İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-21T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En Yaratıcı Sloganlar

En Yaratıcı Sloganlar


Yaratıcı sloganlar; marka, kurum ve kuruluşların bilinirliğini arttırmak amacıyla kullandığı kısa ve zihinde kalan cümlelerdir. 

Sloganlar bir markanın akılda kalmasını sağlar. Slogan, markanın amacını ve kuruluş hikayesini yansıtabilir. Marka tarafından slogana yüklenen anlam markanın müşteriler tarafından içselleştirilmesi için önemli bir kriterdir. Zihnimizde yer edinmiş birçok markanın yaratıcı slogan örnekleri ve slogan hikayeleri için gelin blog yazımızı beraber inceleyelim!

En Yaratıcı Sloganlar Nelerdir?

En iyi slogan örnekleri şunlardır:

 1. Coca Cola - Hayatın tadı
 2. Apple - Farklı düşün
 3. Vivident - Çiğne ve gülümse
 4. Hayat - Su Hayat’tır
 5. Burger King - Ateş seni çağırıyor
 6. Nike - Sadece yap
 7. Adidas - İmkansız yoktur
 8. L’Oréal - Çünkü sen buna değersin
 9. Elidor - Dedim olabilir
 10. Disney - Dünyanın en mutlu yeri

1. Coca Cola - Hayatın Tadı

en yaratıcı sloganlar coca cola

1892 yılında Atlanta’da kurulan Coca Cola markasının kullandığı sloganlardan biri “hayatın tadı”dır. “Hayatın tadı” sloganı Coca Cola marka ürünlerini her sofrada, yer yemeğin yanında insanların hayatına tat katan lezzete sahip olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Coca Cola tarafından üretilen içecekler kısa sürede insanların yemek sofralarında yer etmeyi başarmıştır. Bu sebeple marka ürünlerin insanların “hayatının tadı” olduğunu vurgulamaktadır. 

2. Apple - Farklı Düşün

en iyi sloganlar apple farklı düşün

“Think different” yani “farklı düşün” sloganı ünlü teknoloji markası Apple’a aittir. “Farklı düşün” sloganıyla Apple, 1992 yılından beri akıllarda yer etmeyi başaran bir marka olmuştur. Yeni ürünlerine teknolojik anlamda kattığı özellikleri desteklemek amacıyla Apple tarafından “farklı düşün” sloganı geliştirilmiştir. Markanın kişiselleştirilebilir cihazlarının ambalajlarında halen “think different” sloganı yer almaktadır.

3. Vivident - Çiğne ve Gülümse

en yaratıcı sloganlar vivident çiğne ve gülümse

Ünlü sakız markası Vivident’in sloganı “çiğne ve gülümse”dir. “Çiğne ve gülümse” sloganı Vivident markalı sakızları kullanan kişilerin ağızlarında ferah bir his ve güzel bir görünüm yaratacağını vadetmektedir. Ayrıca Vivident bu sloganla müşterilerin daima Vivident sakızlardan memnun olduklarını ve bu memnuniyeti gülümseme ile belli edeceklerini ifade etmektedir. Vivident tarafından geliştirilen “çiğne ve gülümse” sloganı marka bilinirliğini arttırmak açısından işe yaradığını söyleyebiliriz. “Çiğne ve gülümse” sloganını duyduğumuzda birçoğumuzun aklına Vivident gelmektedir.

 

 

4. Hayat - Su Hayat’tır

hayat su hayattır sloganı

Şişe ve damacana su alanında hizmet veren Hayat Su, marka kurulduğundan bu yana “su Hayat’tır.” sloganını kullanmaktadır. Bu slogan, kaliteli ve sağlıklı suyun doğru adresinin Hayat olduğunu belirtmektedir. Sloganın müşterilere verdiği mesajlardan biri de su içmenin gerçekten hayati bir öneme sahip olduğudur. Bu iki önemli alt metnin birleştirilmesiyle ortaya “su Hayat’tır.” sloganı çıkmıştır.

5. Burger King - Ateş Seni Çağırıyor

burger king ateş seni çağırıyor

Zincir fast food restoranların öncüsünden biri Burger King’tir. Burger King marka sloganı olarak “ateş seni çağırıyor.” cümlesini kullanmaktadır. “Ateş seni çağırıyor.” sloganı, müşterilerin zihninde barbekü ateşinde pişirilen hamburgerlerin lezzetini canlandırmak için geliştirilmiştir. 

