Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Yapay Zeka Ne İşe Yarar?


Yapay Zeka Ne İşe Yarar?. Tabiki üst düzey teknolojisi ile hayatı daha fazla kolaylaştırmaya yarar. Bu cevap yeterlimi? Elbette hayır. Zira yeni nesil teknolojiden bahsediyoruz. Dahası adından da anlaşılacağı gibi son derece farklı bir teknoloji bu. Karşımızda insan zekası benzeri bir zeka var. Yakın zamanda başlayan günümüzün en popüler konularından biri Yapay Zeka. Kuşkusuz basit bir tanımla geçiştirmek onu anlamak için yeterli olmayacaktır. İlerleyen satırlarda Yapay Zeka Ne İşe Yarar sorusunu daha detaylı cevaplarken aynı zamanda Yapay zekanın tam olarak nasıl bir teknoloji olduğunuda net olarak anlamanızı sağlıyor olacağız.  Bu anlam bütünlüğünü sağlamak için konunun en başından Yapay Zeka Nedir diyerek başlayalım;

 

Yapay Zeka Nedir

Bilgisayar biliminde yapay zeka ( Artificial Intelligence kısaca AI ) terimi, bir bilgisayar, robot veya başka bir makine tarafından sergilenen insan benzeri herhangi bir zekayı ifade eder. Popüler kullanımda ise yapay zeka, bir bilgisayarın veya makinenin insan zihninin yeteneklerini taklit etme ( - örneklerden ve deneyimlerden öğrenme. nesneleri tanıma. dili anlama ve bunlara yanıt verme. karar verme. problem çözme. - )  ve bunları birleştirme yeteneğini ifade eder. Örneğin, bir otel müşterisini karşılamak yada araba kullanmak gibi. Kısaca insan zekasının gerçekleştirebileceği işlevleri yerine getirme yeteneklerinden bahsediyoruz.  

Peki tam olarak Yapay Zeka Nedir? Yapay zeka; insan zekasının benzeri davranışlar gösterme. Kendisine sunulan verileri kullanarak mantık yürütme. ses ve hareket algılama. gibi pekçok yeteneğe sahip üst düzey teknoloji ile desteklenmiş sistemler bütünüdür.

Geçmişten günümüze kadar yıllarca bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz Yapay Zeka Teknolojisi, bugün günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Yapay zeka, sözcüklerimizi yazarken tamamlıyor. Örneğin google arama kutusu.  Yapay zeka navigasyon sistemiyle yol tarifi veriyor bize.  Temizlik yapıyor.  İzlemek üzere film önerilerinde bulunuyor. Bunlar çok küçük birkaç örnek. Konumuzun ilerleyen satırlarında Yapay Zeka Kullanım Alanları hakkında daha detaylı bilgiler veriyor olacağız.

 

Yapay Zeka Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bazı düşüncelere göre yapay zeka teknolojisi elektronik hesap makineleri ile başladı. Bu kısmen doğru. Zira makineye hesap yapması için bazı komutlar uyguluyorsunuz. Bir tür hesaplama yapıyor. ve size sonuçları veriyor. Ancak günümüzdeki teknoloji ile karşılaştırdığımızda çok eksiği var. Çünkü günümüzdeki yapay zeka teknolojisi siz daha sorunuzu bitirmeden yüzlerce farklı cevabı alternatifler olarak veriyor.  Sizin yerinize düşünüyor. Öneriler sunuyor. Şimdi yapay zeka için bir tarihsel kronoloji listesi hazırlayalım.

İşte Yapay Zekanın Kısa Kronolojisi;

» 1950:Alan Turing, Computing Machinery and Intelligence'ı yayınladı . İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Enigma kodunu kırmakla ünlü olan Turing yazılımı gazeteye çıktı. 'makineler düşünebilir mi?' Sorusuna yanıt vermesini istedi.  Bilgisayarın insanla aynı zekayı (veya aynı zekanın sonuçlarını) gösterip gösteremeyeceğini belirlemek için Turing Testini tanıttı.

» 1956:John McCarthy, Dartmouth College'daki ilk yapay zeka konferansında Yapay Zeka terimini kullandı. Aynı yıl Allen Newell, JC Shaw ve Herbert Simon, ilk çalışan AI (Yapay Zeka) yazılım programı olan LogicTheorist 'i oluşturdu.

» 1967: Frank Rosenblatt, deneme yanılma yoluyla öğrenenMark 1 Perceptron isimli bilgisayar sistemini kurdu.

