online-egitimler-bogazici-enstitusu
Wordress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir?

Wordress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir?


Dünya genelinde birçok web sitesinin alt yapısını oluşturan bir sistemden bahsediyor olacağız. Dahası buna global çapta ünlü bir çok web siteside dahil. Şimdi  Wordress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir sorusunun cevabına ve konu detaylarına girmeden önce Wordpress sistematiği hakkında bilgi vererek giriş yapmak daha uygun olacaktır.

Wordpress Nedir?

WordPress, PHP ile yazılmış ve MySQL veritabanı kullanan açık kaynak kodlu, kullanımı oldukça kolay bir web sitesi oluşturma yazılımıdır. Daha doğrusu bir CMS yani içerik yönetim sistemidir. Ancak elbette bu alt yapı üzerinde istediğiniz gibi bir blog siteside rahatça kurabilirsiniz. Bu aslında şu anlama gelir. Wordpress ile aklınıza gelen her türlü web sitesi rahatlıkla yapılabilir. 

Wordpress ile Blog yazmaktan e-ticarete, emlak sitesinden, tatil sitesine, otel sitesinden, kapsamlı bir ilan sitesine, işletme ve portföy web sitelerine kadar düşünebildiğiniz tüm projelerde dilediğiniz gibi web siteleri oluşturabilirsiniz.  WordPress çok yönlü bir CMS'dir. Kullanılabilirlik ve esneklik göz önünde bulundurularak tasarlanan WordPress, hem büyük hem de küçük web siteleri için harika bir çözüm niteliğindedir.

Wordpress ile Hangi Siteler Yapılabilir?

Wordpress günümüzde ünlü kişi ve markalar dahil dünya genelinde yüzbinlerce web sitesinin alt yapısında kullanılıyor. Özellikle kullanım ve tasarım kolaylığı yönünden tercih edilen wordpress yaptığı periyodik yenileme güncellemeleri ile sürekli gelişen ve ekstra özellikler eklenen esnek  yapısıylada öncelikli sırada yer alıyor. Peki wordpressle hangi siteler yapılabilir. İşte WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türlerine birkaç örnek:

Kişisel Blog

Blog, düşünceleri, fotoğrafları, incelemeleri, öğreticileri, tarifleri ve çok daha fazlasını paylaşmaya adanmış özel bir web sitesi türüdür. Bloglar genellikle en son yayınlanan içeriği ilk olarak görüntüler.

E-ticaret Sitesi

Bir e-ticaret web sitesi, çevrimiçi olarak mal veya hizmet satmanıza ve çevrimiçi bir ödeme sistemi aracılığıyla ödeme almanıza olanak tanır. WordPress'in varsayılan işlevselliğini genişletmek için bir WordPress e-ticaret eklentisi indirip kurabilirsiniz, böylece web sitenizde bir çevrimiçi mağazaya sahip olabilirsiniz.

Kurumsal Web Sitesi

Birçok işletme, kendi web sitesi biçiminde çevrimiçi bir varlığa sahip olmaktan fayda sağlayacaktır. İşletmenizin, müşterilerin şirketiniz ve sunduklarınız hakkında bilgi sahibi olması için bir web sitesine ihtiyacı varsa, WordPress mükemmel bir seçenektir. Müşteriler sizinle iletişime geçebilir, fiyat teklifi isteyebilir, randevu ayarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Portföy web sitesi - WordPress üzerine kurulu bir portföy web sitesi ile sanat eserinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını gösterin.

Forum Sitesi

Bir forum web sitesi, kullanıcıların soru sorması veya tavsiye paylaşması için yararlı bir yer olabilir. İster inanın ister inanmayın, birçok forum web sitesi WordPress'te çalışır.

Etkinlik ve Organizasyon Sitesi

Bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yada herhangi bir organizasyonun ülke çapında düzenlenmesi gereken etkinliklerinin haber ve duyurularınımı yayınlamayı planlıyorsunuz. İşiniz çok kolay. WordPress alt yapısı, etkinlik ayrıntılarınızı paylaşmanızı, gelişmeler hakkında okuyucularınızı bilgilendirebilmenizi aynı zamanda organizasyonlar için bilet satmanızıda kolaylaştırır.

Uzaktan Eğitim Sitesi

Öğrenciler, bir e-öğrenme web sitesinden çevrimiçi kurslar alabilir, ilerlemelerini izleyebilir, kaynakları indirebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. WordPress LMS eklentisi adı verilen özel bir tür eklentiyle, bir WordPress web sitesinden çevrimiçi kurslar sunabilirsiniz.

Düğün Salonu Sitesi

WordPress üzerine kurulu bir düğün web sitesiyle büyük gününüzün ayrıntılarını paylaşın. Bir dizi WordPress düğün temasıyla, bir web sitesini hızlı ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Wordpress ile İstediğiniz Özellikte Web Sitesi Yapılabilir?