6. Nike - Sadece Yap

en iyi sloganlar nike sadece yap

Spor dünyasının ünlü markalarından olan Nike 1970 yılından beri “just do it” sloganını kullanmaktadır. “Just do it” yani “sadece yap” 1970 yılında birçok suçtan dolayı aranan katil Gary Gilmore’dan etkilenerek ortaya atılmıştır. Gary Gilmore işlediği onca suçun sonucunda idam kuruluyla karşılaşır ve “hadi yapalım” der. Bu hikayeden etkilenen Nike olaya yakın tarihlerde sloganını “just do it” olarak düzenler. “Just do it” sloganıyla Nike insanların zihninde yer edinmeyi başarmıştır.

7. Adidas - İmkansız Hiçbir Şeydir

en yaratıcı sloganlar adidas imkansız hiçbir şeydir

Adidas “impossible is nothing” sloganıyla spor dünyasının öncüsü olan markalardan biridir. Adidas’ın “impossible is nothing” yani “imkansız hiçbir şeydir” şeklindeki sloganı, markanın ünlü boksör Muhammed Ali’nin başarısından ve sözlerinden etkilenmesi üzerine ortaya çıkmıştır.

Büyük bir başarı elde ettiği maç sonrası ropörtaj veren Muhammed Ali, sözlerini “imkansız hiçbir şeydir” olarak bitirir. Sonrasında Adidas, Muhammed Ali’nin de yer aldığı kısa videolarla yeni sloganının “impossible is nothing” olduğunu duyurur.

 

 

8. L’Oréal - Çünkü Sen Buna Değersin

en yaratıcı sloganlar loreal çünkü sen buna değersin

Kozmetik, güzellik ve bakım ürünleri üreten ünlü markalardan biri L’Oréal “çünkü sen buna değersin” sloganıyla hafızamıza kazınmıştır. L’Oréal, dünya çapında başarılar elde eden kozmetik şirketlerinden biridir.

2019 yılında Forbes’a göre kadınlara en iyi iş veren marka olma niteliği kazanmıştır. L’Oréal tarafından kullanılan “çünkü sen buna değersin” sloganı her koşulda kendini iyi hissetmek isteyen kadınları ifade etmektedir. Bu slogan, günümüze kadar “çünkü ben buna değerim” ve “çünkü biz buna değeriz” olarak revize edilmiştir.

9. Elidor - Dedim Olabilir

en yaratıcı sloganlar elidor dedim olabilir

Saç bakım markası olan Elidor, “dedim olabilir” sloganını kullanmaktadır. Elidor bu sloganı, Türkiye kadın milli takımında yer alan ünlü voleybolcu Ebrar Karakurt ile iş birliği yaptığı 2021 yılından beri kullanmaktadır. “dedim olabilir” sloganı, kısa pembe saçlarıyla kalıplaşmış toplumsal cinsiyet özelliklerini yerle bir eden Ebrar Karakurt’un “Kısa saçlı kız Elidor reklamında olur mu? Dedim olabilir.” sözleriyle ortaya çıkmıştır. “Dedim olabilir” sloganıyla Elidor marka bilinirliğini arttırma yolunda başarılı olmuştur.

10. Disney - Dünyanın En Mutlu Yeri

en yaratıcı sloganlar disney dünyanın en mutlu yeri

Disney hayal ürünü olan film karakterleriyle hepimizin zihninde yer etmeyi başarmıştır. Bu karakterlerle tatlı bir gezinti gerçekleştirmek için 1955 yılında Amerika’da kurduğu Disneyland için “dünyanın en mutlu yeri” sloganını kullanmaktadır.

Disneyland insanları gerçek dünyadan uzaklaştırmak ve adeta büyülemek için muazzam bir mimariye sahiptir. Disneyland’ın bu büyüleyici ve tüketime yönlendirici yönü hakkında birçok sosyal araştırma yapılmaktadır. Disney’in “dünyanın en mutlu yeri” sloganı, insanları gerçek dünyadan uzaklaştırmak ve bir Disney simülasyonu içine sokmak anlamında başarılı bir marka sloganıdır.

Kısa Sloganlar Nelerdir?

Kısa slogan örnekleri şunlardır:

 • Siz de deneyin, farkı hissedin - Dove
 • Güç kontrol altında - Audi
 • Sağlamsa Lassa - Lassa
 • Rahatlığın adresi - İstikbal
 • Ne varsa sende var - Tefal
 • Hayat paylaşınca güzel - Turkcell
 • Kokusunda davet var - Nescafe
 • İmkansızın peşinde - Asus
 • Her şeye meydan oku - EA Games
 • Sırada ne var? - Microsoft
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?