online-egitimler-bogazici-enstitusu
Wordpress İle Para Kazanmak

Wordpress İle Para Kazanmak


Wordpress bu gün dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir web sitesi oluşturma yazılımı. Küçük çaplı işletmelerden, orta ölçekli firmalara, holdinglerden, global markalara kadar birçok web sitesinin alt yapısı wordpress CMS ( içerik yönetim sistemi ) ile oluşturuldu. Elbette bu kadar yoğun bir pazarın alt sektörlerininde kurulması gerekiyordu.  Zira devasa bir genişlikten bahsediyoruz.

Bu durum tabiki en çok wordpress üzerine yoğunlaşıp onu bir gelir kapısı olarak görenlere yaradı. Zira wordpress ne kadar çok alana yayılırsa, onu takiben tema üreticileri, eklenti üreticileri, web sitesi için wordpress tercih etmek isteyen yada hali hazırda wordpress kullanan firmalarda bu oranda genişleyip yayılacak. Haliyle wordpress üzerine uzmanlaşmış kişiler için gelir getiren bir sektör olmaya devam edecek.

Wordpress konusunda daha detaylı ve derinlemesine bilgi almak için  Wordpress Nedir Wordpressle Neler Yapılabilir başlıklı makalemizide okuyabilirsiniz 

Peki Wordpress İle Nasıl Para Kazanılır

Muazzam büyüklükteki global bir pazardan bahsettik. WordPress pazarı bu.  Bu Pazar aynı zamanda yepyeni sektörlerinde doğmasına vesile oldu. Örneğin Wordpress Danışmanlığı gibi yepyeni aynı zamanda kazançlı bir iş kolu wordpress vesilesi ile ortaya çıktı ve bu hizmeti sunan wordpress uzmanları için bir gelir kapısı. Bu tip yeni sektörlerin ortaya çıkmasına vesile olan WordPress ile Para Kazanma seçenekleri, bir e – ticaret sitesi kurup e ticarete atılmaktan, bir web tasarım şirket kurup müşteriler için web siteleri oluşturmaktan, wordpress alt yapısı kullanan web site sahipleri için tema kodlayıp satmaya kadar bir çok alana uzanmaktadır.

Ciddi anlamda yoğunlaşıp wordpress üzerinde uzmanlık kazandığınız takdirde Wordpress ile Para Kazanmak sizin içinde mümkün. Peki bu nasıl olacak?. Aşağıda madde madde açıkladığımız detayları birlikte inceliyor olacağız. Bu maddelerden biri sizin içinde para kazanma vesilesi olabilir. Ancak maddelere geçmeden önce wordpress konusunda uzmanlaşmış olduğunuzu kabul ederek açıklamalarımıza devam edeceğimizi özellikle belirtelim. Dolayısı ile söz konusu maddelerden herhangi birini seçmeden önce sizinde wordpress konusunda tam anlamıyla uzmanlaşacağınız bir eğitim sürecine dahil olmanızı özellikle tavsiye ediyoruz.  

Wordpress ile Para Kazanma Metodları

WordPress Tabanlı Site Oluşturma Hizmeti

Wordpress konusunda uzmanlaşıp bir web tasarım şirketi kurarak yada freelancer olarak çalışıp web sitesi ihtiyacı olan firmalara wordpress siteler oluşturabilirsiniz. WordPress'in kullanımı çok kolay olduğundan, müşterilerinizide web sitelerini kullanmaları konusunda eğitmek, WordPress'te uzmanlaşmanın keyifli bir getirisi olacaktır.

WordPress Site Bakımı Hizmeti

Çoğu firmanın sitesi wordpress altyapılıdır. Bu siteler mutlaka güncelleme, güvenlik, bakım gibi yenilemeler gerektirir. Genellikle, WordPress site sahiplerinin web sitelerini korumak yada güncellemerini yapmak için zamanları olmaz. WordPress bakımı, yazılım güncellemeleri, yedeklemeler, güvenlik, SEO gibi bir dizi kompleks görevi içerir. Potansiyel müşterileriniz sizden bu tür bir talepte bulunabilir.

WordPress SEO Hizmeti

WordPress SEO hizmetleri, daha fazla organik ve kaliteli arama trafiği oluşturmak, rakiplerini geride bırakmak aynı zamanda sektörel olarak yükselmek isteyen birçok işletme için oldukça faydalıdır. Web sitesi denetimleri, anahtar kelime araştırması, SEO uyumlu içerik oluşturma ve tüm site üzerinde kapsamlı bir site içi SEO  sağlayarak Wordpress SEO sürecini başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

WordPress Danışmanlığı

Bazı işletmelerin web sitelerini nasıl tasarlayacakları, oluşturacakları, büyütecekleri veya iyileştirecekleri konusunda ciddi anlamda danışmanlık hizmetine ihtiyacı vardır. WordPress danışmanları, WordPress site optimizasyonu, web sitesi işlevselliği konusundaki tüm detayları kapsamlı olarak bilir.  Dolayısı ile bu tür bir desteğe ihtiyaç duyan firmalar için Wordpress Danışmanlığı hizmeti sağlayarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

