Yaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur?
2020

Yaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur?


Birçok alanda yardıma ihtiyacımızın olduğu aşikar.
Son zamanların en favori mesleği olan yaşam koçu; profesyonel bir eğitim sonrasında danışanları ile birlikte iş veya kariyer planlaması için yardımcı olan kişidir. Bu bağlamda kişilerin hedeflerini net şekilde belirler ve sağlıklı bir şekilde yol kaydetmesini sağlar.

yasam-kocu-nedir

Yaşam koçluğu bazen psikolog gibi düşünülse de ondan farklıdır. Bir psikolog kişilerin psikolojik sorunları üzerinde çalışma yapar. Ancak yaşam koçu ulaşmak istediği hedeflere doğru şekilde belirlemenize ve onlara ulaşmanıza olanak sağlar. Yani yaşam koçu kişinin terapisti ya da psikoloğu değildir. Bu meslek gruplarıyla yakın ilişkide gibi gözükse de tek benzerlik yanı yönlendirme konusunda olabilir. İnsanlarla iletişim yeteneği gelişmiş olan kişilerin bu mesleğe daha yakın olduğu biliniyor.

Üniversitelerde bu meslekle ilgili herhangi bir bölüm olmamasından dolayı yaşam koçu olmak için özel kurumlar tarafından eğitimini tamamlayıp sertifika almanız gerekiyor. İsterseniz internet üzerinden hizmet verebilir, isterseniz de kendinize bir yaşam koçluğu şubesi açarak da danışanlarınızla iletişimde kalabilirsiniz.

Ancak sadece sertifika almak iyi bir yaşam koçu olmanıza yeterli gelmeyecek. Aynı zamanda belirli kriterlerin sizde bulunuyor olması gerekir. Yaşam koçu nasıl olunur? Sorusunun yanıtı kişinin bu kriterlere sahip olmasından geçiyor. Geleceğe dönük planlar yapabilen ve danışanının bu hedefe ulaşmasını sağlayabilecek yeteneğe sahip olması başlıca özelliklerindendir.

 

    Yaşam Koçu Kime Denir?

Yaşam koçu, danışanını dikkatli şekilde dinledikten sonra ileriye yönelik hedef ve beklentileri ile alakalı net bilgiler alarak geleceğine dair bir plan yapar. Ayrıca iyi bir yaşam koçu konulan hedeflerinin uygulanmasında önemli düzeyde motivasyon kaynağı olur. Yaşam koçları kişilerin gelişimleri yanı sıra bazen de iş yaşamında ulaşmak istedikleri hedefleri destekler.

Yaşam koçu olarak danışanın şu anki bulunduğu ancak istemediği durumdan daha ileriye taşınması ve hayatının birçok alanında başarı sağlamasına yardımcı olur. Hayatımızı değiştirmek çoğu zaman zor gelir. İster öğrenci ister ev hanımı isterseniz de geliri yüksek bir iş adamı olun. Hayatınızın yolunda gitmediğini düşündüğünüz anda mutluluk sizden hızla uzaklaşır.

Eski motivasyonunuzu elde tutmak için değişime direnç göstermekten vazgeçerek yanında rahat hissettiğiniz bir yaşam koçuna hedeflerinizi ve hayattan beklentilerinizi danışabilirsiniz. Yaşam koçu nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizinle paylaşacaktır. Yaşama direnç göstermek yerine motivasyonunuzu zirveye çıkartarak yeni hayatınızın tadını çıkartabilirsiniz.

 

    Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Şu anki mesleklerinden memnun olmayan birçok kişi olabilir. Hayatın uzunca bir bölümünün iş yaşamında geçebildiği düşünülünce motive olabileceği bir işe sahip olmak istenir.  Kendinizi geliştirme noktasında büyük yarar sağlayacak bir meslek olan yaşam koçluğu içinizdeki potansiyelin farkında olarak geleceğinizi şekillendirmenizi sağlar.

Peki, yaşam koçu nasıl olunur;

Üniversitelerde bu meslek dalına ait bir bölüm henüz açılmamıştır. Bu nedenle yaşam koçluğu sertifikaları veren kurumlara başvurarak gerekli dersleri almalısınız. Daha sonra yapılacak olan sınavla birlikte geçerli not alırsanız yaşam koçluğu sertifikanızı almaya hak kazanırsınız. Yaşam koçluğu eğitimi sertifikayı aldığınızda tamamlanıyor.

 

    Yaşam Koçu Ne İş Yapar?

