Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yeni Nesil Teknoloji NFC Nedir

Yeni Nesil Teknoloji NFC Nedir


Büyük ihtimal adını hiç duymadınız ancak telefonunuzda mevcut olan bir teknoloji bu. hemen hemen birçok akıllı telefonda NFC Teknolojisi bulunuyor. Kullanım alanları itibariyle oldukça faydalı. Ancak kendisi bilinmediği gibi faydaları hakkında da çoğu kimsenin haberi yok. Dolayısı ile kullanım oranı özellikle ülkemizde çok düşük.

Temassız ödeme yönteminden telefonlar arası veri transferi yapabilmeye hatta NFC donanımlı giyilebilir teknolojilere kadar oldukça kapsamlı aynı zamanda geniş bir kullanım alanı sunan NFC, uygun zamanlı kullanıldığında hayatı yüksek oranda kolaylaştırıyor. Peki Türkçe ‘ye Yakın Alan İletişim Teknolojisi olarak çevrilen NFC Teknolojisi Nedir? hangi alanlarda kullanılır ve size ne gibi kolaylıklar sağlar. Bütün bunları adım adım öğrenelim;

NFC Nedir?

Tam açılımı Near-Field Communication olan ve dilimize Yakın Alan İletişim Teknolojisi olarak çevrilen NFC Teknoloji  daha geniş olarak tanımlamak için şu ifadeleri kullanabiliriz; NFC, telefonlar vasıtası ile 4 cm gibi kısa mesafeden güvenli bilgi gönderim ve alma işlemine imkân tanıyan yeni nesil bir teknolojidir. NFC Teknolojisi aslında bir  RFID teknolojisinin daha üst versiyonu.

NFC özelliği bulunan cihazlar birbirine 4 cm gibi bir mesafe ile yaklaştırılarak saniyeler içinde belge, numara, resim, dosya, müzik, video gibi değişik formatta çeşitli içerikler süratle gönderilip alınabilir. Ancak sadece bu işlemle sınırlı değil NFC Teknolojisi.  Bu teknoloji ile aynı zamanda temassız ödeme, etiket ve kare kod okuma gibi işlemlerde kolayca ve hızlı bir gerçekleştirilebilir. Bluetooth yada Kızılötesi gibi dosya aktarım teknolojileriyle karıştırılmamalı. Zira NFC teknolojisi ile çok daha hızlı aynı zamanda daha farklı yeni nesil özellikleri bünyesinde barındırıyor.

 

NFC Teknolojisinin Özellikleri

NFC ’nin en dikkat çeken özelliği çok hızlı veri transferi sağlamasıdır. Dolayısı ile NFC teknolojisi kullanarak bir saniyeden daha kısa sürede konum bilgisi, telefon numarası, resim yada herhangi bir belgeyi paylaşabilirsiniz. Üstelik oldukça basit bir şekilde. Yapmanız gereken tek işlem telefonunuzdaki mevcut NFC özelliğini aktif etmek. Hemen sonrasında NFC özellikli diğer telefonla 4 cm kadar birbirlerine yaklaştırdığınızda veri transferi sizi şaşırtacak bir hızla gerçekleşecektir.

Bluetooth yada kızılötesi ile dakikalar süren veri gönderim işlemi NFC teknolojisi sayesinde en fazla birkaç saniye sürecektir. NFC’nin bir diğer farklı yönü telefonlardaki uygulamaları algılama özelliği. Böylece doğrudan doğruya ilgili uygulamaların mağaza sayfalarına yönlendirebilmektedir. Bu işlem için NFC özellikli telefonların birbirine bağlı olması gerekiyor.  Zaman ve iş gücü tasarrufu yapmak için oldukça kullanışlı bir özellik.

