Yaşam Koçu Nedir?
2021

Yaşam Koçu Nedir?


Yaşam Koçu, kişinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve istenilen sonuçlara ulaşmasına yardımcı olabilmek için eğitim almış profesyonel kişilerdir. Yaşam Koçları destekleyici bir arkadaş gibidirler. Kişinin hedeflerini belirlemesinde ve bu hedefleri doğrultusunda kişiyi sorumlu tutacak olan Yaşam Koçları, kişinin kendisini daha iyi hissetmesi için kişiyi cesaretlendirir.

Yaşam Koçluğu, kişinin sahip olduğu yeteneklerin farkına varmasına, bireylerin hedefler belirlemesinde ve o hedeflere başarılı bir şekilde ulaşmalarını sağlamalarında, performanslarının yükseltmesinde yardımcı olan kişidir. Yaşam Koçları, bu alanda eğitim alıp sertifika sahibi olan kişilerdir.

Son yıllarda oldukça trend olan meslekler arasına Yaşam Koçluğu da girmiştir. Yaşam Koçu meslek midir? gibi pek çok soru gündeme gelmektedir. Yaşam Koçluğu 2013 senesinde resmi gazetede “Koçluğun Uluslararası Meslek Standartları” ile Türkiye’de de meslek olarak kabul edilmiştir.

 

Yaşam Koçunda Olması Gereken Beceriler Nelerdir?

Yaşam Koçları, kişiye doğru soruları nasıl soracağını, etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağını ve kişinin yaşamdaki isteklerine nasıl ulaşabileceğine iyi bilmelidir. Bunlar dışında Yaşam Koçunda olması gereken becerilerse şunlardır,

 • İyi bir iletişim becerisine sahip olması gerekmektedir. Kişilere yargılamadan empati yaparak yaklaşılması gerekilmektedir.
 • Kişilere karşı iyi bir dinleyici olmanın yanında iyi bir gözlemci olunması gerekilmektedir.
 • Kişiler ile kısa sürede verimli şekilde iş ilişkisi kurulması gerekilmektedir.
 • Yaşam Koçu, kişileri motive edip onların yararına olacak şekilde ilham vermelidir.
 • Gizlilik ilkesini ihmal etmeden çalışmalara devam edilmesi gerekilmektedir. Bu durum kişiler ile güven çerçevesinde bir ilişki kurulmasına yardımcı olacaktır.

 

Yaşam Koçunun genel hizmet alanlarından şu şekilde bahsedebiliriz:

İlişki koçluğu, zaman yönetimi, yönetici koçluğu, işletme koçluğu, iş ve özel Yaşam Koçluğu, genel Yaşam Koçluğu, imaj koçluğu, kariyer koçluğu, kurumsal Koçluk gibi birçok hizmet alanı bulunmaktadır.

 

Yaşam Koçu Ne Kadar Kazanır?

Yaşam Koçlarının sabit bir maaşı yoktur. Maaşınız Koçluk yaptığınız antrenmanlara göre değişkenlik göstermektedir. Alınacak ücret genellikle seanslar üzerinden alınır. Başarılı bir Yaşam Koçu olmak için sürekli kendinizi geliştirmelisiniz ve sürekli yeni bilgi öğrenmeye hazır olmanız gerekmektedir. Mesleğinize ilk başladığınız zaman çok iyi paralar kazanmayı beklemeyin. Her meslekte olduğu gibi kendini geliştiren ve ismini geniş kitlelere duyuran insanlar daha başarılı olmaktadır.

Bunlar dışında Yaşam Koçluğu mesleğinin maaş dışında başka getirileri de bulunmaktadır. İyi bir eğitim almış ve kendini geliştirmiş Yaşam Koçlarının, kişilerin yeteneklerini fark etmesi, onları hayallerine kavuşmasında yardımcı olabilmeleri en büyük kazanımlarıdır.

Kişileri dinleyerek, tavsiyelerde bulunmak ve bunun sonucunda para kazanmak kolay bir işmiş gibi görünse de Yaşam Koçluğu basite indirgenemeyecek bir meslek grubudur. Yaşam Koçları gün geçtikçe gelişmekte olan çevrede kendilerini en iyi şekilde eğitmek adına oldukça yoğun çalışmaktadırlar. Ayrıca günümüzde Yaşam Koçlarının oldukça bilgili insanlar olduğu söyleyebilmek mümkündür.

 

Yaşam Koçu Eğitimi Nedir?

