Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam Koçu Nasıl Olunur?


Son zamanların en popüler ve zevkli mesleklerinden olan, yaşam koçluğu hakkında tam kapsamlı bir rehber sizi bekliyor.

İlk önce yaşam koçluğu nedir? Yaşam koçu nasıl olunur? Sorularına, yanıt vererek başlayalım.

Yaşam Koçu nedir? Koç ne işe yarar? Boğaziçi Enstitüsü

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu; Alınan profesyonel eğitimin ardından, danışan diye tabir edilen insanların özellikle iş ve kariyer planlaması yapmasına yardımcı olunması ve hedeflerini daha net belirleyerek o yolda sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayan kişilerin meslekleridir.

Nasıl ki bir psikolog insanların psikolojik sorunları üzerinde profesyonel çalışmalar yapıyor, bazen bilmediği ve bazen de aslında bildiği çözüm yollarını ortaya koyuyorsa, “yaşam koçu” da ulaşılabilecek hedefleri doğru olarak belirlemenize imkân tanımaktadır. 

Bir yaşam koçu danışanını detaylı bir şekilde dinledikten sonra, hedef ve beklentileri hakkında net bilgiler alarak, danışanın geleceğine dair bir planlama yapar. Aynı zamanda danışan için, önemli bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Bazen psikolog veya terapistlik ile karıştırılıyor olsa da, bu meslek gruplarıyla yakın bir ilişkisi yoktur. Ancak yönlendirme konusunda, benzerliği olduğunu söylemek mümkündür.

Kişinin hayatının şekillenmesi kadar, doğru şekillenmesine de yardımcı olan yaşam koçları, danışanın hedeflerinin ulaşılabilirlik durumunu iyi analiz ederek gerekli adımları atmak durumundadır. 

Yaşam koçu kendi kişisel gelişiminin yanı sıra, danışanların kişisel gelişimlerinde de önemli rol oynamaktadır. Danışanlarına özel hazırlayacakları programlara tam olarak uyulması durumunda, kişinin hayatında önemli değişikliklerin olması söz konusudur. 

Danışanın mevcut durumunun daha ileriye sağlıklı bir şekilde taşınması ve hayatının her alanında başarı sağlamasına yardımcı olarak, kişide bulunan potansiyel varlığın tam olarak ortaya çıkarılmasını sağlar. 

Hayatın her alanında insan, bazen kendi potansiyelinin farkında olmadan geleceği için beklentiler içerisinde olabilmektedir. Yaşam koçu ise bu potansiyelin tespitinde önemli rol oynadığı gibi, kişinin geleceğe dair daha sağlıklı planlama yapmasını ve bun potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmesini sağlar. Ancak yaşam koçunun görevi, sadece bunlarla sınırlı değildir. Kişinin mevcut iş veya eğitim yapısında değiştirme imkânı bulunan şeyler olmaması halinde ise, o anki konumuna göre yeni bir yol çizer. 

Elbette ki bir yaşam koçu, kendisinden hizmet alan bireylerin sadece iş yaşantısı üzerine yoğunlaşmaz. Duygusal ilişkiler, aile yaşantısı, eğitim hayatı, zamanın verimli kullanılması gibi, farklı pek çok açıdan danışanının genel durumunu değerlendirerek hizmet verebilmektedir.

Nihayetinde amaç, danışanın mevcut konumunun ve hedeflerinin tam olarak değerlendirilmesi ve hedefleri doğrultusunda en iyi şekilde mevcut durumun ileriye taşınmasıdır. Bu bağlamda koçlar, geniş kapsamlı bir değerlendirme yapmakta ve danışan için kısa sürede neticelenmesi muhtemel en iyi sonucu sunmaktadır.

Kararsızlıklar üzerinde de etkili çalışma yapan koçlar, kişinin kararsız kaldıkları konuları da en iyi şekilde değerlendirerek karar vermelerini sağlar. Bu da onların karar mekanizmalarının artmasında, önemli ölçüde rol oynamaktadır. Yani aslında, karar mekanizmasının kalıcı bir şekilde gelişimini sağlarlar.

Sosyal ilişkilerde danışanın daha aktif ve etkin olması, danışanın yaşantısında koçun vereceği önerilerde daha fazla başarı sağlamasına zihinsel olarak yardımcı olacaktır. Bu sebeple, sosyal ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda yaşam koçunun görevleri arasında yer alabilmektedir.

