Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam Koçu Nedir?


Yaşam koçluğu son yılların en gözde mesleklerinden biri haline gelmeye başladı . Bu meslek çeşitli meslek gruplarıyla karıştırılıyor. Özellikle belirtmek lazım ki yaşam koçluğu hastalarla ilgilenmez. Hastalık bedenen ya da zihnen olabilir ancak bu yaşam koçluğunun görevleri arasında yoktur. Bir danışmanlık gibi de algılanmamalıdır.

Mesleğinde yeterliliği sağlamış yaşam koçu, danışanının yaşam tarzında memnun olmadığı durumları düzeltmeye, yaşam kalitesini arttırmaya çalışır. Danışanlarının hedeflerine varmasında rehberlik eder ve bu süreçteki zorlukları aşmada arkadaşlık eder.

yasam-kocu-nedir

En kritik görevlerinden bir tanesi de mantıklı hedefler belirlemede yardımcı olmaktır. İnsanlar bazen çok düşük ya da çok yüksek hedefler belirler. Yaşam koçu danışanlarının ulaşabilecekleri hedefleri belirler ve danışanlarına aktarır. Ardından danışanlar bu hedeflere yürürken, hedeflerine ulaşma yolundaki motivasyon eksikliklerini giderir. Sonrasında yeni hedefler belirlemede ve ulaşmada tekrar bir yol haritası belirlemesini sağlar.

Koçluk mesleği icra eden kişiler genellikle danışanlarının kişisel gelişimi ve kariyer planlaması üzerinde yoğunlaşır. Bu alanlarda danışmaya ihtiyacı olan kişilere yardım eder. Yaşam koçları öncelikle danışanını çok iyi dinler ve isteklerini belirler. Ardından bu yolda uygulanması gereken planların haritasını çıkartır.

Potansiyelimizin en üst seviyesine sahip olmak her insanın en büyük hedeflerindendir. Mutlaka daha gidilecek yol vardır ama bunları bazen tek başımıza göremeyiz ve potansiyelimizin altında kalırız. Yaşam koçları işte tam burada devreye girer. Eğer bu eksikliğimizin farkına varır ve bir yaşam koçuna danışırsak. Bize bu yolda bir planlama çıkaracaktır.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam koçluğu mesleği son yılların en gözde mesleği haline geldi ve nasıl yaşam koçu olurum sorusu çok büyük önem kazandı. Yaşam koçu olabilmek için öncelikle tavsiye edilen üniversite mezunu olmak. Bu kesin bir şart değildir. Üniversite mezunu olmadan da yapılabiliyor. Zira yaşam koçluğu bölümü diye bir bölümde bulunmuyor.

Ancak bu mesleği gerçekten yapacaksanız şuna emin olun, rakipleriniz genelde üniversite mezunu, hatta akademi yapmış kişiler olacaktır. O yüzden ilk tavsiye üniversite mezunu olmak. Yaşam koçluğunun üniversitede bölümü yok ancak eğitim almanız şart. Bununla ilgili özel kurslar ve yaşam koçluğu eğitimleri bulunuyor.

Bu eğitimlerden şu dönemde en çok tercih edilenleri ise online yaşam koçu eğitimleri. Zaten yoğun bir hayatınız varsa, online yaşam koçu eğitimlerine katılarak hem koçluk eğitimi almış olursunuz hem de zamandan kazanırsınız.

En önemli unsurlardan biri de sertifika. Bu mesleğin bir üniversite diploması olmadığı için en yetkin belge, sertifikalar olacaktır. Herhangi bir yaşam koçluğu sertifika programına kayıt olarak bu sertifikayı elde ederseniz mesleğe güçlü bir giriş yaparsınız. Bir başka önemli mevzu ise seminerler. Eğer bu meslekte ciddiyseniz kendinizi geliştirmeniz lazım. Bunun en kolay yolu ise seminerlere katılarak spesifik konularda hakimiyet sağlamaktır.

