Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Yaşlı Bakım Uzmanlığı Nedir? Yaşlı Bakım Uzmanları Ne İş Yapar?

Yaşlı Bakım Uzmanlığı Nedir? Yaşlı Bakım Uzmanları Ne İş Yapar?


Yaşlı bakım uzmanları birçok kurumda ihtiyaç duyulan kişilerdir. Yaşlılarla ilgilenen bu kişilerin yaptıkları iş yaşlı bakım uzmanlığı olarak anılır. Ancak yaşlı bakım uzmanlığının içeriği ve bu uzmanların yaptıkları işler hakkında bilgi eksikliği vardır. Bu bilgi eksikliğini gidermek ve yaşlı bakım uzmanlığı yapmayı düşünenlerin akıllarındaki soruları cevaplamak adına meslek hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yaşlı Bakım Uzmanlığı Nedir?

Yaşlı bakım uzmanlığı isminden de anlaşılacağı gibi yaşlıların bakımları ile ilgilenen bir meslek dalıdır. Bu mesleğe sahip olan kişiler çalıştıkları yerde yaşayan veya misafir bulunan yaşlıların ihtiyaçlarını gidermekle yükümlüdürler. Yaşlıların temizlikleri, yemek düzenleri ve diğer işlemleri yerine getirmek yaşlı bakım uzmanlarının görevleri arasındadır. Ayrıca yaşlı bakımında uzman olan kişiler doktorlar tarafından verilen programların yaşlılar tarafından yerine getirilmesine yardımcı olan kişilerdir.

Yaşlı Bakım Uzmanı Ne İş Yapar?

Devlet kurumları veya özel kuruluşlarda çalışan yaşlı bakım uzmanları yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Onların ihtiyaçlarını karşılamak içinde farklı işleri yapabilirler. Yaşlı bakım uzmanlarının yaptığı işler arasında yaşlılarla iletişim kurmak yer alır. Yaşlılarla iletişim kuran bu uzmanların onların ihtiyaçlarının ne olduğunu anlamaya çalışırlar.

Yaşlıların yaşadıkları sağlık sorunlarına karşılık duydukları ihtiyaçları onlar için kolaylaştırırlar. Yaşlı bakım uzmanlarının yaptıkları işler arasında yaşlıların temizlikleri ve bakımları da yer alır. Kendi temizliğini kendisi yapamayacak durumda olan yaşlıların temizliğini yaparlar. Ayrıca yaşlı bakım uzmanları yaşlıların morallerini düzeltmek ve onların kendilerini mutlu hissetmeleri adına çalışırlar.

Bunun dışında yaşlı bakım uzmanları çalıştıkları yerde bulunan yaşlıların ilaç takiplerini ve beslenme düzenlerini kontrol ederek gerekli durumlarda doktorlarına iletirler. Ayrıca uzmanlar yaşlıların sosyal hayatlarının canlı olmasını ve çeşitli aktivitelere katılmalarını sağlar. Bunların yanı sıra yaşlı bakım uzmanlarının yaşlıların kaldığı alanda onların zarar vereceği eşya ve aletlerin takibini yapması gerekir.

Özellikle kendine zarar verme ihtimali olan kişilerin odalarının bu eşyalardan temizlenmesi gerekir. Yaşlı bakım uzmanları yaşlıların bakımlarını yapmalarına yardım etmenin yanı sıra kendi bakımını yapamayacak olan ve yatağa bağlı kişilerinde gerekli ihtiyaçlarını karşılar. Bu kişilerin yaptıkları işler arasında bakımını yaptıkları yaşlıların aileleriyle iletişime geçmek ve aileleri yaşlıların sağlık durumları hakkında bilgilendirmek de vardır.

Nasıl Yaşlı Bakım Uzmanı Olunur?

Yaşlı bakım uzmanı olarak kurumlarda ve hastanelerde çalışmak isteyenlerin bu mesleği yapacak bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekir. Üniversite eğitimi almak isteyenler üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarında verilen yaşlı bakım uzmanlığı eğitimini alabilirler. Farklı bölümlerden mezun olan kişilerde yaşlı bakım uzmanlarının yetişmesi amacıyla verilen sertifika programlarından faydalanabilirler.

Bu kurslar arasında Boğaziçi Enstitüsü’nün vermekte olduğu Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Kursu tercih edilebilir. Bu eğitim online olarak verilir ve eğitimi başarıyla bitirenler 560 saat ders aldıklarını gösteren bir sertifikaya sahip olurlar. Bu sertifika sayesinde de çeşitli sağlık kuruluşlarına ve bakım evlerine yaşlı bakımı için başvurabilirler.

Yaşlı Bakımında İş İmkanları Nelerdir?

Yaşlı bakım uzmanlığı eğitimi üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarında örgün eğitimle veya akademiler tarafından istihdam sağlamak amacıyla verilen sertifika programlarıyla alınabilir. Diploma veya sertifika sayesinde yaşlı bakımı uzmanı olan kişiler farklı iş imkanlarını elde ederler.

Yaşlı bakımı üzerinde eğitimleri olan kişilerin yararlanabilecekleri iş imkanları şunlardır;

 • Hastaneler
 • Huzurevleri
 • Bakım evleri
 • Aile sağlığı merkezleri
 • Klinikler
 • Rehabilitasyon merkezler

Yaşlı bakım eğitimi alan uzmanlar bu iş imkanlarının yanı sıra evler için bakım hizmeti de verebilirler. Bakıma muhtaç yakınları olan kişiler bu uzmanlardan yardım isteyerek onların bakım ihtiyacının karşılanmasını talep edebilirler. Yaşlı bakımı alanında uzmanlık kazanan kişilerin çalışma saatleri de çalıştıkları yere bağlı olarak değişebilir.

Yaşlı Bakım Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Mesleklerin genelinde olduğu gibi yaşlı bakım uzmanlığı mesleğine sahip olan kişilerinde aylık maaşları çalıştıkları yere göre değişiklik gösterir. Özellikle kamu ve özel kuruluşlarda çalışmaları aldıkları maaşlarda büyük farklılıklar olmasını sağlar.

Özel kuruluşlarda yaşlı bakım uzmanlığı yapan kişilerin maaşları 2000-3000 arasında olurken kamuda çalışanların maaşları ise döner sermayelerin etkisiyle 3000-4000 arasında olur.

Ayrıca çalışılan yere bağlı olarak yaşlı bakım uzmanlarının almış oldukları maaşların 5000 üzerinde olduğu görülmüştür. Bunda uzmanların sahip oldukları tecrübe ve deneyimin de etkisi vardır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?