Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yapay Zekâ Nedir?

Yapay Zekâ Nedir?


Bilim insanlarının üzerinde tam olarak uzlaşma sağlayamadığı Artificial Intelligence (AI) yani yapay zekâ; programlandığı görevleri yerine getirebilmek amacıyla insan zekasını taklit eden, yinelemeli ve sürekli geliştirilebilen sistemlere verilen isim.

Yapay zekâ, yalnızca bir görevi yerine getirmesinin ötesinde veri analizi yeteceği ve süper güçlendirilmiş düşünce için tercih edilir.

 

Yapay Zekanın Çalışma Alanları Nedir?

Bugün, dijital teknolojilerde yaşanan dönüşüm ile birlikte yapay zekâ alanında da önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Hemen hemen tüm firmalar müşteri hizmetleri birimlerinde yapay zekâ temelli sohbet robotlarından faydalanır. Zamanı etkin ve verimli kullanmayı tercih eden şirketler akıllı asistanları tercih ederken, nesneler arası iletişim için de öneri motorları sürekli olarak veri toplamaya devam eder.

Geliştirilmesi sürecinde insanların dünya algısı ve bu algı sonucu verdikleri tepkileri temele alan yapay zekâ, aşırı karmaşık işlemlerin kısa sürede sonuca ulaştırılması için de kullanılır. Güvenlik açıklarının minimuma indirilmesi için tercih edilen kodlama sistemlerinin arkasında yapay zekâ bulunurken, tüketicinin ihtiyaçları ve yönelimleri doğrultusunda fiyatlandırma politikası oluşturan e- ticaret sayfaları da yine bu alandan faydalanır.

Kullanıcı ya da tüketicilerin teknoloji sorunlarını çözüme kavuşturmak amacıyla kullanılan yazılımlar yapay zekâ desteği ile maksimum performans gösterir. Mevcut çalışanların iş gücünü ve iş gücüne katılımını en verimli biçimde değerlendirmek isteyen şirketler yapay zekâ temelli yazılımlardan destek alırken, üretim sürecinde insan faktörünü alt sıralara düşürmek isteyen firmaların da tercihleri arasındadır.

 

Yapay Zekâ ve Pazaryeri İlişkisi Nedir?

Pazaryerlerinde onaylanmış satıcıların adaptasyonu ve verimliliğinin ölçümlenmesi için kullanılan yapay zekâ, muhtemel riskleri otomatik olarak belirler.

Araştırma, analiz, toplumsal reflekslerin belirlenmesi, sosyal ağlarda risk gruplarının tahmin edilmesi, planlama, tasarım, problemlerin sınıflandırılarak çözümlenmesi, güvenlik kontrollerinin sağlanması, otomasyon, sürücüsüz araçlar, similatörler, hedef tanıma ya da güdümlü askeri silahlar, genetik algoritmalar, konuşma ve dil teknikleri gibi birden fazla alanda sıklıkla karşımıza çıkan yapay zekâ temelini bulanık mantıktan alır.

Endüstri 2.0 teknolojisinin kullanıldığı 1975 tarihinde, Assilian ve Mamdani’nin bulanık mantık kavramını ilk kez buhar makinesinin kontrol sistemine entegre etmesi ile başlayan yeni dönem,

2000’li yılların başından itibaren yaşanan dönüşümle birlikte Endüstri 4.0’ın ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

En zor ve karmaşık problemlere getirdiği basit ve uygulanabilir çözümler ile bulanık mantık, yapay zekâ teknolojileriyle insan yaşamını farklı bir boyuta taşırken, siber-fiziksel sistemlerin dünyanın sanal bir kopyasının oluşturulmasını da kolaylaştırmıştır.

 

Yapay Zekâ Kullanılarak Yapılan Geliştirme Çalışmaları

 • Daha karmaşık süreçler içeren akıllı ürünler kısa zamanda üretilebilmiştir.
 • Seri üretimden, müşteri odaklı özel ürünlere dönüş yaşanmıştır.
 • Hammadde, kaynak gibi ihtiyaçlar azalırken, verimlilik artmıştır.
 • Organizasyonun kendi içerisinde sürekli yenilenebilmesi sayesinde üretim için gerekli makine, insan gibi faktörler minimuma indirgenebilmiştir.
 • Ürün - yaşam döngüsü gözle görülür biçimde kısalmıştır.
 • Güvenlik sistemleri tamamen robotlara devredilmiştir.
 • Tüm bu gelişmeler hem insan yaşamında önemli kırılmaları beraberinde getirmiş hem de Yapay
 • Zekâ Uzmanlığı alanına ilgiyi artırmıştır.

 

Yapay Zekâ Uzmanı Ne İş Yapar?

TOBB ETÜ ve Hacettepe Üniversitesi tarafından 2019 - 20 Eğitim - Öğretim yılında faaliyetlerine başlayan Yapay Zekâ Mühendisliği Lisans programı mezunları bu alanda hizmet verebildiği gibi;

Bilgisayar Mühendisliği, İstatistik, Matematik, Ekonometri gibi alanlardan mezun olanlar da belirli eğitim süreçlerini tamamlayarak Yapay Zekâ Uzmanı olarak görev alabilir.

İşletme yöneticileri ve veri mühendisleri arasındaki bağlantıyı kuran Yapay Zekâ Uzmanı, mevcut altyapının sürdürülebilir bir sistematiğe entegre edilmesi görevini üstlenir. Makine öğrenmesine dair modellemeleri, uygulayıcıların profesyonel biçimde kullanabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapan Yapay Zekâ Uzmanı, aynı zamanda bu modelleri test ederek çalışmalarını da gözlemler.

Robotik görüntü işleme, bilgisayarla görü, doğal dil işleme, yapay sinir ağları geliştirebilme, veri analizi, derin öğrenme, algoritma analizi, makine öğrenmesi gibi temel yetkinliklerini hizmet verdiği kurumun ihtiyaçları doğrultusunda projelerde değerlendiren Yapay Zekâ Uzmanı, güncel gelişmeleri de sürekli takip etmelidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?