Bir Girişimci olduğunuzu varsayalım. Zihninizde gerçekleştirmek istediğiniz bir proje var. Bunun için site oluşturmayı planlıyorsunuz. Bu aşamada Wordpress ile hangi siteyi yapmak isterseniz isteyin mutlaka buna uygun bir tema ve eklenti bulmanız dolayısı ile sitenizi tam olarak istediğiniz özelliklerde hazırlamanız mümkün. Gerek bir ilan sitesi yada emlak sitesi. Veya tam kapsamlı, rezervasyon özellikli geniş içerikli bir otel sitesini rahatça oluşturup yayınlayabilirsiniz. Kısaca wordpress oluşturmayı düşündüğünüz proje için araştırma yaptığınız takdirde uygun bir tema bir eklenti ile fikirlerinizi internet ortamına aktarmanız mümkün.

WordPress Doğru Seçenek mi?

Wordpress uygulamaya koymak istediğiniz proje için doğru seçenekmi?. Bu çok önemli bir soru. Bunun için WordPress'in öne çıkan bazı özelliklerini gözden geçirmek faydalı olacak. Bu sayede size uygun olup olmadığına karar verebileceksiniz.

Wordpress Basittir:  Web sitenizin içeriğini hızlı bir şekilde oluşturup yayınlamanıza ve insanlara sunmanıza olanak tanır. Yeni başlayan biri olarak hiçbir şekilde kod bilmenize gerek kalmadan bile WordPress'i rahatça kullanabilirsiniz. Alt yapısında çeşitli kodlama dilleri mevcut olan WordPress ‘i kullanmak için bu kodların, yazılım sistematiğinin hiçbirini bilmenize gerek yoktur.

Wordpress ‘in Maliyeti Düşüktür: WordPress altyapısını indirmek ve kurulumunu yaparak kullanmak için bir ücret ödemenize gerek yok. Sadece domain adınız ve sitenizi barındıracağınız hosting alanınız için ödeme yaparsınız. Wordpress alt yapısı ücretsiz açık kaynak bir yazılım projesidir.

Wordpress Esnektir: WordPress, kişisel bloglardan ve e ticaret sitelerine, dergilere ve gazetelere kadar birçok türde web sitesi oluşturmanıza olanak tanır.Bütün bunları kolaylıkla yapabilirsiniz.  Altyapısından tamamı için uygun esnekliği bulmanız mümkün. Aynı zamanda kullanımı kolaydır. Word gibi bir kelime işlemci yazılımı kullanabiliyorsanız, bir web sitesi oluşturmak ve yönetmek için WordPress'i rahatça kullanabilirsiniz.

Wordpress Açık Kaynaklıdır : WordPress, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında lisanslanan açık kaynaklı bir yazılımdır , yani tek bir şirket veya kuruluşa ait değildir. Yüzlerce geliştirici ve kullanıcı yazılımı daha iyi hale getirmek için işbirliği yapıyor ve katkıda bulunuyor. Bu, sürekli iyileştirmeler, hesap verebilirlik ve herkes için ücretsiz kullanım anlamına gelir. Ekstra ödeme yapmak durumunda kalmadan rahatça kullanabilirsiniz.

WordPress Zengin Eklenti Seçeneği Sunar: Çekirdek WordPress yazılımı, sonradan eklenebilecek WordPress eklentileriyle istediğiniz gibi genişletilip size özel olarak özelleştirilebilir. Sitenize e-ticaret, SEO, yedeklemeler, iletişim formları ve daha fazla özellik eklemek için web sitenize bu harici yazılımlardan istediğinizi entegre edebilirsiniz.

Yüzlerce Wordpress Teması Hizmetinizde: - WordPress temaları, web sitenizin tasarımını ve düzenini sağlar. Bir tıklamayla web sitenizin tüm görünümünü değiştirebilir bu işlem için herhangi bir zorluk yaşamazsınız.  

Web Sitesi Güvenliği : Evet wordpress açık kaynak bir yazılım ve tehlikelere açık. Ancak unutmayın hiçbir web sitesi platformu% 100 güvenli değildir. Profesyonel bir kişi yada ekip tarafından girilemeyecek altyapı yoktur. WordPress güvenliği, çekirdek geliştiricilerden ve kullanıcılardan oluşan dikkatli, profesyonel bir güvenlik ekibi ile gelişmeye sürekli devam ediyor. WordPress dahil tüm altyapılarda güvenlik sorunları genellikle yazılımın kendisinden ziyade kullanıcı hatasından kaynaklanır.

Görüldüğü üzere Wordpress ile hayal ettiğiniz bir web sitesini oluşturmak ve yayınlamak oldukça kolay ve basit. Dahası bunun için maliyet oranıda yüksek olmayacak. Wordress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir  sorusuna konunun başından beri detaylı olarak verdiğimiz cevabı özet halinde tekrar yazalım. Wordpress dünya genelinde kullanılan açık kaynak bir web sitesi oluşturma alt yapısıdır ve istediğiniz her türden siteyi rahatlıkla oluşturabilirsiniz. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?