Yaşam koçluğu sertifikası aldıktan ve bu konularda hakimiyet sağladıktan sonra kendinize bir vizyon oluşturmanız lazım. Bu meslek şu sıralar çok popüler olduğu için yaşam koçları da fazlalaştı haliyle. İnsanlar size farkınız ne diye sorduklarında mantıklı cevap verebilmeniz lazım. Kendinize has yöntemler oluşturmanız lazım.

Koçluk sertifikası, Vizyon ve yöntem meselesini de hallettikten sonra artık mesleğe adım atabilirsiniz. Bu anlatılanların hepsini yaptıysanız ve hala kendinizi geliştirme güdünüz hareket halindeyse doğru yoldasınız. Siz zaten bu meslek için doğmuşsunuz.

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam koçu ne iş yapar? Sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Danışanlarına, en üst seviye potansiyellerine ulaşması için işe yarayacak mantıklı hedefleri belirlemede yardımcı olur. Ardından bu hedeflere giderken motivasyon kaynakları bulmalarını sağlar ve danışanlarına rehberlik eder.

Koçluk genellikle kişisel gelişim ve kariyer planlamasında yardımcı olan meslektir. Bir yol haritası çıkartır ve kişisel gelişiminizi en üst seviyeye taşımaya çalışır. Kariyeriniz için mantıklı hedefler bulur ve onlara ulaşmanızı sağlar.

Yaşam koçu öncelikle danışanını çok iyi analiz etmelidir. Düşünme tarzını anlamalı, motivasyon kaynaklarını bulmalıdır. Bu analizleri yerine getirdikten sonra, danışanının standartların üstünde ve motive olmuş bir şekilde yaşamasına yardımcı olur.

Meslek standartları gereği, yaşam koçluğu bir terapi değildir ve kesinlikle karıştırılmamalıdır. Yaşam koçunun zihinsel rahatsızlıklarla işi yoktur. Koçlar danışanlarının bir nevi yol arkadaşıdır ve bu yolda iyi sonuçlar elde etmesi için yardımcı olur. Danışanının yaşam tarzında memnun olmadığı şeyleri değiştirmesini sağlar. Bazen bu memnuniyetsizliğin farkında olunmayabilir. Yani bazı durumlarda sebebini bilmediğimiz halde mutsuz olabiliriz. Yaşam koçu bu mutsuzluğun kaynağını bulmada yardımcı olur ve değişimde önerilerde bulunur.

Koçluk süreçlerinin iyi gitmesinin en iyi yolu motivasyondur. Koçlar danışanını daima motive eder ve ona yapabileceklerini göstermeye çalışır. Her seansta danışanının sağlam ve güçlü bir motivasyonla ayrılmasını sağlar.

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Yaşam koçu olabilmek için bir üniversiteden mezun olma zorunluluğu yoktur. Zira ülkemizde yaşam koçluğu adında bir bölümü olan üniversitede yoktur. Yapmanız gereken bir sertifika programından, yaşam koçluğu sertifikası edinmektir. Eğitim sonrasında kendinizi daha da geliştirmek istiyorsanız, düzenlenen seminerlere katılabilirsiniz. Bunlar dışında herhangi bir üniversite zorunluluğu aranmaz ama yine de üniversite mezunu olmak meslekte ilerlemenizde yardımcı olacaktır. Çünkü mesleğe adım attığınız zaman rakipleriniz genellikle üniversite mezunu olacaktır.

Koçluk eğitimleri alarak kendinizi bu alanda geliştirdikten sonra mesleğe giriş yapabilirsiniz. Burada önemli olan konu ise iyi bir eğitim almaktır. Eğer eğitiminizi tam tamamlamaz ya da iyi bir eğitim almazsanız mesleki kariyeriniz iyi yerlere varmayacaktır. Onun için eğitim almadan evvel iyi bir araştırma yapılmalı ve iyi bir yer seçilmelidir.

