Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları


Yabancı dil öğrenmenin faydaları hem kişisel hem de kariyer gelişimi açısından ele alınabilecek bir konu. İkinci bir dil öğrenmenin faydaları saymakla bitmiyor. Nitekim kişi, yeni bir dil öğrendiğinde kendini kişisel, kültürel, akademik ve kariyer alanlarında geliştirmiş oluyor. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden yabancı dil öğrenmenin faydalarını birlikte keşfedelim.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Yabancı dil öğrenmenin faydaları şunlardır:

 1. Akademik gelişime katkı sunar.
 2. Yabancı dil öğrenmek beyni ve zekayı geliştirir.
 3. Demansı engellemeye yardımcı olur.
 4. Öğrenme becerilerinin gelişmesini sağlar.
 5. Kişinin kariyer gelişimine katkıda bulunur.
 6. Yurt dışı seyahatlerinin daha verimli geçmesini sağlar.
 7. Farklı kültürleri tanıma imkanı sunar.
 8. Kişinin ana dilini daha iyi kullanmasını sağlar.
 9. Hafızayı ve dikkat becerisini kuvvetlendirir.
 10. Kişinin vizyonunu geliştirmesine yardımcı olur.
 11. Çoklu görev becerisini geliştirmeyi sağlar.

1. Akademik Gelişime Katkı Sunar

dil öğrenmenin faydaları

Yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında en çok gösterilen unsur, ikinci bir dil öğrenmenin akademik gelişime katkı sunmasıdır. Yeni bir dil öğrenmek, kişinin lisansüstü eğitim almasını, yurt dışı eğitim ve staj fırsatlarını değerlendirmesini sağlar.

Özellikle yurt dışında eğitim alan kişiler hem daha iyi bir eğitim alır hem de kendini kişisel olarak geliştirir. Dolayısıyla yabancı dil bilmek eğitim alanında kişinin kendini geliştirmesine yardımcı olur.

2. Yabancı Dil Öğrenmek Beyni ve Zekayı Geliştirir

dil öğrenmenin faydaları

Yabancı dil öğrenmek beyni ve zekayı da geliştirir. Edinburgh Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre ikinci bir dil öğrenmek, kişinin zeka gelişimine katkıda bulunuyor ve böylece beyin daha genç kalıyor. Çünkü çeviri yapmak, yeni öğrenilen dile göre düşünerek konuşmak vs. beyni daha aktif hale getiriyor.

3. Demansı Engellemeye Yardımcı Olur

yabancı dil öğrenmenin faydaları

Yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında demansı engellemek de yer alıyor. Demans, halk arasında bilinen adıyla bunama, ne yazık ki birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlık. Yıllar içerisinde beyin fonksiyonlarının da yaşlanmaya başlaması bu hastalığa davetiye çıkarıyor. Demansı engellemek için kişinin beynini aktif tutacak faaliyetlere yönelmesi gerekiyor. Örneğin yabancı dil öğrenmek bu aktivitelerden yalnızca biri.

4. Öğrenme Becerilerinin Gelişmesini Sağlar

yabancı dil öğrenmenin faydaları

Yeni bir dil öğrenmek, kişinin yeni bilgileri daha kolay hafızada tutmasını, kavramlar arasında daha kolay ilişki kurmasını sağlar. Bu sayede yeni bilgiler daha kolay öğrenilir. Ayrıca iki dilli kişiler, yeni bir dil öğrenmede de daha az zorluk çeker.

5. Kişinin Kariyer Gelişimine Katkıda Bulunur

yabancı dil öğrenmenin yararları

Yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında en çok öne çıkanlardan bir diğeri ise kariyer gelişimidir. Nitekim küreselleşen dünyamızda yabancı dil bilmek kişiyi bir adım öne çıkarıyor. Özellikle İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, Arapça gibi dilleri bilen kişiler iş başvurularında daha avantajlı oluyor.

 

 

6. Yurt Dışı Seyahatlerinin Daha Verimli Geçmesini Sağlar

yabancı dil öğrenmenin yararları

Yurt dışına yapılan seyahatler, yabancı dil bilen kişiler için daha verimli geçer. Çünkü gidilen ülkede gerek insanlarla diyalog kurarken gerek müze, sergi gibi mekanlara yapılan ziyaretlerde yabancı dil bilmek önemlidir. Dil bilmeyen kişiler yaptığı seyahatten daha az şey öğrenerek ayrılır, gittiği ülkenin kültürü ve yaşayış biçimi hakkında sınırlı bilgi sahibi olur.

7. Farklı Kültürleri Tanıma İmkanı Sunar

dil öğrenmenin yararları

Yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında öne çıkan unsurlardan bir diğeri ise ikinci bir dil öğrenmenin farklı kültürleri tanıma imkanı sunmasıdır. Çünkü her dil, ait olduğu ülkenin kültüründen izler taşır. Dolayısıyla dil öğrenen kişi o dilin ait olduğu kültürü de büyük ölçüde öğrenmiş olur. Böylece kişi genel kültür seviyesini de geliştirir.