Yaşam koçu olmak istiyorum. Boğaziçi Enstitüsü Boğaziçi Enstitüsü

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Popüler meslekler arasında yer almaya başlaması ve doğru zeminde doğru çevreyle yapılması halinde, getirisi de iyi olan yaşam koçu nasıl olunur?

Üniversitelerde, bu meslek dalıyla ilgili bir bölümün bulunmaması nedeniyle, yaşam koçu olabilmek için yaşam koçluğu eğitimi alınması gerekmektedir. Alacağınız yaşam koçu sertifika eğitimi sonrasında kursu başarıyla tamamlamanız halinde, yetkili yerlerden size verilecek sertifika ile yaşam koçu olunabilmektedir. 

Üniversite mezunu olmak gibi kesin şart bulunmasa da, bu eğitimi alacak kişilerin üniversite mezunu olmaları tavsiye edilmekte ve daha fazla ilgi görmektedir.

Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen sertifika eğitimleri arasındaki koçluk programları sayesinde, her yerde geçerliliği bulunan bir belgeyle insanlara hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Bu eğitimlerin yanı sıra konuyla alakalı kitaplar okumak ve farklı seminerlere katılmakta, sizi alanınızda başarıya ulaştıracak etkenler arasındadır.

Farklı insanların farklı beklentileri olabileceğini düşünerek, sizin de kendinizi geliştirme çabasında olmanız meslek hayatınızda daha önemli başarılar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu alanda alacağınız eğitimin ve kendinizi geliştirmenin yanı sıra, tecrübe kazanmakta oldukça önemlidir. Bu da ancak, belirli bir sürenin geçmesiyle mümkün olacaktır. Yani zaman geçtikçe yeni tecrübeler edinerek, çok daha iyi hizmet sunabilir konumda yer almak mümkündür.

Koçluk yaparken, sadece eğitime dayalı bir yöntem yerine danışanınız için uygun metotları kullanmak, başarı elde etmek için önem sağlayan bir başka unsurdur. Çünkü danışanınızın sizden bulunacağı talep, farklılık gösterebilir. 

Yaşam Koçluğu Eğitimi Boğaziçi Enstitüsü

Yaşam Koçunun Genel Hizmet Alanları

Zaman Yönetimi

Danışanınızın zamanını en verimli şekilde kullanması için, zaman yönetimi konusunda planlar yapmalı ve kendinizi geliştirmeye hedeflenmelisiniz. Böylelikle danışanın zamanı verimli kullandığı gibi, zaman odaklı işlerde daha fazla başarı elde etmesi sağlanmalıdır.

Yönetici Koçluğu

Yönetici konumundaki insanlarla ilgili verilen bu hizmette ise, aynı zamanda yönetici adaylarının da yöneticilik için iyi bir şekilde hazırlanması söz konusu olabilmektedir.

Kariyer Koçluğu

Kariyer planlamasının iyi bir şekilde yapılması, hedeflenen kariyere ulaşmak için uygun ve doğru adımlarla ilerlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Yukarıda sayılanların yanı sıra; 

 • Genel Yaşam Koçluğu
 • İşletme Koçluğu
 • İlişki Koçluğu
 • İş Ve Özel Yaşam Denge Koçluğu
 • Kurumsal Koçluk 
 • İmaj Koçluğu 

Gibi Farklı alanlar için yaşam koçluğu sertifika eğitimi alarak, sadece tek bir alana yönelebilirsiniz. 

Yaşam Koçluğu Kursu Boğaziçi Enstitüsü

Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Yaşam koçluğu eğitim sertifikası alabilmek için, devletin ilgili kurumları tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluşa giderek sertifika programı kapsamında eğitim alınması gerekir. Başarıyla tamamlanacak eğitimin ardından, size verilecek ve geniş kapsamlı geçerliliği olan sertifika sayesinde faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü ile alacağınız eğitimlerin ardından, Enstitü belgesinin yanı sıra uluslararası alanda geçerli olan ICSE belgesi de tüm mezun olan öğrencilere verilmektedir.

Yaşam Koçluğu Sertifikası Size Ne Kazandırır?