Giderek kullanımı artan bir başka NFC özelliği de temassız ödemedir. Temassız ödeme özellikli kredi kartlarındaki gibi cihazınızı NFC destekli bir pos cihazına 3 – 4 cm yaklaştırmanız yeterli. Birkaç saniye içinde ödeme işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Ancak NFC teknolojisi kullanarak temassız ödeme yapabilmek için daha önce kredi kartınızı telefonunuza kaydetmiş olmanız gerekiyor.

 

NFC Teknolojisinin Çalışma Mantığı

NFC ‘nin kısaca, birbirine yakın iki cihazın kablosuz olarak iletişim kurmasını sağlayan teknoloji olduğunu belirttik. NFC esasen üst düzey bir RFID teknolojisi. Dolayısı ile çalışma mantığıda aynı. 2000 li yıllarda kullanıma sunulan bu teknoloji marketlerdeki ürünleri yada yolculuk öncesi  bagajları tarama işlemlerinde yıllardır kullanılıyor.

NFC, mantık olarak 13,56 MHz tam değerli bir RFID frekansından faydalanır.  Örneğin temassız ödeme işlemi başlatıldığında, NFC teknolojisi saniyeler içinde devreye girip çalışmaya başlar. Akıllı telefonda açık olan NFC her defasında farklı bir dizi üretir ve bunu DES, AES yada TDES şifreleme algoritmalarından biri ile şifreler. NFC özellikli okuyucu telefondan kendisine ulaşan şifreli dizinin şifresini çözüp aynı diziyle birlikte kendi ürettiği diziyi yine DES, AES yada TDES algoritmalarından biriyle şifreleyerek cep telefonuna gönderir.

Uzun işlemler gibi görünüyor ancak bu işlem sırası sadece saniyeler içinde gerçekleşir. Zaten NFC teknolojisinin öne çıkan özelliğide bu seviyedeki yüksek hızıdır.

 

NFC Teknolojisi Hangi Telefonlarda Var

Bünyesinde NFC teknolojisi bulunduran cihazlar sürekli artış göstermekle birlikte bu özellikle bazı telefonlarda kısıtlı olabilir. Temelde Android işletim sistemine sahip bir çok cihazda NFC kurulu olarak geliyor. Apple ‘ın İphone 6 dan sonraki tüm modelleride aynı şekilde bu teknolojiye sahip. Ancak daha eski İphone sahipleri NFC teknolojisinden faydalanabilmek için yardımcı bir uygulama indirmesi gerekecek. NFC Teknolojisi Hangi Telefonlarda Bulunuyor konusunda net bilgi edinebilmek için şuradaki  =>  nfcw.com/nfc-phones-list  güncel listeyi takip edebilirsiniz.

 

En Sık Kullanılan NFC Teknolojisi İşlemleri

Henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı için özellikle ülkemizde çok fazla alanda kullanılmıyor. Ancak çok sık kullanılan NFC işlemleri mevcut. Bunları maddeler halinde inceleyelim;

» Temassız Ödeme yapmak

Temassız ödeme artık dünya genelinde en sık tercih edilen ödeme metodu. Daha üst seviye NFC gibi bir teknoloji ile saniyeler içinde ödemeyi gerçekleştirmek. Örneğin yurtdışında Avrupa ve  Amerika ‘da birçok markette temassız ödeme noktasında NFC teknolojisi  tercih edilip kullanılıyor.  

» Başkasının Telefonunda Uygulama Başlatmak

Örneğin Google Fotoğraflar’ı, google doküman yada tabloları yada başka herhangi bir google uygulamasını kullanıyorsunuz. Anca arkadaşınızında kullandığınız bu alana ulaşması gerekiyor. Fakat bunu yapacak işlemi gerçekleştiremiyor yada uygulamayı bulamadı.  Uzun uzun uğraşmanıza gerek yok. Telefonlarınızı birbirine 2 – 3 santim yaklaştırın. Hepsi bu. Böylece uygulamayı karşı telefonda da başlatıyor olacaksınız.

