Yeni Bir Meslek Öğrenmek İçin Geçerli 4 Neden
2020

Yeni Bir Meslek Öğrenmek İçin Geçerli 4 Neden


Özellikle içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, yıllardır sürdürdüğü kariyer hedefini noktalayıp başka bir sektörde yepyeni bir meslekle iş hayatına devam eden insanlarla sizde karşılaşmışsınızdır. Büyük bir holdingde yıllardır muhasebe ve finans görevi yürüten birinin kısa sürede kariyerini sonlandırıp bir Web Tasarım Ajansı  açması yada işinde başarılı bir aşçının uzun yıllar sonra Pazarlama Müdürü olarak karşınıza çıkması sizide şaşırtmış olabilir.

Aslında şaşıracak bir şey yok. Bu gayet normal. Konunun detaylarına girdiğimizde sizde bunun böyle olduğunu net olarak anlıyor olacaksınız.  Ancak bu aşamada biz yinede zihinlerdeki merakı tetiklemek için soralım. Zira merak öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Neden böyle oluyor? Neden insanlar uzmanı olduğu işleri bırakıp hiçbir tecrübesi olmadığı yepyeni sektörlerde farklı bir meslekle çalışmaya başlıyor? Hatta örneğin tıp fakültesini okuyan biri neden sonra vazgeçip üniversite hayatını bile bırakarak bambaşka bir alanda iş hayatına atılıyor?

Tabiki bunun bilinenler haricinde farklı bir çok nedenide olabilir. Ancak biz en belirgin ve etkili aynı zamanda tüm kariyer çizgisini değiştiren  Yeni Bir Meslek Öğrenmek İçin Geçerli 4 Neden  hangileri bunları detaylı olarak inceleyeyeceğiz. Bu makalede ayrıca;

»  Yeni meslek edinmek

»  Sıfırdan meslek sahibi olmak

»  30 yaşında hangi meslek yapılır

»  Yaşın önemli olmadığı meslekler

»  40 yaşından sonra öğrenilecek meslekler

»  35 yaşından sonra hangi meslek yapılır

»  40'yaşından sonra meslek değiştirmek

»  Geç yaşında meslek sahibi olmak

»  Son yıllarda ortaya çıkan meslekler nelerdir?

»  Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan meslekler nelerdir?

»  Türkiyede hangi mesleklere ihtiyaç var?

»  Hangi meslek daha çok para kazandırır?

sorularının cevaplarınıda ana çerçevede almış ve vurgulamak istediğimiz mantığı net olarak anlamış olacaksınız. 

 

Yeni Meslek Öğrenmek İçin Geçerli 4 Neden

1 - ) Çocukluktan İtibaren Yanlış Yönlendirme

2 - ) Yeni Nesil Mesleklerin Daha Kazançlı Olması

3 - ) Kişinin Mevcut İşinden Sıkılması ve Stres

4 - ) İşsiz Kalma İhtimali ve İşsizlik Problemi

 

1 - ) Çocukluktan İtibaren Yanlış Yönlendirme

Kişi ortaokul yıllarından itibaren hangi meslek için yönlendiriliyorsa o alanda eğitim alması sağlanır. Son olarak üniversitede ilgili bölümü kazanır, bitirir ve nihayet eğitimini aldığı mesleki kariyeri için iş hayatına atılır. Buraya kadar çok iyi.  Artık öğrenim hayatı bitmiş ve yıllardır ailece hayali kurulan mesleğinde görevine başlamıştır. İşte sorun tamda burada başlar. Çalışma hayatı ona keyif vermemektedir. Bu keyifsiz tempo her gün giderek daha çok artan bir şekilde rahatsız eder.

Neden böyle olduğunu düşünürken sorunun eğitimini aldığı meslek olduğunu, aslında bu mesleği sevmediğini bizzat kendisi tespit eder. Ancak eğer yaş 35 yada daha üzeri olduysa adeta her gün işkence yaşadığı bu mesleği terk etmek yeni bir başlangıç yapmak, maddi ve manevi açıdan oldukça zor gelecektir.  İşte yeni bir meslek seçmek için geçerli nedenlerden biri.  

Mesleğinizi sevmiyorsanız mutlaka değiştirmelisiniz. Hatta bu gruptaki kişilere özellikle şunu hatırlatalım. Asla yeni bir meslek öğrenek zor değil.  Hatta geçte değil. 60 yaşında bile olsanız yepyeni bir meslek öğrenip çalışma hayatınıza oradan devam edebilirsiniz. Zira artık teknolojinin adeta zirve yaptığı bir dönemdeyiz. Bunun için mesleki eğitiminizi bile evinizin konforunda uzaktan eğitim metodu ile alabiliryorsunuz.

 

2 - ) Yeni Nesil Mesleklerin Daha Kazançlı Olması

Özellikle son birkaç yılda web teknolojileri ve onunla ilintili yeni nesil dijital mesleklerin süratle yayılması ve popüler olması, bu meslekte çalışanların konforlu ve yüksek gelirli yaşamları dikkatleri dijital mesleklere yöneltti. Dahası yıllar öncesinin geleneksel alışkanlıklarına oranla artık meslekler ve para kazanma stratejileri de tamamen değişiyor.

Yeni web teknolojilerinin her sektördeki şirketlerin bir numaralı tercihi olması, internet vasıtası ile dünya çapında bireysel çalışmalarla yüksek kazançlar sağlanması, dijital teknolojinin farklı kollarından üst düzey gelir elde edebilme imkânı tüm iş hayatında etkin oldu.  Böylece herhangi bir şirkette mesai sistemi ile çalışarak para kazanmak yerine, dijital teknolojiler vasıtasıyla para kazanmak, kariyerini bu yönde sürdürmek daha cazip duruma geldi.