 • Farklı ve insanlar tarafından saygı duyulan bir kariyerin sahibi olabilir, daha geniş çevrelere hitap edebilirsiniz. Alacağınız yaşam koçu sertifika eğitimi sonrasında, yetkin ve profesyonel biri olarak hizmet vermeye devam edebilirsiniz.
 • Bu eğitimi sadece yaşam koçu olmak isteyen kişiler değil, destekleyen meslek gruplarında faaliyet gösteren insanların alması da oldukça önemlidir. Psikolog, sosyolog ve danışmanlık gibi alanlarda faaliyet gösterenler, bu eğitim sayesinde mesleklerini daha kapsamlı icra edebilirler.
 • Çalıştığı şirkette yönetici veya danışman olarak görev yapan kimselerin alacağı sertifikayla, daha nitelikli konumlara gelmeleri söz konusu olabilmektedir. İş yerinde terfi etmek için, sizin yönetici tercihleri arasında olmanızı kuvvetlendirecek bir özelliğe sahip olmanıza neden olacaktır.
 • Mevcut yöneticiler ise bu eğitimi tamamlayarak, altında çalışanlarla ilişkilerini geliştirebilecekleri gibi, çalışanların daha iyi bir şekilde yönlendirilmesi ve işe olan konsantrasyonlarının artırılması sağlanabilir.
 • Eğitim alanında faaliyet gösteren eğitmen ve öğretmenlerde, öğrencileri ile iletişim becerilerini daha ileriye taşıyabilmek için, sertifika programlarına katılım sağlayabilirler. Okulda yönetici konumunda olmak için de, ayrıca tercih edilmenize neden olabilir.

Alacağınız bu eğitim size sadece yaşam koçu unvanı kazandırmayıp, aynı zamanda yapmakta olduğunuz herhangi bir meslekte ekstra bir nitelik kazandırmaktadır. Sertifika programı sonrasında yaşam koçu olarak faaliyet yapabilmenin yanı sıra, farklı meslek gruplarında olsanız bile daha nitelikli ve yetkin bir kimse olmanıza katkı sunmaktadır. 

Çalışma hayatınızdaki mevcut potansiyelinizin fazlaca artmasına olanak tanıyan, gerek çalıştığınız işletme de ve gerekse kendinize ait iş alanlarında, her zaman daha tercih edilir olmanız için ayrı bir sebeptir.

Avrupa’da Geçerli Sertifika

Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen sertifika programını tamamlamanız durumunda, tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan ICSE kurumu onaylı belgeyi almaya hak kazanırsınız.

Alacağınız bu belge ile çalışmalarınızı, sadece Türkiye'de değil Avrupa genelinde de ülkenin genel şartlarını yerine getirmeniz halinde icra etmeniz mümkündür. Mezuniyetin ardından belgenizi, Almanca ya da İngilizce yazılı olarak alabilmeniz mümkündür.

Kurumumuz tarafından sağlanan sertifika programlarında, kendi alanında Türkiye genelinde belirli bilinirliğe sahip uzmanlar ve üniversite akademisyenleri eğitimci olarak görev almaktadır. Alacağınız eğitim sonrasında, daha başarılı bir çalışma hayatı için gerekli tüm bilgi ve birikime bu sayede hızlı bir şekilde kavuşabilmeniz mümkün olmaktadır.

Yaşam Koçluğu Sertifikası Boğaziçi Enstitüsü

Uzaktan Yaşam Koçluğu Eğitimi

Enstitümüz sadece birebir eğitim vermeyip, uzaktan sertifika programları düzenleyerek kurslara katılmaya vakti olmayanlar için fırsatlar sunmaktadır. İnternet üzerinden yaşam koçluğu eğitim programı tamamlama fırsatlarından yararlanarak, yine aynı nitelikleri taşıyan yaşam koçu sertifikası sahibi olmanız mümkündür.

Online sertifika programının en önemli avantajlarından biri ise, kursiyerin dilediği zaman eğitime başlayıp dilediği hızda bitirmesine imkân vermesidir. Gerekli çalışmaları yaparak programı tamamladıktan sonra, Boğaziçi Enstitüsü web sitesi üzerinden dilediğiniz zaman, yaşam koçluğu sertifikası sınava katılım sağlayabilirsiniz. Sınav sonucunda başarılı olmanız durumunda da, hemen sertifikanızı alabilirsiniz.

Yaşam koçu olmak istiyorsanız ve nereden başlangıç yapacağınızı bilmiyorsanız Boğaziçi Enstitüsü Koçluk Eğitimlerini incelemelisiniz: Koçluk Eğitimleri

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}