» Belge Gönderme-Alma İşlemi

Başlangıç aşaması biraz karışık gelebilir ancak bir defa yaptıktan sonra artık pratik hız kazanıyor olacaksınız.  Öncelikle cihazınızda Android Beam kurulu olmalı. Kurulum işlemi sonrası NFC ve Android Beam aktif durumda ve her iki cihazın ekranı açık durumdayken göndermek istediğiniz datayı resim, video yada müzik açın. Daha sonra ve her iki telefonu birbirine yaklaştırıp arka kapağını birbirine dokundurun. Bunu yapınca gönderim yapacağınız cihazın ekranında “Göndermek İçin Dokunun” yazısı belirecektir. Ekrana dokunduğunuz anda saniyeler içinde istediğiniz belgeler adeta ışınlanmış gibi karşı cihaza aktarılır.

 

NFC Teknolojisi Nerelerde Kullanılır

Büyük ihtimal telefonuzda yüklü olan ancak kendisinden habersiz olduğunuz yeni nesil bir teknolojiden NFC ‘den henüz yeni haberdar oldunuz. Merak etmeyin geç kalmadınız. Zira NFC henüz Türkiye ‘de çok fazla yaygınlaşmamış yeni nesil bir teknoloji. Makalemiz vasıtasıyla kendisiyle tanışıp üst düzey özelliklerini keşfettiniz. Hayatın kolaylaşmasına vesile olduğunu gördünüz.  Bu aşamada kendisinden daha çok faydalanmak için NFC Teknolojisinin Kullanım Alanları ‘nı öğrenmek isteyebilirsiniz.

NFC Teknolojisi Kullanım Alanları

1- Yaşadığınız il için kullandığınız otobüs kartı bakiyenizi öğrenebilir ya da herhangi bir markete gitmenize gerek kalmadan kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

2- Tüm ödeme işlemlerinizi temassız olarak yapabilirsiniz.

3- Otobüs ve benzeri toplu taşıma araçlarında NFC teknolojisinden  faydalanabilirsiniz.

4- NFC etiketli herhangi bir sinema filmi yada tiyatro oyununa ait tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

5- Restoran ve kafelerde NFC teknolojisi kullanarak telefonunuz üzerinden menülere ulaşabilirsiniz.

6- NFC teknolojisi vasıtası ile cihazınızı kimlik , e-pasaport yada ehliyet olarak kullanabilirsiniz.

7- Tüm sağlık bilgileriniz için NFC teknolojisinden faydalanabilirsiniz.

8- NFC teknolojisi ile uyumlu araçlarda telefonunuzu kontak anahtarı olarak kullanabilirsiniz.

9- Şirket bilgisayar ağlarında kişiselleştirilmiş şifreli girişler için kullanabilirsiniz.

 

Bu maddeler çok daha fazla artırılabilir. Zira her alanda kullanımı sağlanıyor olacak. NFC hayatın daha fazla kolaylaşmasını sağlayan yepyeni ve her geçen gün daha da yaygınlaşan bir teknoloji. Dünya genelinde Avrupa ve Amerika ’da yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Yakın zamanda ülkemizde de geniş çaplı olarak kullanılıyor olacak. Tabiki NFC Teknolojisi Hakkındaki Gelişmeler konusunda takipte kalarak en kısa sürede kullanmaya başlayıp üst düzey özelliklerden faydalanabilirsiniz. Zira NFC teknolojisi hayatı son derece kolaylaştıran yapısı ve üst düzey faydaları ile önümüzdeki yıllarda giderek daha fazla gündeme gelecektir. Zira NFC, hem bireysel kullanıcılar hem de firmalar tarafından rahatlıkla kullanılabilecek çok hızlı,  son derece kullanışlı ve oldukça güvenli bir ödeme metodudur. Güvenlik konusunda NFC teknolojisinin bazı eksileri var. Ancak kuşkusuz ilerleyen dönemde bütün eksikleride tamamlanarak dünya genelinde tam randımanlı olarak kullanıma sunulacaktır.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?