Eğitim içerikleri ise yazıda genel anlamda bahsettiğimiz konuları barındırır. Eğitim aldığınız yer size koçluğun sırlarını anlatarak analiz yeteneğinizi kuvvetlendirmenizi sağlar. Danışanlarınıza karşı alacağınız tutumları ve göstereceğiniz yolları bulabilmenizi sağlayacak bilgiler verir. Bu konuda da yine eğitim alınan yerin önemi ortaya çıkıyor. Kötü eğitim ve eğitim içerikleri, sizi daha mesleğe başlamadan ekarte eder ve hayallerinizin önünü tıkar. Onun için mutlaka eğitim alacağınız kurumun eğitim içeriklerini de gözden geçirin. Yeterli içerik barındırmayan kursları tercih etmemeniz gerekir.

Eğitim alma süreci iyice araştırılması gereken bir konu. Kararınız yaşam koçu olmaksa şimdiden eğitim kurumlarını araştırmaya başlamanız gerekiyor. Burada yapılacak iyi şeylerden biri de üniversitelerin uzaktan eğitim birimlerindeki bölümleri araştırmanız. Sizi mesleki alanda geliştirecek alanların eğitimini almanız, mesleki başarınızı daha kolay sağlamanıza yarayacaktır. Uzaktan eğitim sayesinde hem zamandan tasarruf edeceksiniz hem de mesleğe başlamadan önemli bilgiler edineceksiniz.

Online Yaşam Koçu Eğitimi

Son dönemde yaşadığımız olaylar bizleri online olan her şeye daha da yakınlaştırdı. Yaşam koçluğu alanında da online eğitimler giderek artmakta. Yaşam koçu olmak istiyorsunuz ama hali hazırda bir mesleğiniz var zaten çok mu yoğunsunuz? Yaşam koçluğu eğitimini mesleğinizi bırakmadan mı almak istiyorsunuz? O zaman online eğitimler tam size göre. Akşam işten döndükten sonra evinizde otururken de yaşam koçluğu eğitimi alabilirsiniz. Böylelikle hayallerinize bir adım daha yaklaşırken maddi kaynağınızı sağlayan işinizi de bırakmamış olursunuz.

Şu son dönemde gördük ki online eğitimler yüz yüze kadar olmasa da onu aratmayacak türden. Artık her türlü eğitimi online üzerinden alabiliyoruz. Buna yaşam koçluğu eğitimi de dâhil. Bu eğitimlerin online olması bize birkaç şeyi aynı anda yapma olasılığı sağlıyor. Eskiden yaşam koçu olabilmek için kursa ayırmamız gereken zamanı mecburen başka şeylerden keserek hallediyorduk. Ancak şimdi online eğitimler sayesinde aynı anda birkaç işi yapabiliyoruz.

Yaşam Koçu Nerelerde Çalışabilir?

Yaşam koçları oldukça farklı alanlarda çalışabilir. Ancak şu vazgeçilmez bir gerçektir. Yaşam koçları herhangi bir memuriyet edinemez ve özel sektörde bireysel çalışır. Danışanları her türlü alanda olabilir ve çok çeşitlilik gösterir.

Yaşam Koçu Maaşları

Bireysel bir çalışma şekli olduğu için net bir maaş söylemek hata olur. Aslında yaşam koçları niteliği doğrultusunda kendi maaşlarını belirler. Bir yaşam koçu iyi bir niteliğe sahipse çok para kazanabilir ancak yetersiz ve donanımsız ise hiç kazanamaya da bilir. En bilinen yöntemlerden biri de yaşam koçlarının kendilerine bir reklam oluşturmalarıdır.

Genellikle mesleğe yeni başlayan yaşam koçları ücretsiz yaşam koçluğu hizmeti vererek reklam oluşturmaya çalışır. Bu oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü ücretsiz verdiği yaşam koçluğu hizmetinde başarılı olursa, danışanının birinci ağızdan yaptığı reklam çok etkili olacaktır. Daha sonra ücretli koçluklar yapılmaya başlanabilir. Burada önemli olan ölçüt niteliktir. Ne kadar çok nitelikli iş çıkartırsanız vereceğiniz yaşam koçu hizmetinin ücreti de o kadar artacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}