Yaşam Koçluğu İleri Seviye Eğitimi

Yaşam Koçluğu İleri Seviye Eğitimi


Bireysel özgürlük alanlarında, yaşamın normlarının dışına çıkarak kendi öz benliğini tamamlamaya çalışan insanlar, hayatlarının akışını da sürekli olarak pozitif yöne çevirmek ister.

Günlük rutinler nedeniyle yaşanan aksamalar ve stres kaynakları ise kimi zaman farkındalıkların körelmesine kimi zaman ise istenilen yönün aksine hareket etmeye neden olur. Oysa insan doğası gereği topluluk içerisinde en yoğun öğrenme sürecini tamamlar. Zihinsel gelişimini de içerisinde bulunduğu toplumun yeterliliklerine borçludur. Yapılan araştırmalarda, büyük ailelerde ilgi ile büyüyen çocukların zihinsel gelişim süreçlerinin, yalnız büyüyen akranlarından çok daha ileri düzeyde olduğunu ortaya koyar.

Fakat modern toplum içerisinde yalnızlaşan bireyler, dijital dönüşümle birlikte kendilerine daha fazla mecra ve bu mecralarda daha fazla ‘arkadaş’ buluyor olmalarına rağmen yalnızlık çekmektedir.

İnsan, varlığı gereği temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kendini gerçekleştirmek üzere adım adım ilerler. Yaşam boyu süren bu macerada her zaman destek ve yardıma ihtiyaç duyar.

Sahip olunanlara karşı yaşanan körleşme, konfor alanında güçlü hissetme, var olan süreci yönetmek ya da gelecek kaygısıyla erteleme insanların üzerinde belirli oranda baskı oluşmasına neden olabilir. Bu durumda kişinin kendi potansiyelinin açığa çıkması için alınan yardıma ise ‘koçluk’ adı verilir.

YAŞAM KOÇU NEDİR?

Yaşam koçu, bireylerin yaşamsal farkındalığını artırmak ve dilediği her alanda maksimum potansiyeli bulmasını sağlamak için yardımcı olur. Yani farklı bir deyişle kendini gerçekleştirmesi için gerekli olan profesyonel yardımı aktarır.

Fransızca bir kelime olan ‘Coach’tan Türkçe’ye ‘Koç’ olarak tercüme edilen kelime; “bir yerden bir yere taşıma” anlamına gelmektedir.

Koçluk tanımı, dünyanın hemen her yerinde ilk olarak spor takımlarının çalıştırıcı ve yöneticileri için kullanılmıştır. Zaman içerisinde hayatın birden fazla alanında ‘geleceği’ netleştirmek amacıyla bireylere yardımcı olan mentorlar için de kullanılmaya başlanmıştır.

Mevcut durum ile istenilen yaşam arasındaki bağların kurulmasında yardımcı olmak. Ayrıca zihinsel bir gelişim ve mental bariyerlerin aşılarak üretimin güçlendirilmesinde rol oynamaktadır.

Bireylerin değişimleri ve dönüşümlerine ilişkin yaklaşımlar 1939 yılında bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonrasında literatüre girerken, modernleşme ile birlikte hızla değişen yaşam koşulları arasında manevi bir boşluk hisseden hemen her bireyin başvurduğu bir alan olmuştur. Özellikle eğitim hayatında ve çalışma yaşamında binlerce kişi, 1990’lı yıllarda koçluk desteği almaya başladı. Bu doğrultuda ilk olarak ABD’de meslek haline geldi.

Rutinleşen melankoli ve ‘ben nesli’nin adaptasyon sorunlarıyla birlikte dijitalleşmeyle hayatımıza giren yapay zekâ modellemelerinin beynimiz üzerinde bıraktığı negatif etkilerde, elbette günlük yaşamımızda gerçekleştirmek istediğimiz başarıları da gölgelemektedir.

Yaşama mücadelesinin getirdiği bu kaçınılmaz stres, toplumun da olaylar karşısında soğukkanlılığını yitirmesine neden olur. Bununla birlikte takım çalışması gerektiren alanlarda lider pozisyonda bulunanları da zor durumda bırakmaktadır.

Ülkemizde ise bu meslek için, hem örgün eğitim kurumlarında hem de özel eğitim programlarında yerini alan ‘koç’luk eğitimine başvurmak gerekmektedir. 
Eğitim ile birlikte ‘Yaşam Koçu’ unvanı alan bireyler danışanlarına hizmet sunmaya başlayabilir. Bu alanda uzmanlaşarak, sınırları belirlenmiş durumlarda mesleğini sürmek isteyenler için İleri Seviye Koçluk Eğitimi devreye girmektedir.

YAŞAM KOÇLUĞU İLERİ SEVİYE EĞİTİMİ NEDİR?

Türkiye’de bir meslek olma statüsü kazanan Yaşam Koçluğu İleri Seviye Eğitimi, bu alanın ilk basamağında genel olarak hizmet sunan bireylerin istedikleri alanda uzmanlaşmasını sağlamaktadır.

Davranışçı, Çözüm /Sonuç Odaklı, Bilişsel – Davranışsal, Spiritüel ve Integral Koçluk gibi uluslararası platformlarda da kabul gören alanlarda uzmanlaşmak isteyen bireylerin tercih ettiği Yaşam Koçluğu İleri Seviye Eğitimi ile siz de dilediğiniz alanda kısa sürede hizmetlerinizi genişletebilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde yer alan Yaşam Koçluğu İleri Seviye Eğitimi ile hem alanında uzman kişilerin deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Hem de mesleki kariyerinizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?