8. Kişinin Ana Dilini Daha İyi Kullanmasını Sağlar

dil öğrenmenin yararları

Yabancı dil öğrenirken kişi kendi ana diline ait kelime dağarcığını zenginleştirir, sözcüklerin anlamını daha iyi kavramaya başlar ve günlük hayatta ana dilini daha iyi kullanmayı öğrenir. Yeni bir dil öğrenmek, kişinin ana dilinde yazılmış metinleri okuma ve anlama becerisini de kuvvetlendirir. 

9. Hafızayı ve Dikkat Becerisini Kuvvetlendirir

Yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında en önemlilerinden biri, hafızayı ve dikkat becerisini geliştirmesidir. Örneğin İngilizce öğrenen biri, İngilizce kelimeleri ve anlamlarını aklında tutmaya ve ezberlemeye çalışır. Bu durum, beynin güçlenmesini ve hafızanın kuvvetlenmesini sağlar. 

Yabancı kelimeleri akılda tutmaya çalışmak, kişinin dikkat becerisini de geliştirir. Çünkü kelimelerin yazılışının ve okunuşunun farklı olduğu dilleri öğrenirken kişi odağını bu noktaya verir ve bu sayede dikkat becerisi de gelişir.

10. Kişinin Vizyonunu Geliştirmesine Yardımcı Olur

Yabancı dil bilmenin bir diğer faydası kişinin vizyonunu geliştirmesidir. Yeni bir dil öğrenildiğinde o dilin mensup olduğu kültür de öğrenilir. Özellikle yurt dışında eğitim alan ya da başka ülkelere seyahat eden kişiler yabancı dil bilgisini kullanarak gittikleri yer ile ilgili pek çok şey öğrenmiş olur. Bütün bunlar kişinin kariyer fırsatlarına ve genel olarak hayata ilişkin vizyonunu geliştirmesini sağlar.

11. Çoklu Görev Becerisini Geliştirmeyi Sağlar

dil öğrenmenin yararları

İkinci bir dil öğrenirken kişi hem kendi ana diline hem de öğrendiği dile göre zihnini çalıştırır. Kendi dilindeki kelimelerin yabancı dildeki karşılığını aklında tutmaya çalışırken çoklu görev becerisini de geliştirir.

Özellikle yabancı dil öğrenirken yapılan konuşma etkinliklerinde kişi aynı anda hem karşı tarafı dinler ve dediklerini kendi ana diline çevirerek anlamlı hale getirir hem de karşı tarafa vereceği yanıtı yabancı dilde ayarlar. Konuşma etkinliklerinde beyin birçok görevi aynı anda yerine getirmeye odaklanır. Böylece günlük hayattaki çoklu görev becerisi de gelişmiş olur.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil, bu alanda eğitim alarak, seyahat ederek, yabancı dilde üretilen filmleri izleyip kitapları okuyarak öğrenilebilir.

Yabancı dil öğrenmek için birçok seçenek vardır. Fakat bir dili sıfırdan öğrenmek isteyen kişiler öncelikle bu alanda eğitim almalı ve alfabeyi, temel gramer yapısını ve en çok kullanılan kelimeleri öğrenmelidir. Ardından kitap okuma, film izleme, yabancılarla sohbet etme gibi aktivitelere geçilmelidir.

 

 

Örneğin İngilizce öğrenmek isteyen kişiler ilk önce A1-A2 Seviye İngilizce Eğitimi, daha sonra B1 Seviye İngilizce Eğitimi almalıdır. Ardından İngilizce kitap okuma, film izleme gibi etkinliklere geçilebilir.

Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?

Yabancı dil öğrenmek, kişinin hem kişisel hem mesleki açıdan gelişimine katkı sağlayacağı için öğrenilmelidir. Örneğin yabancı dil bilen bir kişi genel kültür seviyesini, vizyonunu geliştirmiş olur, farklı kültürler hakkında bilgi edinir, yurt dışı seyahatlerini daha verimli geçirir. Ancak bu gibi kişisel etkenlerin dışında yurt dışında eğitim, staj ve iş fırsatlarını değerlendirmek için de yabancı dil öğrenmek önemlidir.

Yabancı dil bilen kişiler özellikle meslek hayatında bir adım önde olur. Örneğin ülkemizde özel sektörde hizmet veren bazı kurumlar yabancı dil bilen çalışanlarına daha fazla maaş verir. Aynı şekilde devlet kurumlarında da yabancı dil bildiğini kanıtlayan memurların maaşı diğerlerine göre daha fazladır.

Yabancı Dil Öğrenmek İş Hayatını Nasıl Etkiler?

Yabancı dil öğrenmek iş hayatında kişinin daha başarılı olmasını ve yüksek mevkilere ulaşmasını sağlar. Yabancı dil bilen kişiler, uluslararası firmalarda çalışabilir ve yurt dışı kariyer planları yaparak daha yüksek kazançlar elde edebilir. Ayrıca yabancı dil öğrenmek, kişinin alacağı maaşın da yükselmesini sağlar.

Dil Öğrenmek Beyni Nasıl Etkiler?

Dil öğrenmek beynin sağ ve sol lobunun aynı anda çalışmasını sağlar. Böylece beyin kasları gelişmiş olur ve kişinin hafızası güçlenir, bilgiyi hatırlama becerisi kuvvetlenir, yaratıcılık ve dikkat becerileri de gelişir. Yabancı dil bilen kişilerin zekası da gelişir çünkü yeni bir dil öğrenmek kişinin beynini daha aktif tutar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?