» 1980'ler: Geri yayılım özelliğine sahip sinir ağları ve daha karmaşık algoritmalar Yapay Zeka çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaya başladı.

» 1997: IBM 'in Deep Blue isimli yapay zeka yazılımı, bir satranç karşılaşmasında dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'u yendi.

» 2015: Çin arama motoru Baidu 'nun bir tür sinir ağı yazılımı ile desteklenmiş. Minwa isimli süper bilgisayarı. görselleri normal bir insandan daha yüksek bir doğruluk oranıyla tanımlama ve sınıflandırma işlemlerine başladı.

» 2016: DeepMind'in derin bir sinir ağı tarafından desteklenen AlphaGo programı, Dünya şampiyonu Go oyuncusu Lee Sodol'u beş maçlık karşılaşmada yendi.

 

Yapay Zeka Uygulama Alanları Nelerdir?

Daha önceki satırlarda da belirttiğimiz gibi. Günümüzde Yapay Zeka hemen hemen her yerde. her alanda kulanılıyor. Bunların bazıları düşündüğünüzden daha uzun süredir var.

İşte Yapay Zekanın en yaygın örneklerden sadece birkaçı:

» Konuşma Tanıma: Konuşulan kelimeleri tanıyan ve bunları dijital metne dönüştüren AI ( Yapay Zeka ) teknolojisidir. Örneğin google sesli arama, sesli metinsel mesajlaşma gibi.

» Doğal Dil İşleme (NLP): NLP, yani doğal dil işleme bir yazılım uygulamasının, bilgisayarın veya makinenin insan metnini anlamasını, yorumlamasını ve üretmesini sağlar. NLP, dijital asistanların (Örneğin Siri ve Alexa gibi), sohbet robotlarının ve diğer metin tabanlı sanal yardımların arkasındaki teknoloji yine yapay zekadır .

» Görüntü İşleme: Hareketsiz veya hareketli görüntülerdeki nesneleri, insanları, yazıları ve hatta eylemleri tanımlayabilen ve sınıflandırabilende yine yapay zekadır. Tipik olarak derin sinir ağları tarafından yönlendirilen görüntü tanıma, parmak izi kimlik sistemleri, mobil çek ödeme uygulamaları, video ve tıbbi görüntü analizi, kendi kendine giden arabalar ve çok daha fazlası için kullanılır.

» Gerçek Zamanlı Öneriler: Bazı web siteleri, kullanıcılarının geçmiş faaliyetlerine. günün saati ve diğer birçok faktöre bağlı olarak. Satın alım önerilerinde bulunur.  Bunun için dijital sinir ağlarını kullanır. Yapılan araştırmalar bu önerilerin internet satışlarını % 5'ten % 30'a çıkarabileceğini tespi etti.

» Virüs Ve Spam Önleme:  Virüs yazılımları geçmişte kural tabanlı çalışırdı. Yani ne kodlandıysa onu sunardı. Şimdi siber suçluları bile şaşırtacak hızda yeni virüs ve spam türlerini tespit etmeyi öğrenebilen derin sinir ağları ile donatıldı.

» Otomatik Hisse Senedi Ticareti: Hisse senedi portföylerini optimize etmek için tasarlanmış olan Yapay zeka odaklı yüksek frekanslı ticaret platformları, insan müdahalesi olmadan günde binlerce, hatta milyonlarca alım satım gerçekleştirir.

» Yolculuk Paylaşımı Hizmetleri: Uber, Lyft ve diğer ortak araç hizmetleri. bekleme sürelerini ve sapmaları en aza indirmek. hatta yüksek trafik dönemlerinde aşırı fiyatlandırma ihtiyacını ortadan kaldırmak için. yolcuları sürücülerle eşleştirir. Bunu yapay zeka teknolojisi ile yapar.

» Ev Robotları: Samsung ‘un ürettiği yeni Akıllı Robot Ballie. Akıllı evlerle uyumlu çalışıyor.  Sizin için fotoğraf çekimi yapabilir. Siz evde olmadığınızda evinize dair bilgi iletebilir. elektrik süpürgesine komut vererek evinizi süpürebilir. Bunları yapay zeka kullanarak yapıyor. Yine benzer bir teknoloji robotik çim biçme makinelerinde görürüz.

» Otopilot Teknolojisi: Ticari ve askeri uçaklarda yıllardır kullanılıyor.  Ancak günümüzde daha çok gelişti. Bir uçağı gökyüzünde güvenli bir şekilde yönlendirmek. gerektiğinde insan pilotlarını uyarmak. herhangi bir çarpışmadan kaçınmak gibi özelliklerle karşımıza çıkıyor. Görüntü tanıma, robotik ve doğal dil işleme kombinasyonları için yapay zeka kullanıyor.

