeflerinize Ulaştıracak 8 Karar

Yeni Yıl Kararları: 2023’te Sizi Hedeflerinize Ulaştıracak 8 Karar


Birçoğumuz her yılın sonunda “Gelecek yıl daha başarılı olacağım”, “Önümüzdeki sene hedeflerime ulaşacağım” şeklinde cümleler kurarız. Ancak kaçımız gerçekten kendimize verdiğimiz sözü tutuyor ve bu hedeflere ulaşabiliyor? 

2022’nin son günlerinde siz de böyle düşünüyorsanız harekete geçmeniz için size bazı önerilerde bulunacağız. Bu önerileri uygulayarak daha verimli bir yıl geçirebilir ve kendinize verdiğiniz sözleri tutmakta daha başarılı olabilirsiniz. O halde hazırsanız hepimizin hayatını değiştirebileceğine inandığımız popüler yeni yıl kararlarını birlikte keşfedelim.

En popüler yeni yıl kararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Kendinize koçluk yaparak hedef belirlemek
 2. Hedefinize doğru küçük adımlarla ilerlemek
 3. Önceliklerinizi belirlemek
 4. Dinlenmeye vakit ayırmak
 5. Yeni bilgiler öğrenmek
 6. Sadeleşmeye yer açmak
 7. Zamanı etkili kullanmak
 8. Yeni insanlar tanımak

1. Kendinize Koçluk Yaparak Hedef Belirlemek

yeni yıl kararları Kendinize Koçluk Yaparak Hedef Belirlemek

Yeni yılda nasıl bir insan olmak istiyorsunuz, kendinizde neleri değiştirmek ve hangi konularda ilerlemek istiyorsunuz? Bunları kolay bir şekilde belirlemek için kendinize koçluk yapabilirsiniz. Tabii ki profesyonel bir psikolog ile yaptığınız görüşmelerde daha iyi sonuçlar elde edersiniz ancak böyle bir imkanınız yoksa kendinize nasıl koçluk yapacağınızı öğrenerek yeni yılda potansiyelinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

 

 

2. Hedefinize Doğru Küçük Adımlarla İlerlemek

yeni yıl kararları Küçük Adımlarla İlerlemek

Kilo vermek, daha çok ders çalışmak, iş hayatında yükselmek… Hedefiniz her ne olursa olsun onu önce netleştirin. Örneğin kilo vermek istiyorsunuz ama hangi zaman aralığında ne kadar kilo vermek istiyorsunuz? Önce bunu belirleyin. Daha sonra kendinize sınırlar koyun. Mesela toplam 10 kilo vermek istiyorsanız ve genelde zor kilo veren biriyseniz önce kendinize 2 kilo verme hedefi koyun. 2 ayda 2 kilo verme hedefine ulaştıktan sonra hedefin dozajını arttırın. Böylece küçük adımlar atarak hedefinize daha kolay bir şekilde ulaştığınızı göreceksiniz.

3. Önceliklerinizi Belirlemek

yeni yıl kararları Önceliklerinizi Belirlemek

İlişkilerde, iş hayatında veya günlük yaşamda daha kaliteli zaman geçirmek için nelere öncelik vereceksiniz? Sosyalleşmeye mi eğitime mi kendinizi geliştirmeye mi? Bu ve daha fazlası arasından birini seçip önceliğinizi belirleyebilirsiniz. Önceliklerinizi belirlediğinizde kendi isteklerinizin farkında olursunuz, hayır demeyi öğrenebilir ve başkası için değil, kendiniz için yaşamaya başlayabilirsiniz.

4. Dinlenmeye Vakit Ayırmak

Dinlenmeye Vakit Ayırmak

Bu sene hepimiz gibi sizin de çok yorulduğunuzu biliyoruz. Oysa sürekli bir yerlere yetişmeye çalışmaktansa biraz da kendimize zaman ayırsak ne güzel olurdu değil mi? Kitap okumak, film izlemek, meditasyon yapmak, oyun oynamak ya da sadece durmak bile zihnimizi boşaltmamızı sağlayacaktır.

Yeni yılda ne kadar yoğun olursanız olun günde en az 1 saati kendinize ayırmaya çalışın. Bunun için kendinize program oluşturabilirsiniz. “Programlara uyamıyorum” diyorsanız en azından o gün içinde yapacaklarınızı önceden düşünün ve kendinize ayıracağınız zamanı ayarlamaya çalışın. Yani zihninizin bir köşesinde kendinize ayıracağınız zaman dilimi dursun ve bu konuyu aklınızda tutarak planlarınızı yapın.

5. Yeni Bilgiler Öğrenmek

Yeni Bilgiler Öğrenmek

Malum, bilgi çağındayız ve ne kadar çok şey bilirsek o kadar güçlü konumda oluyoruz. Dolayısıyla her yıl yeni bir şeyler öğrenerek kendimizi geliştirdiğimizde hayatın her alanında daha başarılı hale geliriz. Özellikle ilgi duyduğunuz konularda ve mesleğinize ilişkin alanlarda yeni bilgiler öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Böylece hem öz geçmişinize yatırım yapmış olursunuz hem de daha kaliteli bir yaşama kavuşursunuz.

6. Sadeleşmeye Yer Açmak

yeni yıl kararları Sadeleşmeye Yer Açmak

Sizi yoran ilişkilerden, gelişiminizi engelleyen kişilerden uzak durmaya çalışmak yeni yılda alınacak en iyi kararlardan biri olabilir. Sadece ilişki anlamında değil, yaşam alanlarımız açısından da sadeleşmeye gitmek üretkenliğimizi arttıracaktır. Örneğin evimizde kuru kalabalık yapan eşyaları ihtiyaç sahiplerine dağıtabilir, kitaplığımızda hiç okumayacağımızı düşündüğümüz kitapları satabilir veya dolabımızdaki giymediğimiz kıyafetleri geri dönüşüme gönderebiliriz. 

 

 

7. Zamanı Etkili Kullanmak

yeni yıl kararları Zamanı Etkili Kullanmak

Yeni yılda muhtemelen yoğun olacağınız dönemler yaşayacaksınız. Gerek günlük rutinleriniz gerekse iş hayatınız sizi yoracak. Böyle zamanlarda en etkili yöntem, zaman yönetimi tekniklerini uygulamaktır. Bu teknikleri öğrenerek işlerinizi kolay bir şekilde bitirebilirsiniz, böylece kendinize daha çok vakit ayırma imkanı bulursunuz.

 

 

8. Yeni İnsanlar Tanımak

Yeni İnsanlar Tanımak

Tanışacağınız her yeni insan, kişisel gelişiminize artı katacaktır. Çünkü farklı insanlar tanıyarak hayata dair daha çok bilgi edinmiş olursunuz, kendinizi de daha kolay keşfedersiniz. Nitekim kendini tanımak, yapılacak her işin başında geliyor. Kendini tanıyan kişiler, ilişkilerinde ve kariyerinde daha başarılı oluyor.

Yeni insanlar tanıdığınızda sosyal becerileriniz de gelişmiş olur. Böylece kendinizi daha iyi ifade edebilir, etkili iletişim kurma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi seneler!

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?