Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?
2020

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?


Çağımızın en önemli bir gereksinimi haline gelen yabancı dil nasıl öğrenilir? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda, nitelikli bir şekilde yabancı dil öğrenmek isteyen kişilerin uygulayabileceği teknikler hakkında da bilgiler verdik.

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemlidir?

Dünyanın her geçen gün küreselleşmeye başlaması, yabancı dil öğrenmenin önemini daha da artırmaya başlamıştır. Özellikle dünya genelinde ortak dil olarak kullanılan İngilizce yabancı dil öğrenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasındayken, Arapça, Çince, Fransızca ve Almanca gibi yabancı dillerde tercih edilmektedir. Yabancı dil bilmek, hayatın çeşitli alanlarında büyük faydalar sağlamaktadır. Bu faydaların başında ise, ticari faaliyetler gelmektedir. Ancak yabancı dil öğrenmenin tek avantajı, elbette ki sadece ticari kazanımlar elde etmek değildir. Farklı kültürleri daha yakından tanımak, eğitimci ya da öğrenci olarak farklı toplumlar hakkında kapsamlı araştırmalar yapmak ve çok daha fazlası, yabancı dil öğrenmenin önemini artırmaktadır. Yabancı dil nasıl öğrenilir? Sorusuna, teknik ve mekânsal açıdan verilebilecek farklı cevaplar vardır. Yabancı dil eğitimi sertifika programları mekân bakımından verilebilecek cevaplardan biriyken, öğrenim metotları da teknik açıdan yabancı dil nasıl öğrenilir? Sorusuna verilecek cevaplardandır. Öncelikle yabancı dil öğrenme metotları hakkında bilgiler vererek, soruyu cevaplamaya başlayabiliriz.

 

yabancı dil ogrenme teknikleri bogazici enstitusu

Ana Dili Olan Kişilerle İletişimde Olmak

Öğrenmek istediğiniz yabancı dilin ana dili olduğu biriyle iletişimde olmak, yabancı dil öğrenmenin en önemli avantajlarından biridir. Örneğin İngilizce öğrenmek istiyorsanız, ana dili İngilizce olan biri ile iletişimde olmanız çok büyük yarar sağlayacaktır. Normal hayatta böyle bir imkânı bulunanların bunu yapması, o dilin tüm inceliklerine daha kolay hâkim olmasını sağlayacaktır. Yüz yüze görüşme imkânınız yoksa bunu, internet üzerinden de yapabilirsiniz. Teknolojinin ileri düzeyde gelişmesi, buna imkân vermektedir. Böylelikle öğrendiğiniz şeyleri daha iyi bir şekilde alıştırma yapabilirsiniz.

Her Gün Çalışın 

İmkânlarınız çerçevesinde öğrenmek istediğiniz dile her gün çalışmanız, kolay yabancı dil öğrenme yolları arasındadır. Öğrendikleriniz daha fazla hafızanızda kalacağı gibi konuşma aksanınızda değişecek ve hızlanacaktır.

Sözlük Kullanın

Bunu bildiğimiz klasik sözlükleri yanınızda taşıyarak yapabileceğiniz gibi, cep telefonu sözlük uygulamaları ile de yapabilirsiniz. Yanınızda daima kitap tarzı normal bir sözlüğün olması biraz abartı olabilir. Ancak cep telefonlarındaki uygulamalara nazaran, normal okuma alışkanlıkları kolay öğrenme açısından daha faydalıdır.

Eğitici Yayınlar İzleyin

Öğrenmek istediğiniz dil hakkında eğitici yayınlar izlemeniz, yabancı dil öğrenme metotları arasında ciddi faydaları olan bir metottur. Gündelik bir yaşantıyı anlatan bir yayında insanların ikili ilişkilerindeki konuşmaların yansıtılması, oldukça faydalıdır. Bu tip yayınlar, hem kolay yabancı dil öğrenmenize ve hem de bunu yaparken sıkılmadan süreci daha eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacaktır. 

Dinlemek ve Yazmak

Öğrendiğiniz şeyleri bir yerden dinlemek, konuşma aksanınızın daha iyi olmasını sağlayacaktır. Diğer yandan öğrendiklerin yazılarak tekrar edilmesi hem doğru yazım için ve hem de akılda kalıcılık bakımından son derece yararlıdır. Yabancı dil nasıl öğrenilir? Sorusuna verdiğimiz cevaplar arasında, dinlemek ve yazmak kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Hedef Belirleyin

Öğrenmek istediğiniz dil için, kendinize günlük, haftalık ve aylık hedefler belirleyin. Bu hedefler, daha çok bu sürelerde kaç kelime öğreneceğinize yönelik olmalıdır.

Yabancı Dil Kursları ve Enstitüler

Yabancı dil öğrenmek için, profesyonel destek almak istiyorsanız farklı kurumlar tarafından düzenlenen yabancı dil kursları bu konuda size yardımcı olabilir.  Ancak normal yabancı dil okulları, fiyat bakımından bütçenizi oldukça zorlayabilir. Bu yüzden alanında uzman insanların görev yaptığı enstitüler, çok uygun koşullarda kaliteli eğitim almanızı sağlayabilir. Enstitüler tarafından verilen yabancı dil eğitim sertifika programları çok uygun olmasının yanında, bu kursların sonunda verilecek yabancı dil eğitimi sertifikası hayatınızın farklı alanlarında birçok avantaj sunacaktır. Hafıza teknikleri ile ingilizce öğrenmek için bu sayfayı ziyaret ediniz: Hafıza Teknikleri ile İngilizce Eğitimi

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}