İçerik Oluşturma Hizmeti

WordPress'in nasıl kullanılacağını profesyonel seviyede biliyor olmak, sizi web siteleri için içerik oluşturma ve pazarlama hizmetlerine ihtiyaç duyan birçok işletme için tercih sebebi bir aday yapacaktır. Wordpress siteleri için SEO uyumlu içerik üretmek konusunda bir çok teklif alacaksınız. Dolayısı ile konuda uzman olduğunuz takdirde iyi bir müşteri portföyü oluşturup gelir elde edebileceksiniz.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma işlemi herkes tarafından yapılabilecek bir şey değildir kuşkusuz. Ancak buna rağmen insanlar blog oluşturduktan sonra onun içerisinide doldurmak isteyecektir. Özellikle bu kurumsal bir blog ise mutlaka düzenli olarak içerik oluşturulması gerekir. Ancak sizin Türkçe dil bilgisi kurallarınada uygun iyi seviyede içerik oluşturma ve SEO standartlarına uygun yapıya çevirme beceriniz varsa bu durum WordPress içerik hizmeti sunarak para kazanmanıza vesile olacaktır.

Wordpress Blog Kurulum Hizmeti

Bir blog oluşturmak ve gerek kişisel gerekse kurumsal olarak içerik yazmak isteyenler adını çok sık duydukları için genel olarak wordpress ‘e yönelirler. Ancak wordpress konusunda bilgi seviyeleri eksik olduğu için istedikleri gibi bir platform oluşturmakta zorlanırlar. Bu durumda bir wordpress uzmanı olarak siz devreye girecek ve bu tür potansiyel müşterilerinize istedikleri hizmeti sunarak onlarıda portföyünüze kazandırmaya çalışacaksınız.

Tema Kodlayıp Satma Hizmeti

WordPress içerik yönetim sistemi için oluşturulmuş yüzbinlerce tema bulunmaktadır. Bu temaların her birisi kapsadıkları özelliklere ve niteliklere göre değerlendirilir kullanıcılar tarafından bu seçeneklere göre tercih edilirler.  Sizde ciddi anlamda artık wordpress tema kodlayacak seviyeye geldiyseniz artık beklemek gereksiz. Oturup kendi temanızı kodlamaya başlayabilirsiniz.

Elbette bu aşamada biraz zorlanacaksınız ancak ilerleyen süreçte eksiklerinizi araştırıp öğrenerek tamamlayıp hem wordpress konusunda daha fazla tecrübeli bir hale gelecek hem aynı zamanda kend ürününüzü üretmiş olacaksınız.  Bu uğraşı size sürdürülebilir bir gelir olarak geri dönecektir. Tabi sadece kendi temanız değil diğer temalar konusunda da potansiyel müşterilerinize destek sunabileceksiniz.

Eklenti Yazma ve Satma Hizmeti

Tıpkı temalar gibi yine aynı şekilde wordpress için oluşturulmuş çok fazla özellikte eklenti mevcut. WordPress tercih edilebilirliğinin sebeplerinden biride ek foksiyonlar kazandıran eklentilere uyumlu olması ve eklenti desteğinin fazlalığı. Tema oluşturabilecek kapasitedeki herkes aynı zamanda eklentide yazabilir. Wordpreste bulunmasını istediğiniz bir özellik için yazabileceğiniz gibi mevcut hali hazırdaki eklentilere benzeyen ancak daha fonksiyonlu eklentiler oluşturabilirsiniz.

Ancak eklentilerinizi oluşturduktan sonra sürekli olarak geliştirmeye devam edip güncel kalmalarını sağlayın. Bu şekilde sürekli güncellenen wordpress alt yapısı ile her zaman uyumlu olabilecektir. Böyle olunca eklentileriniz çok daha fazla tercih edilecek ve wordpress üzerinden iyi seviyede gelir elde edebileceksiniz.

Önce Wordpress Uzmanı Olun

Yukarıda madde madde açıkladığımız seçeneklerin birini yada tümünü uygulayıp  WordPress üzerinden ciddi anlamda iyi gelirler sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey maddelerin başında da özellikle vurguladığımız gibi WordPress konusunda kendinizi tam anlamıyla geliştirmek ve uzmanlık seviyesine gelinceye kadar çalışmayı bırakmamak. Bu çok önemli. Zira sonrası çok fazla gelir demek. Bu gelir seviyesine ulaşmak için öncesinde çok fazla emek sarfetmeniz gerekecek.

Ancak elde edeceğiniz gelir seviyesini düşünürseniz buna değeceğinide anlarsınız. Bunun için bir örnek verelim. ThemeForest ’i biliyor olmalısınız. Burada sadece tema satarak aylık olarak 30 bin TL gelir elde eden insanlar var. İyi bir gelir değilmi?. Elbette. Ancak onlar bu seviyeye hemen yükselmedi. Öncesinde çok fazla emek sarfedip öğrenerek kendi ürünlerini ürettiler. Kendinize yatırım yapıp eğiterek bilgi seviyeniz profesyonel seviyeye geldiği vakit Wordpress ile Para Kazanmak sizin içinde mümkün olacaktır.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?