Yeni İş Bulma Teknikleri

Yeni İş Bulma Teknikleri


Malum bir pandemi dönemi yaşıyor dünya. Mevcut işinizden gerek pandemi gerekse başka herhangi bir sebeple ayrılmış olabilirsiniz.  Bu durum zor bir sürecin sizi beklediğini düşündürtecektir.  Ancak bu bir hata. Bu dönemde yeni bir iş bulmak kolay değil düşünceleri içine girerek kesinlikle ümitsizliğe kapılmayın. Önce sakin ve soğukkanlı olun.  Bu şekilde hem iş aramanız hem başarılı  sonuç elde etmeniz daha kolay olacaktır. Boğaziçi Enstitü olarak bu süreçte size yardımcı olmak için bir dizi çözüm önerileri sunuyor olacağız. Yeni İş Bulma Teknikleri bu anlamda sizin için ciddi bir rehber niteliğinde olacak.

Planlı Hareket Edin

Makalemizin girişinde sakinlik ve soğukkanlı olmaktan bahsettik. Merak etmeyin eğer akılcı bir strateji belirlerseniz işsiz kalmanız da sizin için eğitici bir tecrübe olacak. Bir hedef belirleyin kendinize. Örneğin hedefiniz  bir ay içinde yeni bir iş bulmak olsun. Çalışma hayatınızda nasıl davranıyorduysanız aynı şekilde planlı ve programlı davranmaya devam edin. Siz hâla çalışıyorsunuz ancak bu defa farklı. Bu defa yeni işbulmak için çalışıyorsunuz.

Kendinizi Analize Tabi Tutun

Tüm bilgi ve becerilerinizi göz önüne getirerek kendi kendiniz üzerinde detaylı bir analiz gerçekleştirin. Kişiliğinizi, bilgi ve becerilerinizi, en uzman olduğunuz konuları detaylı olarak gözden geçirin. İnsan Kaynakları bölümleri personel alımı sırasında bazı kişilik testleri uygulayabiliyor. Bu testler sırasında dışa dönüklük yada içe dönüklük, dengeli olma, insanlarla uyumluluk, sorumluluk alma, yeniliklere açıklık gibi önemli beş adet kişilik kriterine göre test gerçekleştirilir. Sakin ve rahat olun geçebilirsiniz bunu. 

Ayrıca daha önce ayrıldığınız işinizdeki görevinize takılıp kalmayın. Yeni ilgi alanlarınızı gözden geçirin. Başka hangi meslekleri yapmak istersiniz? Hangi işi yaparken daha severek ve zevkli yaparsınız? Zira severek yapılan işte kendinizi daha iyi ifade edebilir aynı zamanda geliştirebilirsiniz. Günümüzde yepyeni iş modelleri var artık. Bunlardan hangisini yapmak istersiniz örneğin? Eğitiminiz olmayabilir hiç üzülmeyin. Zira artık Uzaktan Eğitim Metodu ile istediğiniz alanda yepyeni bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Programlarını İnceleyin

Günümüz teknoloji çağı. Yeniliklere her zaman uyum sağlamak gerekiyor. Zira akıllıca olan budur. Dolayısı ile bundan önceki mesleğiniz her ne olursa olsun orada takılıp kalmayın. Adına uzaktan eğitim dediğimiz, teknoloji destekli yepyeni bir eğitim modeli var önünüzde. Bundan uzun yıllar önce kaliteli bir branş eğitimi almak için önce istediğiniz üniversiteyi kazanmak, en az 4 yıl okumak, bitirip diploma almak gerekiyordu. Tabi bu süreçte harcanan maliyeti göz önüne bile getirmiyoruz. Oysa şimdi böyle zorluklar yok. Teknoloji destekli yeni meslekler var. Bu mesleklerin eğitimini veren kaliteli uzaktan eğitim kurumları var. Üstelik 4 yıl beklemek zorunda değilsiniz. Birkaç ay gibi bir zaman dilimi içinde sertifikanızı alıp uzman olarak yeni işinize başlayabilirsiniz. Dahası yüksek ücretler ödemek zorunda olmayacaksınız.