Yaşam Koçu Eğitimi, Yaşam Koçu olmak ve kendisini o alanda geliştirmek isteyenler için verilen eğitimdir. Eğitimler uzaktan yani online ya da örgün eğitim halinde verilebilir. Bu eğitim seçeneklerinden hangisi sizin için daha uygunsa onu seçebilir ve o eğitime başvurabilirsiniz. Genellikle online eğitim seçeneği daha çok seçilmektedir. Bunun nedeni online eğitim de kayıt olduktan sonra ne zaman müsait olursanız o zaman girip derslerin ne kadarını izlemek isterseniz izleme imkanınızın olmasıdır. Online eğitim de verilen dersleri izledikten sonra final sınavı yapılmaktadır. Final sınavını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanmış olursunuz. Sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler enstitü mezunu olmaya hak kazanmış olurlar. Online eğitim hakkında merak edilen diğer bir konu ise sadece eğitimlere bilgisayar ile mi katılım yapılıyor. Online eğitime internet erişiminin olduğu her yerden elinizde internete bağlanabilen bir cihaz ile giriş yapabilirsiniz. Bu cihaz tablet, bilgisayar ve telefon gibi cihazlar olabilir. Online eğitime ne zaman nerede ve ne şekilde katılacağınızı siz belirlemektesiniz. Eğitim sonunda final sınavında başarılı olamadığınız taktirde sınava tekrar girebilirsiniz. Sınava tekrar girmek için ek bir ücret ödemesi yapmanıza gerek yoktur.

 

Yaşam Koçu Eğitimi Sertifika Programına Kimler Katılabilir?

 • Eğitmenler,
 • Psikolojik danışmanlar,
 • Psikologlar,
 • Sağlık çalışanları,
 • Sağlık çalışanları,
 • Yaşam Koçluğu alanında profesyonelleşmek isteyenler,
 • Kişisel gelişim alanında kendilerini geliştirmek isteyen kişiler,
 • Yaşam Koçu olarak kariyer planlaması yapan kişiler yaşam koçu sertifikası almak için eğitime katılabilirler.

 

Yaşam Koçu Eğitmeni Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Yaşam Koçu, kişinin hayatını olumlu yöne doğru çeken kişilere denir. Yaşam Koçu olmak için Yaşam Koçu eğitimi almak gerekmektedir. Yaşam Koçu Sertifikası alarak Yaşam Koçu olmaya hak kazanan kişiler, insanların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmuş olurlar. Yaşam Koçluğu insanların hayatlarının daha düzenli olmasını ve hedeflerine daha kolay ulaşmak için yardım alan kişiler tarafından daha fazla aranmaktadır. Yaşam Koçu, bireylerin hayatlarının dengeli bir şekilde devam etmelerine yardımcı olur. Bu nedenle Yaşam Koçlarının aldığı eğitimler oldukça önemlidir. Eğitim alınmadan Yaşam Koçu olamazsınız. Yaşam Koçu sertifikası almak için sertifikaları ve eğitimleri onaylı olan kurumları tercih etmeniz gerekmektedir. Sertifika ve eğitim programları onaysız olan yerlerden alınan eğitimler sadece sizin vaktinizin boşu boşuna harcanmasına yardımcı olur. Alacağınız iyi bir eğitim sonucunda koçluk mesleği edinebilmelisiniz. Kendi hayatınızdan başlayarak başkalarının hayatına da pozitif katkılarda bulunabilmelisiniz. Ayrıca vaka çalışmalarını inceleyebilir hale gelmelisiniz.

 

Yaşam Koçu Eğitimi Nereden Alınır?

Kişilerin hayatını koçluk edebilmek için gerekli donanım ve bilgiye ihtiyaç vardır. Yaşam Koçu Eğitimi Almak İçin Bazı Özel Eğitim Kurumları Ve Üniversiteler Tarafından Düzenlenen Yaşam Koçluğu eğitim programlarına katılmanız gerekmektedir. Ayrıca Yaşam Koçluğu için değişik enstitü eğitimleri bulunmaktadır.

Boğaziçi Enstitüsü olarak onaylı Yaşam Koçu Sertifika Programı düzenlemekteyiz. Eğitim programlarımız kaliteli oluğu kadar güvenilir eğitim sunmaktadır. Yaşam Koçluğu ve bir çok alanda eğitim almak için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformundaki diğer eğitim programlarına da başvurabilirsiniz.

Sizler de Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitimini inceleyerek, kişisel hedeflere ulaşma konusunda kendinizi ve başkalarını güçlendirmek için Yaşam Koçlarının kullandığı araçları ve teknikleri öğrenebilirsiniz. Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitiminden ayrı olarak başka eğitimler alarak kendinizi geliştirmek isterseniz aşağıdaki eğitim içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü, Koçluk Eğitimine dilediğiniz zaman başlayabilir ve aynı şekilde ara verebilirsiniz. Daha sonrasında da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Enstitümüzden alacağınız eğitimleri bitiş tarihini öğrenme hızınıza göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

Eğitim programını başarıyla tamamlamanız durumunda da Enstitü mezunu olmaya hak kazanmış olursunuz. Eğitim sonunda uygulanacak sınavın ardından başarılı adaylara Enstitü referans mektubu ile kişinin iş yaşamına atılmasına destek olunmaktadır. Sertifikayla beraber alınan özel referans mektubu sizleri rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Boğaziçi Enstitü bünyesinde yer alan Yaşam Koçluğu Eğitimi sayesinde hem alanında uzman kişilerin deneyimlerinden yararlanabilir hem de mesleki kariyerinizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}