 

Yapay Zeka Tehlikelimi?

Kesin ve net cevabımız. Tabiki hayır. Hatta doğru kullanıldığında her alanda daha yüksek verimlilik.  elde etmek ve hayatı çok daha fazla kolaylaştırmak. insanlara üst düzey refah sunmak mümkün. Zaman zaman bazı bilim adamlarının tehlikelerine vurgu yaptığını duyabilirsiniz. Örneğin Stephen Hawking tüm dünyayı yapay zekaya karşı dikkatli olmak. konusunda zaman zaman uyarıyor. Ancak şunu belirtelim bu ve benzeri endişeler son derece yersiz.  

Yani evinizi temizlemek için aldığınız akıllı robot herhangi bir zamanda evde darbe yapıp yönetimi ele geçirmeyecek.  Yada kolunuzdaki akıllı saat sizden sıkılıp bileğinizi sıkarak sizi öldürmek için girişimde bulunmayacak. Zira yapay zekada diğer tüm teknolojiler gibi insan hayatını kolaylaştırmak için var. Ve her zaman öyle kalmaya devam edecek.

 

Yapay Zeka Ne İşe Yarar

Yapay zeka makalemizin satır aralarında sürekli vurguladığımız üzere insan hayatını en üst düzeyde kolaylaştırmak için var. Dolayısı ile kısaca hayatı kolaylaştırma işine yarar diyebiliriz. Bu tanım iğreti durmayacaktır. Makalenin başına dönüp bu bölüme geldiğinizde ne işe yaradığını satır aralarında net olarak görüyor olacaksınız. Ancak yinede temel olarak ne işe yarar olduğunu göstermek açısından madde madde bir liste oluşturalım;

Yapay Zeka;

1 - Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde alacağınız Online Yapay Zeka Eğitimi. sayesinde CV nize son derece prestijli ve havalı. Yapay Zeka Uzmanlığı Sertifikası eklemenizi. ve dikkat çekici yeni nesil bir meslek sahibi olmanızı sağlar.

»  Yapay Zeka Eğitimi Detaylarını Buradan İnceleyebilirsiniz

 

2 - Yapay zeka ile çalışan ürünler kullandığınız takdirde kendinize ve sevdiklerinize ayıracak daha çok vakit elde etmiş olursunuz. Örneğin evinizin temizlik organizasyonu robotlar tarafından yapılırken siz keyifle filminizi izleyebilirsiniz.  Hayatı Kolaylaştıracak Yapay Zeka Teknolojileri ‘ni buradan inceleyebilirsiniz

 

3 –SEO Uzmanı olarak görev yapıyorsanız.  Yapay Zeka ve SEO İlişkisi konusunu inceleyip  yapay zekanın SEO ‘ya katkılarını görecek. çalışmalarınızda bu teknolojiden faydalanabileceksiniz.

 

4 – Dijital Pazarlama uzmanıysanız. yada işletmeniz için dijital pazarlama kurguluyorsanız. yapay zekadan son derece yüksek performansla faydalanabileceksiniz.

»  Nasıl Faydalanacağınızı buradan okuyabilirsiniz » Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın Faydaları

 

5 – Pazarlama faaliyetleriniz için etkili yapay zeka ürünleri kullanıp  Yapay Zeka Destekli Pazarlama   ile üst düzey performans elde edebilirsiniz.

 

6 - Web tasarımcı olarak Wordpress tabanlı siteler yapıyorsanız  Yapay Zeka Destekli Wordpress Eklentileri   ile daha kullanışlı siteler oluşturabilirsiniz. 

 

7 – Yapay Zeka sağlıktan, ev hizmetlerine, eğitimden, araç kullanmaya, güvenlikten, spor aletlerine. daha akılcı bireysel yada toplumsal seçimlerden, konforunuzu sağlayarak kaliteli ürünlere. kadar son derece geniş kullanım alanıyla insan hayatını çok yönlü olarak kolaylaştıracaktır.

Bu maddeler Yapay zekanın ne işe yaradığını, hayatı nasıl kolaylaştıracağını göstermek açısından çok basit birkaç örnek. 2021 yılıda dahil önümüzdeki yıllarda Yapay Zeka insan hayatına çok daha fazla giriş yapacak. Ve sanılanın aksine dünya çapında üst düzey bir konfor olarak tüm hayatı kolaylaştıracak.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?