Yaşam koçluğu şimdilerde ve geleceğin en favori meslekleri arasında yer alıyor. Yaşam koçları kendilerinin kişisel gelişimini tamamlamakla birlikte danışmanlarının kişisel gelişimlerinde de önemli bir yer tutar. Danışanların durumlarına uygun programlar hazırlayarak uyulması ile birlikte kişinin hayatında önemli değişikliklere ve beklentisinin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Sosyal ilişkilerinde zayıf veya uzak kalmak isteyen kişilerin hayatına dokunarak onların hedef ve beklentilerini dinleyerek ileriye taşımada etkili kişilerdir. Aynı zamanda bu durumun iş veya aile yaşamına etkilemesinin önüne geçerek sağlıklı bir şekilde hedeflerine ulaşması sağlanır. Yaşam koçları birçok alanda size yardımcı olabilir. Bunlar arasında iş yaşamında, öğrenci koçluğu veya genel olarak hayatınızda ilgili yardımlar alabilirsiniz. İş yaşamınızda yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir.

yasam-kocu-ne-is-yapar

 

Yaşam koçunuz size belirttiğiniz sorunlar hakkında beklentiniz ölçüsünde bir plan yaparak çalışmanızı o yöne doğru değiştirmenize yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz ve ileride güzel bir üniversiteye gitmek istiyorsanız eğitim koçundan yardım alarak günlük ve aylık ders çalışma planlarıyla ilerlemenizi kaydedebilirsiniz.

Mutsuz ve sosyal alanlardan uzak birisi olmaktan sıkılmış veya hayatınıza renk katmak isteyip bunu yeterli şekilde tamamlayamıyor iseniz sizler de anlaşabileceğiniz bir yaşam koçu ile iletişime geçerek hayatınızı daha yaşanılır hale getirebilirsiniz. Kaliteli bir yaşama sahip olmak herkesin hakkıdır. Değişim bazen insanları korkutsa da bunu kabul edip hayatınızı sonsuza kadar mutlu sürdürmek elinizde.

 

    Yaşam Koçunda Aranan Kriterler

Yaşam koçluğu birçok kişi tarafından yapılmak istense de bir yaşam koçunun belirli kriterlere sahip olması gerekir. Yaşam koçluğu sertifikası almış olmak tek başına yeterli olmayacaktır. Ayrıca sertifika aldığınız kurumun da sizin bu alanda yeterli beceriye ulaşmanızı sağlaması da önemli. Bu mesleği seçerken kendinizi bu konuda donanımlı olduğunuza emin şekilde başlamanız çalışırken daha verimli olmanızı sağlayacaktır.

 

İyi bir yaşam koçunda aranan kriterler şu şekilde sıralanabilir;

-Son derece iyi bir dinleyici,

-Problem çözme becerilerinin gelişmiş olması,

-Bir konuya odaklanma yeteneğinin yüksek olması,

-Danışanınıza istediği konuda cesaret ve destek vermeye yeterli motivasyonunuz olmalı,

-Konu hakkında kısa ve net konuşabilmek,

-Gelişmiş iletişim becerisi,

-Danışana yardımcı olacak hayat tecrübesine sahip olmak,

-Farklı fikirlere açık olmak,

-Hızlı şekilde düşünmeyi sağlayacak beyin fırtınasını sevmek,

-Esnek bir kişilik yapısına sahip olmak,

-Başkalarının sorumluluğunu alabilmek aynı zamanda kendinizi rahat hissetmek,

-Farklı şekillerde kişinin bakış açısına değiştirebilme yeteneğine sahip olmak yer alıyor.

 

Bu kriterlere sahip olan bir yaşam koçuyla birlikte ilerlediğinizde hedeflerine ulaşma konusunda epey yol kat edebilirsiniz. Sizleri hayatınız boyunca değerli hissettirecektir. Ayrıca işe yaramayan alışkanlıklarınızdan kurtulmanızı hayatınızı daha yaşanılır ve keyifli hale getirebilecek etkili yollar bulmanızı öncülük eder.

Yaşam koçluğu çalışmalarında sizi her zaman bir adım ileriye taşımak için neler yapabileceğini araştırır. Çoğu zaman psikolog veya terapistlik yapan kişilerle karşılaştırılırsa da koçluk çalışmaları çok daha farklı alanlara hitap eder. Bir psikolog psikoloji alanında uzmanlaşırken yaşam koçları kişinin başarılı bir yaşam sürmesini sağlayacak becerileri bulmasında ve bunu kullanmasında etkilidir.

Değişim insanlara zor gelir. Çünkü kimse rahat ettiği konfor alanı dışarısına çıkmak istemez. Oysaki yaşam koçları konfor alanı dışına çıktığınızda daha başarılı bir yaşamın sizi beklediğini biliyor. Size de bu gücü vererek hangi alanda başarı sağlamak istiyorsanız o alanda hedefler belirleyerek istediğiniz hayata doğru ilerlemenizi sağlar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}