İşte meslek değiştirmek için çok etkili bir neden daha. Günümüz genç kuşağının en çok tartıştığı ve sorduğu soru: “Örneğin Sosyal Medya Uzmanı olup  home ofis çalışma modeliyle daha az mesai harcayarak daha çok para kazanmak varken neden şirkette her gün sabah 8 akşam 19  yoğun bir şekilde çalışıp, kısıtlı bir özgürlükle, daha az kazanayım?  Kuşkusuz haklılar. Artık hiçbir şey bundan 20 yıl önceki gibi değil. Herşey elimizin altında hizmetimize hazır bekliyor. Hatta eğitim modelleri bile. Sevdiğiniz bir mesleğin eğitimini almak ve yepyeni bir meslekle iş hayatına kaldığınız yerden devam etmek çok kolay.

 

3 - ) Kişinin Mevcut İşinden Sıkılması ve Stres

Yoğun iş hayatına birde metropol şehir ortamının gürültü kirliliğini ekleyin. Yetmedi. Aynı zamanda çalıştığınız şirkette yoğun stres altında olduğunuzu düşünün.  Tamam. Peki aşırı stresin sebep olduğu depresyon haline işyerindeki yöneticilerle yaşadığınız problemleri dahil edin. Ortaya adeta zamana yayılan kesintisiz bir işkence modeli çıktı değilmi?.

Kuşkusuz bu durumda her gün işe gitmek sizin için adeta bir eziyet halini alacaktır. Ancak şunu belirtelim bunu yaşamak durumunda değilsiniz. Kaldı ki mutlaka sizde iş değiştirmek hatta köklü bir değişiklik yaparak yeni ve daha kolay bir meslekle çalışma hayatınıza devam etmek gibi bir alternatifi düşündünüz. Düşünmediyseniz şimdi tam vakti.  Unutmayın kaç yaşında olursanız olun günümüz teknoloji çağında uzaktan eğitim konforunda yeni bir meslek öğrenebilirsiniz

.

4 - ) İşsiz Kalma İhtimali ve İşsizlik Problemi

Yeni bir iş aramak için işsiz kalmanız gerekiyor şeklinde yazılı bir kural yok. Bu ihtimale karşı şimdiden hazırlığınızı yapabilirsiniz. Bu oldukça akılcı bir davranış olacaktır. Hatta daha ileri bir seviye uygulayıp yepyeni bir yada birkaç meslek öğrenebilirsiniz. Neden?. Mevcut işinizden herhangi bir sebeple ayrılmak yada çıkarılmak durumunda kaldığınızda kısıtlı bir iş arama süreci yaşamamak için tabiki. İşsiz kalma ihtimali yada doğrudan işsiz kalma durumu yeni bir meslek öğrenmek için başlı başına bir nedendir.  

Örneğin kitlesel bir durum olan şu pandemi sürecinde bir sürpriz yaşayıp işinize son verildiğini öğrenebilirsiniz. Bunun sizi ciddi anlamda üzmemesi, hatta hiç etkilememesi için şimdiden başlamak iyi bir strateji. Üstelik yeni meslek öğrenmek için yaş kriteri yok. Eğitim sorunuda yok. Bütün bu sorunlar bundan yıllar öncesine ait. Şimdi uzaktan eğitim metodu ile evinizin konforundan hiç uzaklaşmadan yeni ve teknoloji odaklı meslekler öğrenmek hem maddi açıdan hem zaman açısından oldukça kolay.

Kabul edelim ki şu anda herhangi bir şirkette muhasebe departmanında çalışıyorsunuz. Bu demektir ki muhasebe konusunda bilgili ve deneyimlisiniz. Hâla çalışmaya devam ederken uzaktan eğitim metodu ile Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alabilirsiniz.  Peki başka?. Yine mesela Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi alabilirsiniz. Oldumu elinizde iki adet  çok etkili uzmanlık sertifikası?.

Şimdi bu durumda muhasebe departmanındaki işinizden herhangi bir sebeple örneğin pandemi sebebiyle küçülmeye giden şirket politikası sebebiyle uzaklaştırıldığınızı düşünün. Bu sizi çok fazla etkilemeyecektir. Elinizde 3 adet meslekle çok geniş bir alana yayılmış bir iş arama potansiyeliniz var. CV nize ekleyeceğiniz Dijital Pazarlama Uzmanlığı ve Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikaları sizi başvurularınızda ön sıraya oturtacaktır.

 

Sonuç

Yeni bir meslek öğrenmek için aslında herhangi bir nedene bağlı değilsiniz ancak yukarıda detaylı olarak anlattığımız nedenler birer tetikleyici rolünde. Yani çaresizde değilsiniz. Ayrıca özellikle tekrar vurgulayalım, günümüz teknoloji çağında yeni bir meslek öğrenmek için yaş kesinlikle sorun değil. İster 30 yaşında ister 40 yaşında isterseniz 60 yaşında birkaç ay içinde rahatlıkla yepyeni bir meslek öğrenip iş hayatınıza entegre edebilirsiniz. Uzaktan Eğitim Metodu var. Bu metodla uzman eğitmenler gözetiminde sunulan üst düzey Yeni Nesil Teknolojik Meslekler var. Sizde de yeni bir meslek öğrenme isteği varsa hiç beklemeyin.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}