Örneğin daha önceki mesleğiniz ne olursa olsun, şimdi;

» Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alıp Sosyal Medya Uzmanı olabilirsiniz.

» SEO Eğitimi alıp SEO Uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

» Dijital Pazarlama Eğitimi sonrası Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışabilirsiniz.

» Tıbbi Sekreterlik Eğitimi alarak Tıbbi Sekreter olabilirsiniz

» Psikolog Eğitimi alıp anaokulları ya da kreşlerde göreve başlayabilirsiniz.

Bu maddelerde belirttiğimiz yeni iş modellerinin tamamı günümüzde oldukça fazla talep gören teknolojik meslekler. Profesyonel bir eğitimle yepyeni bir mesleğe ve farklı bir kariyer yolculuğuna adım atıyor olacaksınız.  Alacağınız her bir eğitim kendinize yapacağınız en iyi yatırım olacaktır kuşkusuz.  Ancak şuda var, tabiki bütün bu ve benzeri eğitimler sonrası gidip bir firmada çalışmak zorunda değilsiniz. Karar sizin. Yukarıdaki eğitimlere ek olarak alacağınız Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi sonrası profesyonel bir girişimci sıfatıyla kendi işinizi kurup bu modelde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kaliteli Bir CV Hazırlayın

Eğer kariyerinizi kendi işinizi kurarak değilde başka firmalar üzerinde sürdürmeye devam etmek niyetindeyseniz çok kaliteli bir CV oluşturmak atacağınız diğer adımlardan biri. CV’niz size özel kariyer belgenizdir. Klasik, herkesin oluşturduğu gibi değil dikkat çekecek ve farklılığınızı sergileyecek özellikte oluşturulmalı. CV nizin Eğitim ve sertifika bölümünün doluluk oranı sizi bir basamak yukarı taşıyacaktır.

Örneğin Uzaktan Eğitim metodu ile alacağınız uzmanlık eğitimlerinin bu bölümde yer alması, sertifikalarınızın CV nize ek olarak sunulması size oldukça farklı bir bakış yöneltecektir.  Bunun haricinde diğer iş deneyimi,  tecrübe ve birikim, yetkinlik, elde edilen başarılar gibi bilgilerinizi oldukça kısa, öz ancak tüm bilgileri verir nitelikteki cümlelerle oluşturmalısınız.

Çalışma hayatınız dışında gönüllük esasına dayalı hizmet, vakıf dernek üyelikleri, sosyal faaliyetleriniz gibi etkinlikleriniz varsa bunlarıda kısaca belirtin. Size dair tüm detayların yer alması CV nizi profesyonel seviyeye çekmek adına oldukça önemli. Ayrıca çok önemli bir detay olarak şunu belirtmekte fayda var, eleman siteleri yada e-posta vasıtası ile yaptığınız iş başvurularında mutlaka ön yazı hazırlayıp gönderin. Bu ön yazı çok uzun olmamak kaydıyla kısa ancak etkin ifadelerle oluşturulmuş hedefe yönelik bir ok gibi olmalı. Unutmayın yöneticilerin çoğu CV den önce mutlaka ön yazıyı okuyor.

Sosyal Medyayı Akılcı Kullanın

Bu aslında genel çoğunluk tarafından göz ardı edilen ancak gerçekte çok önemli bir detay. Zira tam iş anlaşması yapacakken daha önce yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları sebebiyle başvurusu kabul edilmeyen binlerce aday var.  Dolayısı ile sosyal medya profilinizde yaptığınız paylaşımların çizginizi yansıtır tarzda olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Kaliteli, akılcı, örneğin sorunlara yönelik çözüm önerileri sunan, çevreye duyarlı, sağlığa ve toplum düzenine duyarlı paylaşımlar size olumlu olarak geri dönecektir.  Bunun aksini düşünmek bile istemezsiniz. Zira yukarıdaki örnekte olduğu gibi seviyesiz paylaşımları sebebiyle iş akdi feshedilip mevcut işinden, üstelik tazminat hakkı dahi iptal edilerek uzaklaştırılan kişilerin varlığınıda belirtmiş olalım.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?